O investici do kryptoměn jsem přemýšlel již od února, kdy jsem na NETsrazu v Olmouci slyšel zajímavou přednášku od Honzy Jaroše. V té době stál Bitcoin 1.000 dolarů.

Druhý „impuplz“ přišel v březnu, kdy jsem o kryptoměnách mluvil s Danielem Králem (bývalým affiliate manažerem VIVnetworks). V té době stál Bitcoin 1.200 dolarů.

S Danem jsme si o krypto psali i v červnu, kdy stál jeden Bitcoin 2.500 dolarů.

V srpnu jsem se o kryptoměnách bavil s Milanem Pichlíkem, který také naskočil. Bitcoin stál okolo 4.000 dolarů.

A stejně jsem nenaskočil :(.

Přednáška o kryptoměnách na konferenci AFFILHERO

Zlom přišel až v září, kdy jsme společně s dalšími affiliate manažery, affiliate sítěmi a hlavně s Dognetem připravovali konferenci AFFILHERO.

V posledním týdnu nám vypadl hlavní tahák – řečník Jan Bárta.

Hledali jsme alternativu a společně nás napadlo zkusit „poptat“ českého krypto gruru Karla Fillnera.

Karlovi jsem tedy napsal, ale přes počáteční odmítnutí se nám jej podařilo přesvědčit, aby přijel a popovídal nám o kryptoměnách a jejich potenciálu ve spojení s affilem.

A bylo to dobře!

Přednáška nadchla všechny zúčastněné, kdy jsme do pozdních nočních hodin řešili neustále kryptoměny a jejich potenciál pro budoucí růst (v sále mělo z cca 70 účastníků krypto jen asi 5 členů a přitom jsme všichni „ajťáci“, u kterých bych čekal větší penetraci).

Jelikož naše diskuze pokračovala i druhý den ráno a během naší společné cesty vlakem z Brna domů, rozhodl jsem se, že už prostě naskočit musím.

Pro začátek jsem si tedy nainstaloval aplikaci Blockfolio, kam jsem si „cvičně“ naházel měny, do kterých jsem chtěl v budoucnu investovat.

Když jsem viděl, jak vše hezky roste, rozhodl jsem se, že už konečně nastoupím i aktivně. Přece jen, když už jsem celou scénu z pozadí sledoval a studoval přes půl roku, bylo na čase :D.

Založil jsem si účet na českou Bitcoin burzu Coinmate, převedl peníze z banky a nakoupil své první Bitcoiny v hodnotě 4.300 USD/BTC (za asistenci děkuji opět Karlovi!), které jsem obratem všechny převedl do altů (alternativní kryptoměny).

V první chvíli to začalo vypadat, že jsem naskočil v nejhorší možný moment – portfolio stagnovalo a spíše následoval postupný pokles hodnoty mnou nakoupených měn.

Nakupoval jsem totiž před forky, které lidi nalákaly zpět do Bitcoinu a tak všichni houfně prodávali alty, které krvácely.

Po forcích přišel postupný lehký růst – v této době jsem si zároveň urovnal své plány s kryptoměnami a změnil část svého portfolia (stále slepě bez jediné desetiny v BTC).

Pozor, návykové!

Že je sledování kryptoměn návykové jsem tušil, ale že mě takto pohltí, to jsem netušil. Každý, kdo si nainstaloval na mobil aplikaci Blkocfolio nebo jí podobnou, ví o čem mluvím.

Jestli jste dříve denně sledovali Google Analytics, AdSense, … připravte se na nejhorší :).

Obrázek vydá za tisíc slov…

Před a po nákupu kryptoměn

Před a po nákupu kryptoměn

Konec forků a růst altů

Jakmile pominuly forky, lidé začali nakupovat levné alty a mé portfolio začalo postupně růst, až přišel strmý růst na konci tohoto listopadu a prosince.

I „díky“ některým drahým zkušenostem jsem si opět přeskupil portfolio coinů a nyní jsem v zisku cca +120% od doby nákupu.

Nemám rád kdyby :), ale pokud bych si nechal pouze Bitcoin, nyní bych byl v zisku cca + 250%.

Vše jsem ale kupoval s ohledem na budoucnost a stále věřím a doufám, že alty výhledově porostou rychleji, než BTC. I když to zatím tak nevypadá :).

Coiny, kterým věřím pro druhou polovinu prosince

Všechny čekají v nadcházejících dnech zajímavé fundamenty, které by měly mít velmi výrazný vliv na cenu.

Vertcoin (VTC)
Doposud moje nejlepší trefa, coin na které jsem prozatím + 780%. 12.12. přijde halving coinu, který by měl výrazně zahýbat cenou.

Monero (XMR)
Tuto anonymní kryptoměnu jsem kupoval na doporučení Karla a udělal jsem dobře, jelikož mi zatím vydělal + 280%. V krátké době má navíc přijít jeho plná implementace do trezoru Ledger (tato implementace udělala u VTC raketový růst), vývojáří XMR navíc připravují vlastní HW trezor.

Stratis (STRAT)
Coin, který jsem nakonec kupoval až včera (i tak jsem na něm +30%) a čekám na novinky, které mají přijít od 11. do 18.12.

WAVES
Coin držím od října, tento týden jsem navíc ještě dokupoval v očekávání prosincového růstu (prozatím + 30% až 110%).

Groestlcoin (GRS)
Držím 14 dní a zatím jsem u něj + 100% – doufám, že se z něj stane druhé VTC, zatím má našlápnuto dobře :)

Toť k mým začátkům s krypťáky (jak jim familiérně říkám :) vše – pokud by byl zájem, napsal bych další článek o coinech, u kterých vidím vidím potenciál pro držení na delší období.

A nebojte, s affilem nekončím, jen jsem teď přes půl roku spouštěl své první offline podnikání, tak moc nebyl čas sedět u PC :).