»»Jak jsem přišel o bezmála 15.000Kč – podvodný nákup mobilu

Jak jsem přišel o bezmála 15.000Kč – podvodný nákup mobilu

Tento článek vůbec nesouvisí s mými kroky podnikanými na Internetu. Jen se vám chci „pochlubit“ s mojí zkušeností, jak jsem byl napálen při koupi mobilního telefonu přes Internet.

O víkendu mi spadnul můj telefon do bazénu, částečně to rozdýchal, ale nefungují spodní ovládací tlačítka. Ta jsem zasuploval tlačítky softwarovými umístěnými na dispeji. Není to ale prostě ono.

Rozhodl jsem se tedy pro koupi nového telefonu. Vybral jsem si iPhone 5S 64GB. Jak mám ve zvyku kupuji své telefony buď přes Aukro nebo přes Bazoš. Jak asi všichni tušíte, zde byl právě kámen úrazu.

Našel jsem zajímavou nabídku na prodej telefonu Apple iPhone 5S 64GB, osobní předání v Pardubicích. Originální zabalené balení, potvrzený záruční list, IMEI zaslané prodejcem se shodovalo s IMEI na stránkách Applu. Nebylo co řešit – kupuju.

S dotyčným jsem se tedy nakonec, po několika emailech a jednom telefonátu, domluvil na osobním předání. Dorazil jsem na místo, dotyčný prodejce již na místě čekal. Předal mi fakturu spolu se zabaleným telefonem ke kontrole. Číslo na faktuře sedělo s číslem uvedeným na krabičce zabaleného (ve fólii) telefonu. Předali jsme si peníze – 14.500Kč a rozešli se. Jelikož jsem v jednosměrné ulici parkoval dost nešťastně, rychle jsem sedl do auta a jel pryč. Mezitím vedle sedící přítelkyně začala telefon rozbalovat. A zde přijde rozuzlení – v telefonu se sice nenacházela briketa, ale čínská kopie originálního telefonu, s nainstalovaným OS Android, šíleným displejem, … No prostě a jednoduše, úplně jiný telefon.

Odstavil jsem tedy automobil a začal vše zkoumat podrobněji. Rázem jsem si všiml, že dodaná faktura je zřejmě také zfalšovaná a telefon je čínský šmejd, který je navíc již použitý.

Nelenil jsem tedy a jel se podívat na kluky (holky tam žádné nebyly, tedy nediskriminuji) od Policie ČR. Tam jsme vše sepsali s tím, že na druhý den doložím emailovou komunikaci.

Jak jsem postupoval v záležitosti koupě kopie mobilního telefonu Apple 5S dál?

Jelikož jsem „ajťák“ (Bože, jak já tohle označení nesnáším), začal jsem si dohledávat další informace. Inzerát na Bazoši již nebyl, kontaktoval jsem tedy jejich podporu, kam jsem poslal i text inzerátu, který jsem výtáhl ze zaindexované stránky v Googlu. Téměř obratem mi poslali celé znění inzerátu znovu, včetně skutečného telefonního čísla na prodávajícího (ještě mu zkusím pěkně zavařit), včetně informace, že dotyčný má podaných inzerátů více. U těchto dalších inzerátů se již nachází jiné telefonní číslo dotyčného a předpokládám, že i jiný email (na ověření této informace stále čekám). Za komunikaci a informace z Bazoše tedy posílám Poulíčkův oblíbený palec nahoru.
Z výpisu od Bazoše jsem si zjistil IP adresy, ze kterých byly inzeráty přidávány a mazány a mám dvě IP adresy, které spravuje společnost Telefonica O2. Ze stejných IP adres byly odesílány i emaily, přes které jsme komunikovali.

Navíc jsem si v hlavě zkusil přehrát celou situaci při předání mobilního telefonu a vzpomněl jsem si, že dané místo je možná pod dohledem kamerového systému soukromého subjektu.
Nasedl jsem tedy do auta a jel celou věc prověřit. Skutečně je inkriminované místo snímáno pomocí statické kamery, navíc jsme si mobil předali naproti budově Městské policie, kde mají umístěnou otočnou kameru.

Takže co o dotyčném vím a čeho se může Policie ČR chytit?

 • jak vypadal
 • číslo jeho mobilního telefonu
 • IP adresy, ze kterých se připojuje k Internetu
 • IMEI na krabičce telefonu (ta je zřejmě originální)
 • záznam z kamery Městské policie
 • záznam z kamery soukromého subjektu (nevím, zda jej předají policii)

Jaké chyby jsem udělal při koupi telefonu a proč jsem neměl do koupě jít?

 • vyvolaná časová tíseň prodávajícího – měl údajně dalších 5 kupujících
 • vzbuzení lítosti – rozchod s přítelkyní, musí chudák zaplatit nájem
 • na telefonní číslo, které mi poslal ke komunikaci, se nedalo dovolat – musel mi z něj zavolat sám
 • nevypadal moc důvěryhodně – kdo taky po rozchodu vypadá, že? :-)
 • podezřelá nízká cena telefonu
 • prodávající na prodej extrémně spěchal

Poučení na závěr?

Ano, jsem bambula a mohl jsem se falešné koupi vyvarovat. V celé záležitosti bylo několik signálů, proč telefon nekoupit.

Chybami se ale člověk učí a proto doufám, že mě daná zkušenost posunula zase o kousek dál (jen nevím kam :-)). A když už nic, tak mám alespoň drahý příběh, který můžu vyprávět a publikovat zde na blogu ;-)

Napadá ještě někoho, co můžu pro dopadení daného útočníka udělat? Jasně, nechám to na Policii ČR, jen bych jim rád pomohl :-D

2016-10-13T19:17:15+00:00Březen 6th, 2014|Jen tak|41 komentářů

41 komentářů

 1. frances 6.3.2014 v 10.31 - Odpovědět

  Jsi bambula (proboha kdyz jsis to uz osobne prevzal proc ses nepodival dovnitr 2min uz by te nezabili ne a pokuta je lepsi nez -15k ne?) na Bazosi i Aukru jsou Apple vyrobky konkretne iPhony z 80 procent vzdy podvod navic ta cena za 64GB variantu je extremne podezrela i pokud jde o pouzivany kus.

  Z vlastni zkusenosti vim ze policie i kdyz pachatele dohleda tak ty penize uz nikdy nevymuze. Skoda ze jsi nekupoval pres aukro tam by se dalo ziskat alespon 15k z Programu ochrany kupujicich (ktery jsem uz take jednou vyuzil). Takove nakupy nikdy vic a nikomu nedoporucuju konkretne znacku Apple pres inzeranty nebo podobne servery nakupovat a kdyz ano tak jedine osobni predani a pri predani si nechat zbozi predvest.

  • josem 6.3.2014 v 10.40 - Odpovědět

   Franto, vím, že jsem bambula a ani nedoufám, že by policie z dotyčného (kdyby jej náhodou našli) peníze vytáhla. A toho, že jsem to nekoupil pře Aukro taky lituju :-)

   • Martin 5.3.2015 v 1.09 - Odpovědět

    Proč by z něj ty peníze nemohli dostat? Pokud ho chytnou, bude mít na krku trestný čin a bude odsouzen. Potom dostane „rozkaz“ škodu nahradit. Dostane na to nějakou dobu a poté to bude exekučně vymahatelné.
    S tím vším, až na samotné vymáhání, mám vlastní zkušenost. „Moje podvodnice“ tehdy dostala 36 měsíců na vrácení, takže stále čekám. No, snad nejsem úplně naivní.

    Mimochodem.. Teď jsem si všiml, že už je to rok starý článek. Vyřešila ta policie něco?

    • Josef Kroupa 17.3.2015 v 12.12 - Odpovědět

     Martine, policie případ, jelikož je to více jak rok stará záležitost, odložila. Dotyčného sice předvedli k výslechu, ale on tvrdil, že mi žádný mobil neprodal. Takže klasické tvrzení proti tvrzení. Navíc byl v té době v azylovém domě, takže si na něm stejně není co vzít.

     • Roman Tlachač 30.5.2015 v 14.11

      Chjoo…při čtení tohoto se mi otvírá nůž v kapse…
      Musíš bejt fakt důvěřivej, iPhony je přeci třeba si ověřit(mrknout do nastavení, jestli není někdo přihlášený na icloudu,apod…), chápu, že když je něco zadělané folií, špatně se vysvětluje, že to prostě vidět chceš…zase jsme ale už v 21. století a hlavně v Česku :D Policajtů je mi líto, ani né kvůli situaci, která se Ti stala, ale prostě mi jich je líto, protože jsou jedním slovem K HOVNU…vlastně dvěma slovy :D Nakopat do hlavy takový zmetky, co na to říct. Snad mu ty prachy přinesly smůlu :)) Čáu :)

     • Josef Kroupa 22.6.2015 v 7.45

      Romane,
      byla to jasně moje chyba. Měl jsem trvat na otevření obalu a když by to nedopadlo, tak odstoupit od smlouvy. Za blbost se prostě platí :-)

     • Roman Tlachač 30.5.2015 v 14.14

      Jak tak dál čtu ty roky staré komentáře, ještě bych rád doplnil, že je fakt masakr, že takovej tupoun, co si ani neumí zřídit bydlení, převeze chlápka, co vypadá(alespoň na fotkách) inteligentně :))

     • Josef Kroupa 22.6.2015 v 7.45

      Fotka klame :D

 2. Petr 6.3.2014 v 10.47 - Odpovědět

  Chápu to, stane se, ale těch chyb je zpětně fakt dost na to, aby se to nestalo. Nebylo to celé spíš tím spěchem, abys měl co nejdříve telefon? Stejně je to zajímavé, jak to člověka úplně oblbne a nevšimne si takových zásadních věcí, které mozku dojdou až později :-)

  Nejhorší je, že od PČR bych nečekal vůbec nic. Možná narazíš na někoho rozumného, kdo si vyžádá ten kamerový záznam atd., ale podle mě z toho nic nebude. Rozhodně ty peníze neuvidíš, na to bych vsadil boty.

  Nakupoval jsem přes Aukro (a prodal tak 200 věcí) několik iPhonů, Macbook Air, iMac a vždycky v pohodě. Aukrem to nebude, pane Frances :-) Ačkoli koupit to o pár tisícovek dráž na apple.cz je pro mě v poslední době mnohem lepší, než zkoumat inzeráty a pak řešit takovéhle situace.

  • josem 6.3.2014 v 13.14 - Odpovědět

   Petře, to že je tam ukazatelů, proč do koupě nejít jako máku, vím sám :-)

   Policii v této záležitosti taky moc nevěřím, ale naděje umírá poslední ;-)

   A s tím, že je lepší kupovat mobil přímo v krámě souhlasím v plném rozsahu :-D

 3. birkof 6.3.2014 v 11.12 - Odpovědět

  To je síla. O to víc, že ten člověk převezl schopného člověka, který se snažil předejít problémům. V souvislosti s tímto, je směšná ta pseudo radírna v televizi, kdy Rosák vypráví o tom, jak poznat dobrý obchod… Co se týče případného dopadení, tak jako ajťák bych udělal následující:

  – osobně bych vytvořil upravený email (jedno pixelový vzdáleně načítaný obrázek generovaný skriptem, a speciální klikací odkaz), který by mi zjistil jeho IP adresu a různé identifikační údaje. Tento email, který by se tvářil třeba jako erotický spam, bych mu zasílat periodicky a tím upřesnil jeho skutečnou IP adresu – při tvorbě emailu se fantazii meze nekladou

  – zkus vygooglovat také jeho email, nebo fragment inzerátu, třeba ho někde opakovaně používá, pokud bys nějaký jiný inzerát našel, tak to předej policii. Také bych zkusil reverzní vyhledávání podle obrázků. Pokud máš někde uložený, třeba v cache prohlížeče, fotku inkriminovaného telefonu, tak bych s její pomocí na Googlu zkusil vyhledat jeho přesné kopie. Zkusit bys mohl vygooglit třeba i název souboru fotografie, tedy pokud je nějaký atypický a tak bys mohl odhalit další podvodné inzeráty.

  – na email se určitě také nepřipojoval vždy z jedné anonymní SIMky, navíc svou identitu, dle tvého článku, nijak dodatečně neskrýval, takže bych požádal emailový server o IP adresy z kterých se připojoval

  – zkus vysledovat jeho možný pohyb z ostatních kamer, určitě ho ještě někde nějaká viděla. Pokud měl auto, možná zjistíš jeho značku.

  – osobně bych se domluvit se zmíněnými servery, aby na podvodníka upozornili návštěvníky, a aby je vyzvali ke spolupráci, ideální by bylo zveřejnění fotografie, ale zde je asi největší problém s ochranou osobních informací.

  • josem 6.3.2014 v 13.17 - Odpovědět

   Birkofe, díky za Tvé rady, určitě neco z toho vyzkouším.

   Googlování emailu, jeho různých jmen a mobilů už jsem taky zkoušel. A bez většího úspěchu.

   Požadavek na vytažení záznamu už policie zpracovává, tak doufám, že něco smysluplného seženou :-)

   Nápravné kroky s Bazošem už řeším.

 4. Ondra 6.3.2014 v 12.06 - Odpovědět

  Stane se, každopádně dobrá lekce „pouličního“ marketingu :-)

  • josem 6.3.2014 v 13.18 - Odpovědět

   Ondro, to máš pravdu. Přestože ten borec nebyl moc schopným prodejcem, já mu na lep sednul :-)

   • Ondra 6.3.2014 v 16.48 - Odpovědět

    Každopádně by mě zajímalo, jak by reagoval, kdyby jsi to před ním rozbalil.. :-)

    • josem 7.3.2014 v 8.44 - Odpovědět

     Ondro, to mě taky :-D

     • Monika 15.2.2016 v 22.16

      To si umím představit úplně perfektně – například by se rozplakal, že tomu nemůže ani uvěřit, jelikož ten skvělý telefon byl dárek právě od bývalé přítelkyně… která ho nejen zdrtila svým odchodem, ale jak právě díky tobě zjistil, tak z něj taky dělala pěknýho vola už předtím, když ho tak hnusně podvedla i dárkem, kterej mu dala (co by tak vzbudilo nejvíc soucitu…?) třeba těsně před rozchodem, k jejich třetímu výročí… Vzlykal by, jak trpěl, že tu památku na svou lásku musí z finančních důvodů prodat a navíc teď ještě zjistí tohle… No a pak by se v slzách omluvil a určitě dost politován by odešel bezmocně trpět do své samoty, bez naděje, že, i když sám, aspoň uhradí střechu nad hlavou… Šmejd. Nepochybuju, že by ten tyjátr dotáhl do zdárnýho konce…

 5. Hobík 6.3.2014 v 14.27 - Odpovědět

  Časová tíseň, spěch, to jsou velmi často poznávací znaky podvodníků. Je chvályhodné, že sis svůj problém nenechal pro sebe a informoval další možné podvedené, na co vše si mají dávat pozor. Největší chybou asi bylo nevyzkoušení mobilu před předáním peněz. Jsem přesvědčen, že už se ti nic podobného nestane ;)

 6. josem 6.3.2014 v 14.30 - Odpovědět

  Hobíku,
  máš pravdu, sám si teď s křížkem po funuse meju hlavu… ale pozdě. O nevyzkoušení mobilu mi ani neříkej, za to bych si ještě teď nejradši dal do huby :-)
  A doufám, že to bude jak píšeš, z celé situace se poučím a už se mi nic podobného nestane :-D

  A to, že tady na blogu o tom píšu je přeci jasné. Je snad vidět, že se tu veřejně chlubím svými úspěchy, tak proč se nepochlubit i tímto :-D :-D

 7. Igor 7.3.2014 v 6.17 - Odpovědět

  Pokud si podvodník zvolil místo předání před policejní stanicí, které snímají 2 kamery, tak to zřejmě žádný Einstein nebude. Pravděpodobně nebyl opatrný ani v jiných věcech a policie se bude mít čeho chytit. Doufám že ho chytí i když peníze už asi neuvidíš

  • josem 7.3.2014 v 8.45 - Odpovědět

   Igore, uvidíme. Třeba ho chytí, ale kačky jsou v čoudu :-)

 8. palo 7.3.2014 v 8.01 - Odpovědět

  greed is bad :)

  kupujem na alze, jednoducho mi to stoji za tu bezproblemovost

  • josem 7.3.2014 v 8.45 - Odpovědět

   Palo, na ulici už si asi mobil nekoupím :-D

 9. Miškin 7.3.2014 v 9.03 - Odpovědět

  Zvláštní, člověk by řekl, že podvodník by nešel do osobního předání. Já se naštěstí z žádným takovým podvodním jednáním nesetkal, ikdyž drobnou elektroniku kupuji jen přes aukro.
  Ale stejně nechápu, že jsi se do krabičky nepodíval před ním, ikdyž jak jsi psal byl si v časovým presu (parkování).
  Zkus na tu policii trochu tlačit, oni ho dokážou najít, ale sami od sebe se do toho nepohrnou. Mě taky v Praze našli auto po 14 dnech od odcizení, pokud se snaží mají spousty prostředků.
  Když mne ukradli auto byl jsem rozčarován nad tím, jak člověk rychle přijde o iluze, že je v podstatě v bezpečí a nic se ho netýká. Pak už nezáleží tolik na té hmotné věci, ale na tom že si s tebou každý může dělat co chce a ty to moc neovlivníš.

  • josem 7.3.2014 v 9.26 - Odpovědět

   Miškine, taky to nechápu, že jsem si obsah balení nezkontroloval. Prostě jsem viděl originálně zabalenou krabičku, „pravost“ doloženou fakturou a už jsem to bohužel neřešil.

   Na policii mám pár známých, tak se to přes pokusím nějak uspíšit a snad se pachatele podaří dopadnout :-)

 10. Petr 7.3.2014 v 17.51 - Odpovědět

  to je ta škola života, ta nikdy není zadarmo =(
  podvodníkovi ať upadne, a ty si z toho nic nedělej, vem si kdyby sis takto koupil BMW a po chvíli ujistil, že je to nalakovaný Trabant =)

 11. Kamil 9.3.2014 v 13.18 - Odpovědět

  Taky jsem se stal jednou součástí podobnýho podvodu, když už nic jinýho, tak od té doby si dávám alespoň setsakramentsky pozor..:) Chybami se člověk holt učí..

 12. Michal 17.3.2014 v 16.40 - Odpovědět

  Hele, mně se stalo něco podobného, jen se jednalo o tablet a kupoval jsem jej přes aukro. Zatím jsem nedostal zpátky ani kačku, protože popis produktu prý neuváděl, že se jedná o ipad :)

 13. Petr 4.6.2014 v 8.10 - Odpovědět

  Podvodníkovi nic nedokážeše, i když ho najdou, řekně, že ti prodal originální mobil a ty jsi ho vyměnil.

  • josem 4.6.2014 v 12.13 - Odpovědět

   Petře, máš pravdu, už mě na to upozorňovali i z Policie. Co nadělám :-)

 14. Kuk 15.8.2014 v 6.27 - Odpovědět

  A co si od nej zase neco objednat na tech jeho jinych cislech a az prijde, tak mu domluvit s kamosem, ktery ajtak neni :-)))))

  • josem 19.8.2014 v 8.06 - Odpovědět

   Kuku, měl jsem stejný nápad, ale všechna jeho (mě známá) čísla jsou nedostupná a podle mailu se mi jeho nové inzeráty také nedaří sehnat… A policie dotyčného v místě jeho trvalého bydliště také nenašla. Takže to pomalu ale jistě vypadá, že případ odloží k ledu…

 15. Karel 1.1.2016 v 7.48 - Odpovědět

  Zdravím, mám v plánu koupi iphone 5s mimo AppleStore, např. přes Electroworld nebo Euronics.
  Mám však obavy, aby mě neprodali např. již používaný nebo vystavovaný telefon.
  Chtěl jsem se zeptat, jestli nevíte jak mám poznat originální nepoužívaný telefon? Je v nějaké speciální zapečetěné fólii apod.?

  Díky

  • Josef Kroupa 19.1.2016 v 9.05 - Odpovědět

   Karle,
   pokud kupuješ v ověřených obchodech, rozhodně bych se nebál toho, že koupíš telefon již použitý. Jednoduchá „finta“ na ověření ale existuje. Na zadní či boční straně krabičky najdeš štítek, kde je uvedeno IMEI telefonu. Toto číslo, když zadáš na stránkách Apple, ihned uvidíš, zda byl telefon již zaregistrován nebo ne. Pokud Ti vyskočí info s uvedením data, kdy byl telefon již zaregistrován, znamená to, že telefon již někdo použil. V opačném případě se jedná o telefon úplně nový :-)

 16. Evie Ovocná 30.1.2016 v 2.48 - Odpovědět

  Zrovna teď se mi stalo to samé, akorát naštěstí jsem přišla o mnohem menší částku. Ale pořádně to na*ere :D ..lidi jsou prostě svi*ě a využívají důvěry lidí. S policií to řešit nehodlám ale v co nejbližší době si ho pojedeme s kamarádem najít (mám adresu i jméno pokud nejsou údaje falešné) a trochu ho zmáčknout aby mi peníze hezky rychle vrátil. Policie skoro nic nezmůže..proto je nakonec lepší když si to člověk ošéfuje sám :).

 17. David 27.2.2017 v 16.33 - Odpovědět

  jak to nakonec dopadlo?

  • Josef Kroupa 27.2.2017 v 19.52 - Odpovědět

   Davide,
   nakonec to dopadlo tak, že Policie ČR měla podezření na toho, kdo to udělal a tak mi dala k rozpoznání asi 6 fotek. Povedlo se mi určit toho „pravého“ zlodějíčka, kterého si nakonec přivedli k výslechu. Tak jim dotyčný tvrdil, že mě nezná a že mi falešený iPhone neprodal. Nakonec to tedy bylo tvrzení proti tvrzení a proto Policie celou žáležitost odložila a asi po půl roce mi napsali, že pro nedostatek důkazů případ uzavírají.

   Takže mám ten fejkovej telefon v šuplíku a jen čekám, jestli dotyčnýho potkám :D.

 18. Nasko 12.12.2017 v 16.21 - Odpovědět

  Zdravým všem, a tady je moje zkušenost, koupil jsem IP 6s za 11k, taky z bazošu, a po dvouuch měsíce užívaní mi zavolali z PČR že telefon co využívám je asi kradeni, a při tom když jsem ho kupoval všechno bylo odhlášeno, iCloud , „najit můj telefon“ proste všechno.
  Tak sem zvedávej :-(

 19. Jan 28.2.2018 v 20.02 - Odpovědět

  Děkuji za zajímavý příběh. A jak to tedy celé dopadlo?

  • Josef Kroupa 10.3.2018 v 15.37 - Odpovědět

   Honzo,
   dopadlo to tak, jak jsem čekal. Dotyčného si předvolali, ten tvrdil, že mě nezná a že jsem si vše vymyslel. Tudíž klasické tvrzení proti tvrzení a mám smůlu :).

 20. Katka 31.8.2018 v 4.14 - Odpovědět

  Nešťastná situace, na druhou stranu nemyslím si, že ukazatelem proč si telefon nekoupit je spěchání na prodej a další co máte uvedené, jen to nedostupné číslo je divné a neobvyklé. Kolikrát při prodeji člověk jen prostě není ochotnej trávit kdoví kolik času řešením prodeje telefonu, který je (což v tomhle případě bohužel nebyl) v pořádku, proto na prodej spěchá – buďto máte zájem berte jej nač potřebujete přemýšlet týden, nebo ozvěte se po týdnu, ale držet vám ho nebudu. Já si kupuji novej model iPhonu každej rok a i další produkty poměrně často a když prodávám ty staré – v pořádku a samozřejmě origo, nejsem ochotna trávit kdoví jak dlouho si vypisováním nebo snad voláním. Telefon je v pořádku tak buď máte zájem nebo ne najde se jiný kupec, co zase řešit. Ovšem podezřelé je pokud se člověk vyhýbá osobnímu předání.

Napsat komentář