Tento článek vůbec nesouvisí s mými kroky podnikanými na Internetu. Jen se vám chci „pochlubit“ s mojí zkušeností, jak jsem byl napálen při koupi mobilního telefonu přes Internet.

O víkendu mi spadnul můj telefon do bazénu, částečně to rozdýchal, ale nefungují spodní ovládací tlačítka. Ta jsem zasuploval tlačítky softwarovými umístěnými na dispeji. Není to ale prostě ono.

Rozhodl jsem se tedy pro koupi nového telefonu. Vybral jsem si iPhone 5S 64GB. Jak mám ve zvyku kupuji své telefony buď přes Aukro nebo přes Bazoš. Jak asi všichni tušíte, zde byl právě kámen úrazu.

Našel jsem zajímavou nabídku na prodej telefonu Apple iPhone 5S 64GB, osobní předání v Pardubicích. Originální zabalené balení, potvrzený záruční list, IMEI zaslané prodejcem se shodovalo s IMEI na stránkách Applu. Nebylo co řešit – kupuju.

S dotyčným jsem se tedy nakonec, po několika emailech a jednom telefonátu, domluvil na osobním předání. Dorazil jsem na místo, dotyčný prodejce již na místě čekal. Předal mi fakturu spolu se zabaleným telefonem ke kontrole. Číslo na faktuře sedělo s číslem uvedeným na krabičce zabaleného (ve fólii) telefonu. Předali jsme si peníze – 14.500Kč a rozešli se. Jelikož jsem v jednosměrné ulici parkoval dost nešťastně, rychle jsem sedl do auta a jel pryč. Mezitím vedle sedící přítelkyně začala telefon rozbalovat. A zde přijde rozuzlení – v telefonu se sice nenacházela briketa, ale čínská kopie originálního telefonu, s nainstalovaným OS Android, šíleným displejem, … No prostě a jednoduše, úplně jiný telefon.

Odstavil jsem tedy automobil a začal vše zkoumat podrobněji. Rázem jsem si všiml, že dodaná faktura je zřejmě také zfalšovaná a telefon je čínský šmejd, který je navíc již použitý.

Nelenil jsem tedy a jel se podívat na kluky (holky tam žádné nebyly, tedy nediskriminuji) od Policie ČR. Tam jsme vše sepsali s tím, že na druhý den doložím emailovou komunikaci.

Jak jsem postupoval v záležitosti koupě kopie mobilního telefonu Apple 5S dál?

Jelikož jsem „ajťák“ (Bože, jak já tohle označení nesnáším), začal jsem si dohledávat další informace. Inzerát na Bazoši již nebyl, kontaktoval jsem tedy jejich podporu, kam jsem poslal i text inzerátu, který jsem výtáhl ze zaindexované stránky v Googlu. Téměř obratem mi poslali celé znění inzerátu znovu, včetně skutečného telefonního čísla na prodávajícího (ještě mu zkusím pěkně zavařit), včetně informace, že dotyčný má podaných inzerátů více. U těchto dalších inzerátů se již nachází jiné telefonní číslo dotyčného a předpokládám, že i jiný email (na ověření této informace stále čekám). Za komunikaci a informace z Bazoše tedy posílám Poulíčkův oblíbený palec nahoru.
Z výpisu od Bazoše jsem si zjistil IP adresy, ze kterých byly inzeráty přidávány a mazány a mám dvě IP adresy, které spravuje společnost Telefonica O2. Ze stejných IP adres byly odesílány i emaily, přes které jsme komunikovali.

Navíc jsem si v hlavě zkusil přehrát celou situaci při předání mobilního telefonu a vzpomněl jsem si, že dané místo je možná pod dohledem kamerového systému soukromého subjektu.
Nasedl jsem tedy do auta a jel celou věc prověřit. Skutečně je inkriminované místo snímáno pomocí statické kamery, navíc jsme si mobil předali naproti budově Městské policie, kde mají umístěnou otočnou kameru.

Takže co o dotyčném vím a čeho se může Policie ČR chytit?

 • jak vypadal
 • číslo jeho mobilního telefonu
 • IP adresy, ze kterých se připojuje k Internetu
 • IMEI na krabičce telefonu (ta je zřejmě originální)
 • záznam z kamery Městské policie
 • záznam z kamery soukromého subjektu (nevím, zda jej předají policii)

Jaké chyby jsem udělal při koupi telefonu a proč jsem neměl do koupě jít?

 • vyvolaná časová tíseň prodávajícího – měl údajně dalších 5 kupujících
 • vzbuzení lítosti – rozchod s přítelkyní, musí chudák zaplatit nájem
 • na telefonní číslo, které mi poslal ke komunikaci, se nedalo dovolat – musel mi z něj zavolat sám
 • nevypadal moc důvěryhodně – kdo taky po rozchodu vypadá, že? :-)
 • podezřelá nízká cena telefonu
 • prodávající na prodej extrémně spěchal

Poučení na závěr?

Ano, jsem bambula a mohl jsem se falešné koupi vyvarovat. V celé záležitosti bylo několik signálů, proč telefon nekoupit.

Chybami se ale člověk učí a proto doufám, že mě daná zkušenost posunula zase o kousek dál (jen nevím kam :-)). A když už nic, tak mám alespoň drahý příběh, který můžu vyprávět a publikovat zde na blogu ;-)

Napadá ještě někoho, co můžu pro dopadení daného útočníka udělat? Jasně, nechám to na Policii ČR, jen bych jim rád pomohl :-D