Jak jistě mnozí víte, na konci července loňského roku přišel Seznam s novinkou ve fulltextovém vyhledávání, která se zaměřila na přepis dotazu.

Propad pozic ze Seznamu

Mnoho online podnikatelů, affiláků a MFáčkařů si začalo hromadně stěžovat, že jim popadaly weby. Hojně se tak začalo spekulovat o tom, že se jednalo o penalizaci WordPressu, tedy CMS, na kterém má většina z nás postavené své weby.

Sám jsem této iluzi také propadl, do toho jsem navíc neměl čas se svým webům věnovat a tak to začalo s návštěvností ze Seznamu vypadat hodně bledě.

Pád návštěvnosti ze Seznamu

Pád návštěvnosti ze Seznamu

Rychlost načítání webu a odezva serveru

Na začátku tohoto roku se objevilo několik zajímavých českých článků věnovaných rychlosti webu. Začal jsem tedy optimalizovat i já. Mimo jiné, jsem přesunul dva své weby, včetně tohoto blogu, na Ebolu. Pak jsem na weby delší dobu opět prděl.

Jelikož od dubna zase začínám „makat“, začal jsem sledovat statistiky, ze kterých jsem zjistil, že od února začíná návštěvnost mých webů ze Seznamu zase růst.

Začal jsem se tedy pídit po příčině – vypsal jsem si do Excelové tabulky seznam všech svých webů a k nim si vypsal příslušné pluginy pro WordPress. Byl jsem na 100% přesvědčen, že některé pluginy prostě Seznam nemá rád a proto mi weby bojkotuje. Na žádnou spojitost jsem ale nepřišel.

Wordpress weby a nainstalované pluginy

WordPress weby a nainstalované pluginy

Vznesl jsem tedy svůj dotaz k mizerné návštěvnosti v novém fóru o affilu, kde mi Petr Baloun napsal následující:

Napadla mě rychlost odezvy serveru. Vše na stejným hostingu?

A co myslíte?

Samozřejmě, že jsem měl vše na jednom hostingu. A jelikož některé mé weby byly opakovaně napadány roboty, docházelo k vytěžování celého mého hostingu a zpomalení všech mých webů.

Celý problém jsem tak vyřešil víceméně náhodou, a to převodem dvou webů, na jiný hosting :-D. Aktuálně překlápím problematické a pro mě klíčové weby na Ebolu a vidím, že to vše přináší velmi pozitivní výsledky.

Seznam prostě začal přikládat rychlosti načítání webu značnou důležitost a proto zřejmě popadalo tolik webů založených na WordPressu, kde má každý milión „důležitých“ pluginů, načítá kvanta externích skriptů, nemá optimalizované obrázky, …

Takže díky Petře, že jsi mi otevřel oči, sám už jsem byl z celé situace docela vyřízenej, když jsem nevěděl, „Proč mě Seznam nemá rád…“.

Růst návštěvnosti – nový hosting

A nakonec ještě přikládám screen, který ukazuje, jaký vliv mělo překlopení webů na jiný hosting, kdy jsem ulehčil systémové prostředky hostingu stávajícímu.

Návštěvnost webu při přesunu na nový hosting

Návštěvnost webu při přesunu na nový hosting

Doplnění: přesun webů způsobil nárůst návštěvnosti u všech webů – u těch, které jsem převedl, i u těch, které zůstaly na původním hostingu.

Doporučení na závěr – zrychlete své weby

Pokud se chcete rychlostí svých webů zajímat, což vzhledem k výše uvedenému výrazně doporučuji. Zde přikládám odkazy na tři články, které mi hodně pomohly a s největší pravděpodobností pomůžou i vám ;-).