Pro ty, kteří nechtějí na odpověď čekat až do konce článku, ji poskytnu už tady: NENÍ!

Pod pojmem pasivní příjem se v mém případě skrývá myšlenka provozování webových projektů, které mi vydělávají i v čase, kdy se jim aktivně nevěnuji – jsem s rodinou, sportuji, odpočívám, spím, …

Je ale potřeba si uvědomit fakt, že docílit toho, aby mi projekty vydělávaly i v případě mé nepřítomnosti, byla nutná prvotní investice v podobě značného množství mého času, různého zkoušení typu pokus/omyl a mnoha času tráveného vzděláváním v oblasti online podnikání.

Zpočátku jsem se tak denně svým webům věnoval desítky hodin a když to sečtu s mými pracovními povinnostmi v rámci hlavního pracovního poměru, můj pracovní týden vypadal následovně:

pondělí – pátek
8 – 16 – hlavní pracovní poměr
16 – 18 – sport
18 – 24 – OSVČ – pasivní příjem
(do toho samozřejmě občasné fyziologické potřeby jako jídlo a přítelkyně :-)

víkend
9 – 15 – OSVČ
15 – 19 – sport
19 – xx – zábava

Takto jsem fungoval více jak rok a půl a to do doby, než jsem začal své projekty monetizovat – leden 2013. Do té doby mi weby vydělávaly jednotky stokorun až jednotky tisíc měsíčně.

Mně samotnému tento stav příliš nevadil, práce na webech, u nichž jsem viděl, že pomalu rostou, mě neustále bavila a baví dodnes.

Nyní, v době, kdy jsem OSVČ na plný úvazek (hrozný termín :-), se těmto svým online projektům věnuji zhruba 5-6 hodin denně (víkendy se nažím mít volné). Zbytek věnuji offline podnikání, vzdělávání se, sportu a přítelkyni.

V mých zhruba šesti pracovních hodinách publikuji články, které si nechávám externě psát, zadávám redaktorům témata článků nových, sháním nové inzerenty, odepisuji na emaily, ladím stávající weby, snažím se o linkbuilding, vystavuji faktury, spravuji PPC kampaně, analyzuji data z Analytics a AdSense.

Pasivní příjem v pravém slova smyslu tak asi nebudu mít nikdy. Jasně, můžu některé činnosti delegovat na úkor obětování části zisku. Výhledově plánuji, že si nechám publikovat články a budovat solidní základnu zpětných odkazů. Tedy činnosti, které mi zaberou vcelku hodně času a hlavně mě vůbec nebaví. Zbytek činností si ale chci a budu dělat sám, abych vůbec něco dělal :-)