Používáte redakční systém WordPress a pracujete často s obrázky? Možná využijete některý z pluginů, které jsem si oblíbil i já a které hojně používám například na svém magazínu a na tomto blogu.

Featured Image Admin Thumb

Plugin Featured Image Admin Thumb
Plugin ke stažení ZDE

Pokud patříte mezi „katalogáře“, a vyhýbáte se WooCommerce, určitě jste řešili problém, že vám chybí zobrazení náhledových obrázků v přehledu příspěvků.

Díky náhledovým obrázkům si snadno uděláte o produktech přehled, můžete hromadně přidávat štítky, řadit příspěvky do kategorií, mazat příspěvky s chybějícím náhledovým obrázkem…

Sám pro tyto účely používám právě plugin Featured Image Admin Thumb, který mi s tříděním a rychlou publikací různých příspěvků hodně pomáhá.

Simple Image Sizes

Plugin Simple Images Sizes
Stažení pluginu ZDE

Nejednou se mi stalo, že jsem potřeboval vytvořit více velikostí obrázků, než WordPress běžně nabízí (thumbnail, medium, large). A právě v tento moment využijete tohoto pluginu.

Vlastní velikost obrázku ve WordPressu

Vlastní velikost obrázku ve WordPressu

Plugin navíc umožňuje určit, zda se u daných velikostí mají vytvářet zmenšené náhledy s využitím ořezu či nikoli.

Force Regenerate Plugin

Stažení pluginu ZDE

Měníte šablonu a děsíte se toho, že budete muset ručně měnit velikosti všech používaných obrázků? Už nemusíte. S využití pluginu Force Regenerate Plugin vše zvládnete jen jedním jediným klikem.

V části Nastavení – Média, nejprve nastavíte novou velikost obrázků, podle svého přání a kliknete na tlačítko Force Regenerate Thumbnails – plugin změní velikost všech vybraných obrázků.

V sekci Média můžete navíc pomocí tohoto pluginu měnit velikosti jen konkrétních nebo větších bloků obrázků…

jQuery Pin It Button For Images

Vlastní logo pro Pinterest
Stažení pluginu ZDE

Chcete, aby se návštěvníkům po najetí na obrázek zobrazovala ikonka Pinterestu a nevíte, jak na to? Pak již pátrat nemusíte, mám pro vás řešení – plugin jQuery Pin It Button.

Velkou výhodu pluginu vidím v možnosti zakázání pluginu pro konkrétní příspěvky, stránky, pro CSS třídy, ale i pro obrázky s malou velikostí. Nestane se vám tak, že se vám bude ikonka Pinterestu zobrazovat třeba na vašem logu nebo na stránce s kontakty, kde máte svoji podobiznu.

Sám mám plugin rád i díky možnosti volby mezi vložením klasického tlačítka Pinterestu, tak i nahrání vlastního obrázku.

WP Smush

Komprese obráku WordPress - plugin WP Smush
Stažení pluginu ZDE

Pokud občas měříte rychlost webu např. přes Page Speed Insight, jistě vás zaujala informace o nutnosti komprimovat obrázky.

Právě pro tyto účely slouží plugin WP Smush, který obrázky o pár procent zmenší, a to bez ztráty kvality, kterou byste okem rozpoznali. Pokud plugin přepnete na „autopilota“, automaticky vám bude zmenšovat všechny nově nahrané obrázky.

Neplacená verze umožňuje jednorázově zkomprimovat 50 obrázků (dalších 50 při opětovném spuštění komprese), s avizovaným zmenšením velikosti obrázků až o 20%. Podle mého měření se hodnoty pohybují okolo 10%-15%, což i tak považuji za slušný výsledek :).

S placenou verzí bohužel osobní zkušenost nemám, pokud se někdo podělí, budu rád :).

Komprese WP Smush

Komprese WP Smush

Lightbox Huge IT

Plugin Huge IT lightbox
Stažení pluginu ZDE

Pokud chcete, aby se vám velké náhledy obrázků otevíraly v lightboxu a vaše šablona jej v základu nepodporuje, využijte tohoto pluginu.

Dříve jsem používal plugin Simple Lightbox, ten však nabízel pouze světlou a tmavou variantu lightboxu, s absencí dalšího možného nastavení.

Oproti tomu plugin Lightbox od Huge IT nabízí 5 různých vzhledů, s možností volby mezi dvěma různými efekty přechodu mezi snímky a s dalšími možnosti nastavení.

Envira Gallery Lite – Responsive WordPress Gallery

Envira Gallery WordPress
Stažení pluginu ZDE

Podle některých nejlepší free plugin pro fotogalerie. Plugin s jednoduchou konfigurací, který je navíc responzivní. Co víc si přát :).

Pluginy pro obrázky, kolik jich potřebujete?

Záleží na vašich preferencích, jak chcete s obrázky pracovat a co od nich na svém webu vyžadujete. Podle toho musíte zvolit potřebné pluginy. Ale pozor, všeho s mírou!

Některé z prémiových šablon mají v sobě implementované vlastní řešení pro lightbox a fotogalerie a v podstatě kromě pluginu na kompresi obrázků již další pluginy na běžném webu nepotřebujete.

Sám obrázky na svých webech hojně používám a pro práci s nimi využívám výše uvedené neplacené pluginy, které mi podstatně ulehčují či plně automatizují moji práci.

Je mi jasné, že existuje mnoho zajímavých pluginů, o kterých jsem v životě neslyšel a přesto bych jich využil. Pokud proto používáte plugin, který v přehledu chybí, a myslíte si, že bych jej měl vyzkoušet, budu rád za jeho doporučení :).