Před nedávnem jsem zakládal jeden svůj nový projekt pro který jsem si zakoupil novou doménu. V té době jsem rovněž vlastnil doménu s podobnou tématikou, která měla minimální návštěvnost (jednotky UIP denně), zpětné odkazy a samozřejmě i SRank a PageRank. Jelikož jsem tento starý web již delší dobou neudržoval, řekl jsem si, že jej využiji pro podporu projektu nového.

Pátral jsem tedy po možnostech, jak přenést ranky a samozřejmě nepřijít i o ty nahodilé návštěvníky. Nalezl jsem několik návodů, z nichž ty nejlépe využitelné a samozřejmě i plně funkční přikládám v níže.

Doporučeným způsobem, i ze strany Google, je redirect pomocí přesměrování 301 (moved permanently – přesunuto natrvalo). Tato funkce má dokonce jednu skvělou vlastnost, kterou využijete v případě, že na straně nových stránek založíte příspěvky, u kterých zachováte URL příspěvků původních.

Dám příklad, budu mít web www.puvodniweb.cz, na kterém budu mít článek o tvorbě webových stránek v podobě magazínu, celé URL tedy bude www.puvodniweb.cz/tvorba-magazinu. Přesměrováním webů pomocí přesměrování 301 docílím toho, že návštěvník při zadání adresy webu www.puvodniweb.cz/tvorba-magazinu bude přesměrován na novou podobu stránek a sice na stránky: www.novyweb.cz/tvorba-magazinu.

Jediné, co si tak musíte pohlídat je správnost a rovnost původní a nové URL, jinak stránky budou padat na chybovou stránku 404.

Stejná situace nastává i u vyhledávačů, kde uživatele vidí výsledky vázané na původní web, když ale článek prokliknou, dostanou se na nové stránky. Vy tak o potenciální čtenáře nepřijdete.

Přesměrování pomocí souboru .htaccess

Nejjednodušší variantou je vytvoření souboru .htaccess, který následně stačí překopírovat do výchozího adresáře původního webu.

#Redirect#
RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^puvodnidomena.cz
RewriteRule (.*) http://www.novadomena.cz/$1

[R=301,QSA,L]

Přesměrování pomocí PHP

Některé servery tento typ přesměrování nepodporují a tak je možné využít PHP funkci header(), kterou stačí přidat do svých starých stránek.

< ? php // bez mezer header("HTTP/1.1 301 Moved Permanently"); header("Location: http://www.novadomena.cz"); header("Connection: close"); ?>

Nastavení přesměrování u Google

Po provedení jednoho z výše uvedených přesměrování rovněž doporučuji nastavit toto přesměrování i v nástrojích Google a sice Nástroji pro webmastery. Tam v části Konfigurace, Změna adresy z rozbalovacího menu vyberete doménu, kam chcete návštěvníky přesměrovávat.

Přesměrování 301 GooglePřesměrování 301 Google

Přesměrování 301 GooglePřesměrování 301 Google

Za vodítko a pěkný popis možností přesměrování děkuji Dušanovi Janovskému a jeho webu JakPsátWeb.cz. Více informací o různých možnostech přesměrování najdete zde: http://www.jakpsatweb.cz/presmerovani.html