»»víte, že existuje adresní řádek prohlížeče? Vaši návštěvníci ne.

víte, že existuje adresní řádek prohlížeče? Vaši návštěvníci ne.

K napsání tohoto příspěvku jsem se chtěl dokopat již několikrát, vždy jsem to ale odložil s tím, že je to jen můj problém a nemá ho příliš smysl ventilovat. Situace, která však dnes nastala mi doslova vzala vítr z plachet.

Jelikož jsem se minulosti částečně zabýval správou IT, často jsem narážel na různá neobvyklá chování uživatelů při jejich práci s PC. Jeden z pro mě nejzajímavějších postřehů se týká Internetu a sice práce s prohlížečem.

Všiml jsem si, že někteří uživatelé Internetu zadávají URL zásadně a pouze do „Internetu“, tedy do vyhledávače Seznam.cz. Protože je to přeci jasné, Internet = Seznam, tedy alespoň pro některé uživatele PC… A to samozřejmě i v případech, kdy znají přesnou adresu požadovaných www stránek.

Když jsem si tohoto chování všiml u lidí, kteří s počítačem příliš nepracují, přešel jsem to mlčením. V posledních dvou měsících jsem se ale s touto situací setkal i u dvou lidí, kteří používat počítač ke svojí každodenní práci – účetní, lékař.

Dnes celá situace vygradovala, kdy mi dotyčný lékař (dělal jsem pro něj webové stránky) zaslal email v následujícím znění:

Dostávám trvale dotazy od mých posluchačů, jak otevřít moje stránky.
Všichni očekávají, že po zadání adresy „xyz.cz“ do okna Seznamu, bude vše OK. Nechápou, proč musí zadávat kontakt na http…………
Díky za odpověď a řešení…..
.“

Týden před tímto emailem mi dotyčný lékař volal, že mu stránky nefungují. Stránky jsem vyzkoušel a vše bylo OK. Několika přesně mířenými dotazy jsem pak zjistil, že celou dobu zadával název svého webu do Seznamu, ten mu výsledek s jeho doménou nenabídl a tak si myslel, že web nefunguje. Vysvětlil jsem dotyčnému, že URL adresu webu lze zadat do adresního řádku ručně a web tak po celou dobu funguje.

Problém celou dobu je v tom, že Seznamu i přes mé výzvy nechce web indexovat, proto následoval dnešní email od lékaře. Už jsem si s tím ale poradil, tak snad nebudou další podobné emaily :-)

Víte, proč lidé zadávají adresu do Seznamu?

Jednou jsem se svého kamaráda, který zadává URL zásadně do Seznamu zeptal, proč nepíše URL přímo do adresního řádku. Odvětil mi, že pokud se překlepne a napíše URL trošku špatně, tak mu Seznam vrátí správný tvar dané adresy a on tak nebude tápat ve složitých vodách Internetu.

U některých návštěvníků je tento důvod ještě prozaičtější, vůbec nevědí, že nějaký adresní řádek existuje a že se do něj vůbec dá něco zadávat.

Apel na všechny správce IT

Přestaňte prosím uživatelům dávat jako domovskou stránku Seznam.cz a naučte je radši pracovat s adresním řádkem a oblíbenými položkami :-)

2013-04-22T09:05:13+00:00Duben 17th, 2013|Jen tak|5 komentářů

5 komentářů

 1. LukasP 17.4.2013 v 14.11 - Odpovědět

  S tímhle souhlasím, taky mám ve svém okolí celou řadu lidí co to dělají. Stačí se i podívat na návrh klíčových slov, kolik lidí hledá přesnou url facebook.com, youtube.com apod.

 2. Jana Radová 19.4.2013 v 3.36 - Odpovědět

  Nedávat Seznam jako výchozí? To je marné, stejně si ho pustí.

 3. Kvasnička Jan 22.4.2013 v 8.22 - Odpovědět

  Super článek Pepo :) Je to klasika, se kterou jsem se setkal nesčetněkrát :) Myslím, že toto ještě pár let vídat budeme, než si všichni uživatelé internetu uvědomí, že Seznam není internet :) Jde hlavně o to, že je to kolikrát neměl kdo naučit, nebo je to někdo učil špatně, jelikož my máme vše ze škol a starší lidé nikoli. Na tento článek si dej upomínku a za 5 let se k němu vrať, bude to zajímavé srovnání :)

  • Jan Vojta 18.8.2014 v 10.01 - Odpovědět

   Bohužel, myslím, že to není výsadou starších. Potkal jsem už velkou spoustu třicetiletých, kteří se považují za znalé uživatele, používajících stejný postup. Ovšem nejsmutnější případ byl uživatel, který si po otevření „Internetu“ (seznam) zadal do vyhledávání google.cz a pak na googlu do vyhledávání opsal z vizitky přesnou adresu. A nebylo mu padesát, ale 31 :-)
   Někde je chyba :-)

   • josem 19.8.2014 v 8.09 - Odpovědět

    Honzo, máš pravdu. Mám spoustu kamarádů, dvacítníků, kteří se při prohlížení webových stránek chovají podobně. Když ale na druhou stranu vidím sovjí sestru, která v 11 letech ovládá PC na velmi vysoké úrovni, tak věřím, že se blýská na lepší časy :-D

Napsat komentář