K napsání tohoto příspěvku jsem se chtěl dokopat již několikrát, vždy jsem to ale odložil s tím, že je to jen můj problém a nemá ho příliš smysl ventilovat. Situace, která však dnes nastala mi doslova vzala vítr z plachet.

Jelikož jsem se minulosti částečně zabýval správou IT, často jsem narážel na různá neobvyklá chování uživatelů při jejich práci s PC. Jeden z pro mě nejzajímavějších postřehů se týká Internetu a sice práce s prohlížečem.

Všiml jsem si, že někteří uživatelé Internetu zadávají URL zásadně a pouze do „Internetu“, tedy do vyhledávače Seznam.cz. Protože je to přeci jasné, Internet = Seznam, tedy alespoň pro některé uživatele PC… A to samozřejmě i v případech, kdy znají přesnou adresu požadovaných www stránek.

Když jsem si tohoto chování všiml u lidí, kteří s počítačem příliš nepracují, přešel jsem to mlčením. V posledních dvou měsících jsem se ale s touto situací setkal i u dvou lidí, kteří používat počítač ke svojí každodenní práci – účetní, lékař.

Dnes celá situace vygradovala, kdy mi dotyčný lékař (dělal jsem pro něj webové stránky) zaslal email v následujícím znění:

Dostávám trvale dotazy od mých posluchačů, jak otevřít moje stránky.
Všichni očekávají, že po zadání adresy „xyz.cz“ do okna Seznamu, bude vše OK. Nechápou, proč musí zadávat kontakt na http…………
Díky za odpověď a řešení…..
.“

Týden před tímto emailem mi dotyčný lékař volal, že mu stránky nefungují. Stránky jsem vyzkoušel a vše bylo OK. Několika přesně mířenými dotazy jsem pak zjistil, že celou dobu zadával název svého webu do Seznamu, ten mu výsledek s jeho doménou nenabídl a tak si myslel, že web nefunguje. Vysvětlil jsem dotyčnému, že URL adresu webu lze zadat do adresního řádku ručně a web tak po celou dobu funguje.

Problém celou dobu je v tom, že Seznamu i přes mé výzvy nechce web indexovat, proto následoval dnešní email od lékaře. Už jsem si s tím ale poradil, tak snad nebudou další podobné emaily :-)

Víte, proč lidé zadávají adresu do Seznamu?

Jednou jsem se svého kamaráda, který zadává URL zásadně do Seznamu zeptal, proč nepíše URL přímo do adresního řádku. Odvětil mi, že pokud se překlepne a napíše URL trošku špatně, tak mu Seznam vrátí správný tvar dané adresy a on tak nebude tápat ve složitých vodách Internetu.

U některých návštěvníků je tento důvod ještě prozaičtější, vůbec nevědí, že nějaký adresní řádek existuje a že se do něj vůbec dá něco zadávat.

Apel na všechny správce IT

Přestaňte prosím uživatelům dávat jako domovskou stránku Seznam.cz a naučte je radši pracovat s adresním řádkem a oblíbenými položkami :-)