Stále přemýšlíte, zda přejít na všude proklamované HTTPS a bojíte se toho? Už nemusíte. Sám jsem úspěšně provedl převod několika svých webů na WordPressu na HTTPS. Zde vám nastíním, jaké kroky jsem podnikl, co jsem si mohl předem připravit a přiblížím, jak se změna projevila na návštěvnosti.

Co je HTTPS? Rozdíl mezi HTTP a HTTPS

HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure) je v informatice nadstavba síťového protokolu HTTP, která umožňuje zabezpečit spojení mezi klientem (např. webovým prohlížečem) a serverem před odposloucháváním, podvržením dat a umožňuje též ověřit identitu protistrany. HTTPS používá protokol HTTP, přičemž přenášená data jsopokračováníu šifrována pomocí SSL nebo TLS a standardní port na straně serveru je 443. {zdroj: Wikipedia}

Povolte HTTPS na svém hostingu

Jako první krok jsem si zjišťoval, jak je to s pořízením certifikátu. Uvažoval jsem o placené službě, ale nakonec mi bylo hned z několika na sobě nezávislých zdrojů doporučeno využít certifikát LetsEncrypt, který je zdarma.

Sám jsem nakonec SSL certifikát LetsEncrypt využil i z důvodu toho, že je podporován mým hostingem, kterým je Ebola. V administraci mají vše připraveno a tak stačí jen povolit HTTPS protokol a je hotovo :).

Stejný certifikát používají i u tolik oblíbeného Wedosu – stačí jim poslat žádost o povolení certifikátu a oni vám jej zprovozní (podle všeho nejpozději do jednoho pracovního dne, zpravidla ale obratem).

Drobnou nevýhodou certifikátu LetsEncrypt je jeho relativně krátká doba platnosti a s tím spojená nutnost jeho prodlužování a to každé 3 měsíce.

Naštěstí má i tuto službu Ebola (i Wedos) zmáknutou a tak se certifikát automaticky každé 3 měsíce obnovuje. Mně tak odpadá nutnost sledovat délku platnosti certifikátu – ještě že tak, přesně vím, jak by to dopadlo :D.

Nastavení přístupu k HTTPS na WordPressu

Jakmile máte HTTPS na hostingu povolené, přihlaste se do WordPressu a rovnou přejděte do sekce Nastavení – Obecné, kde změňte adresu HTTP na HTTPS, uložte.

Změna HTTPS WordPress

Změna HTTPS WordPress

Přesměrování pomocí 301

V následujícím kroku je nutné editovat soubor .htaccess, který naleznete v domovské složce vašeho webu. Do tohoto souboru přidejte níže uvedený kód, který zajistí, aby případní příchozí návštěvníci původně jdoucí na adresu s HTTP, skončili na HTTPS.

<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]
</IfModule>

Za kód děkuji Pavlovi Kočárkovi :).

Pokud chcete mít zabezpečené přihlášení do WordPressu, což doporučuji, editujte soubor wp-config.php, kam přidejte tento kód:

define('FORCE_SSL_ADMIN', true);

Hotovo!

Pokud se vám to povedlo, tak se vám po zadání adresy webu zobrazí před URL webu zelený zámeček.

Pro kontrolu doporučuji využít prohlížeč Google Chrome – umožňuje totiž hlubší analýzu. Můj popis a níže uvedené rady se tak budou vztahovat právě k tomuto prohlížeči :).

HTTPS na webu JosefKroupa.cz

Problém?

Postupovali jste podle návodu a přesto jste zelený zámeček nezískali?

Vypadá to u vás takto – přeškrtnutý protokol HTTPS? Pak používáte neplatný certifikát – zkuste vyřešit s dodavatelem vašeho certifikátu.

Neplatný certifikát

Neplatný certifikát

Mnohem častěji se ale setkáte se stavem, kdy máte před URL adresou ikonku vykřičníku.

Když na ikonku vykřičníku kliknete a přejdete na odkaz Podrobnosti, v prohlížeči se vám zobrazí okno, kde budete mít pravděpodobně uvedeno, že na webu používáte jak HTTP, tak i HTTPS adresy (mixed content).

Míchání HTTP a HTTPS obsahu

Míchání HTTP a HTTPS obsahu

Tato zpráva znamená, že na webu používáte HTTP adresy pro provázání obsahu, pro odkazy na obrázky, v menu apod. Prostě a jednoduše, používáte/používali jste absolutní adresy místo relativních.

Tedy místo odkazu „/affiliate“ jste používali odkazy ve tvaru „http://www.josefkroupa.cz/affiliate“.

Co teď? Musíte všechny adresy změnit.

Můžete je změnit buď ručně, pomocí hromadného příkazu v databázi nebo s pomocí této služby.

A kde všude je třeba změnit URL adresy?

 • Příspěvky
 • Kategorie – pokud používáte URL odkazy v popisu kategorií
 • Štítky – pokud používáte URL odkazy v popisu štítků
 • Stránky
 • Widgety
 • Ručně vytvořené odkazy v menu
 • Komentáře
 • Bannery – pokud je máte uloženy u sebe na webu a odkazujete na ně

Sám jsem měl bohužel natvrdo nastavené odkazy i v šabloně a v CSS – musel jsem je změnit i zde.

V posledním kroku jsem změnil odkaz v souboru robots.txt, kde odkazuji na soubor Sitemap. Pozor si dejte i na různé pluginy, kde používáte odkazy – i zde je musíte změnit.

Pokud se vám ukazuje, že na webu mixujete HTTP/HTTPS a stále nemůžete přijít na to, kde je zakopaný pes, klikněte na ikonku vykřičníku před URL, vyberte Podrobnosti a dole v okně klikněte na jediný odkaz v části Mixed content. Zobrazí se vám další okno s výpisem všech URL, kde máte nastaveny adresy s HTTP protokolem. Pokud se žádné URL nezobrazí, načtěte okno znovu (klávesa F5 nebo command + R).

Pokud jste dohledali a změnili všechny adresy, konečně máte na webu kýžený zelený zámeček :).

TIP: U dalších webů, které jsem převáděl jsem si předem změnil všechny adresy předem. Následný přechod na HTTPS tak byl otázkou pár minut.

Co se týče WordPressu, web již nyní sice používá zabezpečený protokol, přesto doporučuji věnovat změnám ještě pár minut času a postupně změnit adresy i v níže uvedených nástrojích a službách.

Změna URL u externích služeb a nástrojů

Pokud používáte různé nástroje třetích stran, například pro měření pozic, trackování, heatmapy,… změňte URL adresu i zde. Níže uvádím ty dle mého soudu nejdůležitější služby.

Google Analytics
Pokud měříte návštěvnost přes Google Analytics, doporučuji změnit typ protokolu v části: Administrátor – Nastavení služby – Výchozí adresa URL – z rozbalovacího menu vyberte HTTPS verzi.

Změna HTTPS v Google Analytics

Změna HTTPS v Google Analytics

Search Console
V nástroji Search Console jsem založil novou službu pro HTTPS verzi webu a přidal novou Sitemapu. Původní verzi s HTTP můžete smazat – ale pozor!, přijdete tím o data. Proto, pokud o původní data stojíte, před smazáním si je nejdříve exportujte.

Přidat URL Seznam
Stránka, pomocí které přidávám většinu nových stránek do vyhledávání na Seznamu – Přidat URL. Zde jsem zadal novou adresu webu https://www.josefkroupa.cz, aby si Seznam co nejrychleji všiml, že jsem web překlopil :).

Seznam – nástroj pro webmastery
Web jsem si po převodu rovněž nechal prověřit nástrojem pro webmastery od Seznamu, abych viděl, že Seznam novou verzi webu „vidí“ a že u ní neregistruje žádné problémy :).

Kontrola webu v nástroji pro webmastery u Seznamu

Kontrola webu v nástroji pro webmastery u Seznamu

Bing webmaster Tools
Novou adresu jsem přidal i do nástroje pro webmastery od Bingu.

Kontrola chybných URL

Jelikož jsem na webu měnil hromadu adres, nainstaloval jsem si plugin Broken Links checker a nechal ním prověřit všechny odkazy, které mám v článcích. Díky tomu jsem narazil na několik odkazů, u nichž jsem při přepisu udělal chybu v podobě překlepu a odkazy tak nikam neodkazovaly.

Změna URL přesměrovaných stránek

Pokud v rámci webu používáte přesměrování již neexistujících stránek na stránky nové (např. pomocí 301), změňte původní HTTP adresy na verze s HTTPS.

Vše zkontrolujte

Máme hotovo, přesto doporučuji překontrolovat následující:

 • na převedeném webu si proklikejte několik stránek, vyzkoušejte různé prohlížeče
 • zkontrolujte Search Console, zda vám nepíše nějaké chyby a průběžně kontrolujte, zda roste počet zaindexovaných stránek
 • zkontrolujte indexaci svého webu ve vyhledávačích pomocí parametru site:, pokud klíčová stránka webu ve fulltextu chybí, přidejte ji ručně přes výše popsanou službu u Seznamu

Proč to všechno?

Ptáte, proč byste měli svůj web převádět na zabezpečený protokol HTTPS? Kromě toho, že budou data zašifrována, jedná se o jeden ze SEO faktorů, který bude podle Matta Cuttse zvýhodňovat zabezpečené weby oproti těm nezabezpečeným.

Od ledna 2017 bude navíc prohlížeč Google Chrome před URL adresou některých webů zobrazovat výrazné upozornění Not secure, tedy info o nezabezpečeném webu.

V neposlední řadě budou výhledově HTTP weby penalizovány, proti HTTPS verzím. O přechodu bych tedy doporučoval minimálně přemýšlet…

Pokud stále přemýšlíte nad přechodem z HTTP na HTTPS, možná vám pomůže rozhovor s Dušanem Janovským ze Seznamu.

Závěr o přechodu na HTTPS a doporučení

Celého převodu jsem se osobně hodně bál, nakonec mě vcelku snadný a hladký průběh mile překvapil. Počet indexovaných stránek na Seznamu i na Googlu pomalu roste, propad pozic, ani návštěvnosti jsem na žádném svém převedeném webu nezaregistroval.

Průběžně sleduji pozice klíčových slov v nástroji Collabim, připravil jsem proto pokračování tohoto článku, kde ukazuji, jak se změnily pozice významných klíčových slov.