»»Chcete vyzkoušet Google AdSense? Staňte se identifikovanou osobou

Chcete vyzkoušet Google AdSense? Staňte se identifikovanou osobou

Počátkem roku 2013 vešla v platnost novela zákona o DPH (Zákon č. 235/2004 Sb.), která mimo jiné upravuje pravidla ohledně poskytování služeb do zahraniční a nutného plátcovství. Pokud jste do konce roku 2012 poskytli službu zahraničnímu subjektu, okamžitě jste se stali plátcem DPH, mimo jiné i pro domácí trh. Kvůli tomuto faktu se spousta podnikatelů na Internetu vyhýbala poskytováním služby AdSense na svých stránkách a radši volili českou alternativu – Sklik, případně si nechávali zobrazovat reklamy od jiného plátce DPH, který jim za určitý poplatek ze zisku z AdSense peníze přefakturovával.

Novelizací zákona o dani tato nutnost padá, a pokud poskytnete službu do zahraničí (např. AdSense), stačí se zaregistrovat jako Identifikovaná osoba k DPH. Pokud potřebujete získat více informací, doporučuji přečíst tento přehledný článek.

Jak jsem se stal identifikovanou osobou

Sám jsem se v minulém týdnu rozhodl, že se místo plátcovství DPH stanu identifikovanou osobou. Mohu tak z první ruky popsat veškerá úskalí, která vás mohou při tomto procesu potkat.

Celý proces je jednoduchý a i přes naprostou nevědomost poradkyň u nás na finančním úřadě, se jedná o akt, který vám nezabere více jak 10 minut.

Přestože jsem šel na FÚ relativně připraven, musel jsem na úřad ještě po druhé. Za prvé jsem nevěděl, jaké jsem měl souhrnné příjmy za posledních 12 měsíců (položka, která je ve formuláři a musíte ji vyplnit). Za druhé po mně pracovnice úřadu chtěla vypracovaný přehled obratů za poslední tři roky, avšak rozpracovaný do jednotlivých měsíců. Do jednoduché Excelové tabulky jsem tedy po jednotlivých měsících sepsal své měsíční výdělky, papír podepsal a vyrazil jsem na úřad pro druhý pokus. Zkoušel jsem o tomto přehledu najít více informací, ale nic jsem nikde nenašel. Je tedy možné, že se jedná o specifikum konkrétních osob pracujících na mně dostupném pracovišti a po vás to nikdo nebude chtít, přesto radši na tento faktu upozorňuji.

Zmíněné pracovnice po mně totiž nakonec chtěli napsat i činnost, kvůli které se stávám identifikovanou osobou a tuto činnost jsem musel napsat na druhou stranu mnou vypracovaného přehledu příjmů. Dokonce jsem nakonec musel napsat i pro koho budu tuto službu poskytovat, tedy pro Google. Jsem přesvědčen, že tento bod je pouhým výmyslem mně přidělené pracovnice, ale radši buďte připraveni na vše :-)

Poslední věcí, která mě při vyplňování formuláře pro přihlášení k dani překvapila a která by se nemusela každému líbit, je nutnost uvést číslo účtu, které bude následně veřejně viditelné. Údajně pro zajištění vaší věrohodnosti. Pokud tedy máte jen jeden účet, který používáte i pro osobní účely a nechcete jej zveřejňovat, doporučuji zřízení ještě druhého účtu, právě pro účely podnikání. Pokud se však rozhodnete, že si tento druhý účet zřídíte až zpětně, musíte opět zajít na Finanční úřad a tam tento nový účet nahlásit. Prostě pakárna.

Co si tedy vzít s sebou, pokud se chcete stát identifikovanou osobou?

 • Rodné číslo – pokud jej neznáte – bude z něj tvořeno vaše identifikační číslo
 • Souhrnný součet tržeb za posledních 12 měsíců
 • Přehled vašich výdělků za poslední tři roky, rozepsaný na jednotlivé měsíce
 • Číslo bankovního účtu, který budete chtít se svým identifikačním číslem svázat

A nakonec dostatkem trpělivosti s lidmi na úřadě, třeba ale budete mít více štěstí, než jsem měl já ;-)

Pravidelné souhrnné hlášení

Pokud se ptáte, zda je nutné dále podávat pravidelně nějaká přiznání, tak vězte, že ano. Každý měsíc, v němž přijmete platbu ze zahraničí, musíte vyplnit přehled – souhrnné hlášení k DPH. Pro více informací o tomto procesu vás opět odkáži sem.

2017-01-17T12:41:49+00:00Leden 30th, 2013|Jen tak|44 komentářů

44 komentářů

 1. LukasP 31.1.2013 v 11.30 - Odpovědět

  Není tedy lepší se stát plnohonotným plátcem DPH když vidím co je s tím zase běhání? On to Schwanzengerg říkal dobře, že tady v ČR je všechno strašně složitý, všude se musí běhat po úřadech a získavat XX povolení.

  • josem 31.1.2013 v 11.53 - Odpovědět

   Lukáši, kdybych už plátce DPH byl, asi bych to neřešil. Doposud jsem ale reklamní bloky měl právě přes prostředníka, který si za tuto službu účtoval provizi. Chtěl jsem to mít ale u sebe, proto jsem zvolil tento krok. Sám potřebuji být pro některé svoje zákazníky neplátcem DPH, proto bych si musel ještě zřídit nějakou formu právnické osoby, např. s.r.o. a pod její hlavičkou fakturovat jako plátce. Nad touto možností už jsem taky uvažoval, ale prozatím jsem ji odsunul k ledu a stal jsem se identifikovanou osobou.
   Běhání po úřadech mi samozřejmě taky příliš nevoní, co je ale horší je fakt, že námi placené pracovnice nebyly v této oblasti kdoví jak kované a ve výsledku jsem si tam připadal jak páťák… Ostatně jako pokaždé, když něco řeším s úřady :-)

 2. Honza 31.1.2013 v 19.18 - Odpovědět

  Díky za tipy. Stále to zvažuju. Nevypadá to tak hrozně.
  Z poslední věty tedy plyne, že když bych to měl jen kvůli AdSense a nechal si to vyplatit řekněme jednou za rok, tak stačí jedno příznání?

  • josem 31.1.2013 v 20.18 - Odpovědět

   Honzo, ano, mělo by to tak být. Takto mi to osvětlili na finančáku.

 3. Josef P. 17.2.2013 v 20.31 - Odpovědět

  Tak koukám, že úřednice si popletla „dobrovolnou registraci“ a „zákonnou registraci“ a nebo sis to popletl ty. Pokud bys tam přišel a řekl, dobrý den, já jsem poskytl službu společnosti se sídlem v EU a musím se stát identifikovanou osobou, tak vše mimo toho bankovního účtu by si nemusel podstoupit.

  No ale co už, stalo se. Podávat měsíčně VIES a DPH to je taky dobrá kravina od FÚ, proč proboha, když to stačilo nechat kvartálně. No jo, to je to snižování administrativní zátěže podnikatelům a živnostníkům, co se nám tu snaží Nečasova vláda cpát do hlavy.

  Pokud máš hodně koncových zákazníků neplátců DPH, tak je lepší zůstat jen identifikovaná osoba. Nicméně pokud je administrativní zátěž stejná jako u plátce, tak bych to zvážil, protože se ti plátcovstvím otevřou nové možnosti a nový zákazníci. To s tím s.r.o. by ti stejně nepomohlo.

  • josem 20.2.2013 v 19.19 - Odpovědět

   Pepčo, je to jak píšeš, sám jsem z pracovnic finančáku neměl zrovna profesionální dojem a tak věřím tomu, že spousta jimi vynucených kroků byla naprosto zbytečných. A neboj, řekl jsem jim proč se chci registrovat a že poskytuju službu do zahraničí v rámci EU, ale…
   Na obranu pracovnic z úřadu, chudinky ještě nebyly na postup při této registraci (v polovině ledna) řádně proškoleny :-D

 4. blbečci ! 20.2.2013 v 19.05 - Odpovědět

  Suma sumárum : NECHAL SI ZESEBE DĚLAT TOTÁLNÍHO BLBEČKA A MÁLEM SI JI TÉ UŘEDNÍCI DONESL JEŠTĚ LOVE V HOTOVOSTI… MĚ ABSOLUTNĚ NEZAJÍÍMÁ ŽÁDNÁ DAŇ V TOMTO SKURVENÉM STÁTĚ ! ŽE VY STE TAKOVÝ IDIOTI A ZLODĚJSKÝM POLITIKŮ SERETE DO CHŘTÁNU TĚŽKE PRACHY Z DANI NA ZABOŽÍ.. + EŠTĚ DANĚ Z PŘÍJMU… DOKONCE MÁTE ŠTĚSTÍ A NĚJAKOU TU KORUNU SI PŘIVYDĚLÁTE GOOGLEM A NÉ ŽE BYSTE SE VZEPŘELI TOMU KDYŽ BY VÁM ZTOHO NĚKDO NĚCO CHTĚL VZÍT, ALE VY EŠTĚ SAMI OD SEBE JAK TUPÉ OVCE DETE A POSLOUCHÁTE NASLOVO SPROSTÉ VÝMYSLY TÉTO VLÁDY… ÚŘEDNÍKOVI UKOPNU HLAVU NA FINANČÁKU POKUD POMĚ COKOLI BUDE CHTÍT… UŽ SE NATO TĚŠÍM JAK ÚŘEDNÍCE BUDE CHROPĚT JAK JI BUDU DUSIT A PTÁT SE JÍ COŽE MÁM ZAPLATIT ?? CO POMĚ CHCETE NEBO ÚŘEDNÍK CO BUDE SBÍRAT SVÉ ZUBY PO KANCELÁŘI … ONO JEDNOU SE TO STALO A DOŠLO MI ŽE BOUŽEL TO JINAK NEJDE… JINAČ TĚ TY KURVY ÚŘEDNICKÉ ROZTRHAJÍ JAK DIVOKÉ HYENY… JE TŘEBA TVRDĚ UKÁZAT ŽE ONI TVÝMI PÁNY NEJSOU ANI ZDALEKA…. TEDA POKUD SI POSRÁNEK POSRANCEM VYSRANÝ BĚŽÍŠ S PAPÍRAMA TŘEBA 5X :D HNUPE KVŮLI TOBĚ SE STYDÍM ZA ČR

  • josem 20.2.2013 v 19.15 - Odpovědět

   Haluzáku, beru Tvůj názor. Jasně, mohl jsem se na to vyprdnout a nehlásit své příjmy na finančák, ale já to beru tak, že v tomto státě žiju dobrovolně (ano, je to moje svobodná volba) a tak beru, že je nutné na fungování státu nějak přispět. Sice ne se všemi daněmi souhlasím, také papírová válka s finančákem mi příliš nevoní, ale už jsem se jednou rozhodl fungovat jako podnikatel, tak to musím brát jako hotovou věc. A opět se budu opakovat, je to moje svobodná volba… můžu přeci být zaměstnancem a žádné papíry nebudu muset řešit.

   • Tak Aktualizace 14.3.2013 v 3.04 - Odpovědět

    Zdravím, předně díky za tuto odpověď, opravdu jsem to nečekal a beru zpět, co jsem výše napsal, jen jsem se snažil vzbudit v lidech logické myšlení ale problém je větší než sem čekal… Jelikož to byla doba kdy jsem oběvoval neuvěřitelné zákony na kterých nikomu nepříde nic blbé. Skočili jste jim na špek a hrajete hru kde jde o všemožné zákony a soudy, a cely tento složity systém, a přes tu složitost nevidíte ty absurdity které vlastně tvoří ! Neuvědomujete si že daně jsou vlastně totální prodělečná činnost tohoto státu… neuvědomujete si že podporujete důvod všeho zla na zemi… zkrátka nevidíte co se doopravdy děje. Za to ale nemůžete vy, už vaši rodiče vás tímto směrem vedli v domění že tak je to správné, ve skutečnosti jste se dobrovolně staly buď otroky v práci, nebo otroky peněz… Mno připravte se nato že vás peníze nemůžou naplnit a uspokojit… Každopádně zisk mi stoupl. A já bych neraad oněj přišel ale zvedá se mi žaludek při pomyšlení tomuto státu něco platit. Každopádně. Stojím si za tím co tvrdím že se děje… jen neříkejte že to je složité :D je složité pouze teď to co se děje , ale vyřešit to by trvalo okamžik a bylo byto nesmírně jednoduché to byste ale nesměli být zmanipulování k názoru : JÁ NIC NEZMŮŽU, SÁM NIC NEZMĚNÍŠ …. to jsou ty překážky, neříkejte že sám nepudete… pochopte to že pokud si to řekne každý,,,,, a co kdyby místo říkání se teď každý sám za sebe zvedl a šel to zastavit… Tak už teĎ jsme ze sraček venku a byl by zde ráj na zemi… zajímalo by mě kde má youtube sídlo, protože má ve smlouvě že pokud nemám adresu v irsku tak povinnost platit daně je na poskytovateli tedy adsense.. Taky mi přijde divné že to nikomu nevadí… jestli se klasicky čeká na to až mi sankce naberou astronomických likvidačních hodnot tak se docílí pouze toho co zde napsat nesmím protože by to bylo považováno za něco co by mě mohlo dostat do nemalých problému jen říkám. Já nemám co ztratit a smrti se nebojím :) ono kdo by se taky bál vysvobození :) což by pro mě smrt byla ! … než žít v base a být pozbytek života v hrozných podmínkách šikanován státem :). Jsem inteligentní člověk s nějakým zdravým rozumem a než se nechat přinutit sloužit mafii ve vládě jako dělnicky otrok, nebo se nechat zneužívat jako obětní beránek, to opravdu není nic pro mě. Nechcu nic víc než to na co mám právo a tím je plnohodnotný život na této planetě, a možnost rodiny a normálního života… Nechci nic zadarmo ! nechci žádná privilegia, nechci se dívat na tisíc dětí denně umírajících v africe, nechci vidávat jak nevinný člověk je zmrzačen zcela neprávem jen kvůli toho že nějakému blbečkovi místo mozku rostly svaly a vybíjí si zlost… chci abych nemusel vidět to jak policie ! Orgán který nás má chránit a pomáhat kosí léčivé rostliny těžce nemocným pacientům !! Chci vidět jak se z nemocnic chodí zdrávo domů… a zkrátka chci život, chci to co mi patří. Chci abych nebyl součásti něčeho tak zvráceného jako je systém abych mohl přežít bez toho aniž bych se zapojil mezi pachatele… CHÁPETE OCO JIM DE ?? UŽ TED VYPADÁTE VY POCTIVÍ PRACOVNÍCI JAKO JEN HROMADY MASA KTERÉ STRATILI SCHOPNOST MYSLET A POSLECHNOU NA SLOVO… CHCOU OTROKY … A PŘESTALO JE BAVIT POŘÁD HRÁT HARAKIRI. chcou aby sme byli jen poslušné svaly. A nemuseli to skrývat za pracně promyšlené psychologické manipulace. Mějte se a já du hledat dál jak stím státem vydrbat :D vždy to de :)

   • Josef P. 24.3.2013 v 10.19 - Odpovědět

    Tak stejný komentář se tento trotl snažil publikovat i u mě. Ani jsem ho nepublikoval a to hlavně z důvodu, že tímto komentářem ve spojení s DPH ze sebe největšího blba dělá právě on. Kdyby měl trochu mozku v hlavě, věděl by, že DPH z výdělku z AdSense, neplatíš, odvádí jej Google a tudíš ty jako poskytovatel služby na FÚ žádné peníze za DPH nenosíš. Nu což, kdo chce kam pomozme mu tam. Navíc takto agresivní text plný násilí může vyplodit jen mentálně narušený člověk, protože kdyby byl na vládu jen nasraný, nebude chtít ukopávat hlavu úřednici, škrtit jí až bude chroptět a další metody, protože ona opravdu za nic nemůže. Myslím, že ústavní léčba za peníze daňových poplatníků by vyřešila tento problém.

    • Haluz 20.5.2015 v 16.13 - Odpovědět

     Mentálně poškozený si tak leda ty. Tomu co jsem já se říká SVOBODNÝ nebo se zdravým rozumem. To že mi leze na nervy co s touto zemí necháváte dělat je pouhá zodpovědnost ( asi cizí slovo ) . Máš děti ? Co čekáš že bude za 10 let pokud se nepostavíme tomu co se děje. Myslíš že ten dluh státu půjde do nekonečna ? Že životní prostředí vydrží všecko ? Dobře nemáš děcka tak ti je to asi fuk a hrabeš na svoje.. Jak si napsal kdo chce kam.. Já děcka nemám, přesto na ty vaše myslím.. Taky bych moch hrabat starat se jen o sebe, proplouvat systémem lítat po úřadech. Pořád lepší než 8h brousit v hale celý život. Vážený nejsem ten kdo je tu blbý. Jen hold svět ve kterém žijete tady vy, je od reality ( svět ve kterém žiji já ) už tak dalece vzdálený že jej nedovedete pochopit. Teda dovedli by jste, ale byla by to pro vás zátěž a to vám nevoní. Jej teď jsem si všiml že už jsem odpovídal. Mazat to nehodlám, a dotyčnému kdo má tyto stránky děkuji, za svobodný prostor bez toho aniž by to cenzuroval. Kdyby jste chtěl ale můj první příspěvek smazat tak klidně. Je hrubý, agresivní a mě se taky nelíbí :). Každopádně můj přístup je stále stejný. Kupodivu mi systém nepřekáží. Skoro bych řek že je to divné :D nikdo po mě nic nechce, já nic nechci po nikom. Klape to.. Každopádně ale neužívám si ikdybych mohl. Nedovolím si užívat když kousek vedle lidi trpí nejrůznějšími vymyšlenými problémy. Já chápu jak je pro vás těžké se nad tímto hlouběji zamyslet. Nemůžete za to jak vás vychovali, a ani oni nemohou za to že vás tak vychovali protože je taky tak vychovali a kdoví jak daleko se to táhne. Co by mě vážně zajímalo je jak to začlo, kdo zasel to semínko zla které se rozrostlo do neuvěřitelného celosvětového utrpení.

 5. Uznávám 5.4.2013 v 20.06 - Odpovědět

  Mno uznávám že jsem byl tehdy trošku v hektické situaci :D ale kvěci. Mozku mám dost, těmito texty se snažím lidi připravit nato co je čeká a co je úřad zač, až zažijete co sem zažil změnil byste názor. Jinač že za nic nemůže… Zkusím vám to vysvětlit zcela z přírodního pohledu jediného jaký je…. Všeci tady odsuzujou všechny a přitom si vůbec nikdo z vás „inteligentů“ neuvědomujete že jste to VY co za to můžou… Žijeme v nepřirozených podmínkách ,proč se divíte že se chováme nepřirozeně ???!!!! ŽIJEME V EXTRÉMĚ NEPŘIROZENÝCH PODMÍNKÁCH, PROČ SE DIVÍTE EXTRÉMĚ NEPŘIROZENÝM TEXTŮM ? Kde je hranice mezi psychickou nemocí a trestnou činností ? Jak otom někdo může rozhodovat, tady někdo mluví o nenávisti, … to nemá cenu, jen dodám že absolutně nemůžete vědět že příští týden budete psát texty ještě horší otom to taky je jestli jste si „jistí“ že ne trotli jste boužel vy. Jinač děkuji za informaci zkusim se nani spolehnout ale v podmínkách a nápovědě googlu je něco jiného a jak znám stát tak podle nálady zaměstnanců a pokud tvrdíte že zato nemůže, tak se zastáváte vládní mafie… A já budu pracovat pro mafii a budu někomu ku*vit život a nebudu zato moct protože to byla moje práce tosamé se děje na policii tosamé se děje na úřadech… a úředníci tupí si neuvědomují že to jsou oni co páchají špinavou práci a kalousek ta celá banda co tam před kamerou 30 let krade a posledních 10 se nám i směje.. tak ta má čisté ruce… policisté mají právo zničit ! kytky marihuany které si pracně pěstuje 50kg onkologicky pacient jako poslední naději, a příde podle vás nevinný policista ( podle mě zrůda v lidské podobě) a sekne mu těch pár kytek na zahradě… já být tím policistou tak vytáhnu až z paty a chlustnu šéfovi do ksichtu kdyby tohle pomě chtěl sundal uniformu řekl naschle … a asi bych se ještě venku sblil … no lidi sou ale už tak vygumovani a závislí na penězích že často ani neví jak se mají rozhodnout a ze strachu dělají něco co ani nechcou… a jelikož jste asi nic špatného nikdy nazažili tak mluvíte o nějaké nenávisti a bojíte se přiznat v jakém stavu se celá společnost nachází a že pokud se tvrdě rázně a rychle nezakročí tak to bude s ČR hooodně mizerné. Příde mi to nepochopitelné.. proč to vidím :D a vy se jich zastáváte dyť to je víc než jasné, hlavy zamotané v paragrafech a nesmyslných zákonech, tak je to i s medicínou.. lidé hloupí chodí k „doktorům“ umírat… a léčitele a byliny maj za šarlatanství :D ve školách nás učí pohádky a zahlcujou hlavu zbytečnosti místo toho jak být úspěšní… ale jste ukázkový nic netušící otrok systému přeji vám hodně štěstí do budoucna. .)

  • ondrej 21.5.2015 v 7.44 - Odpovědět

   pres nesympatickou agresi rozumim, co chces rict. je potreba si ale uvedomit, ze vesmir je postaven na majorite zla a minorite dobra. od toho se vsechno odviji. a nema cenu s tim bojovat. jediny co muzes udelat je uzavrit se do sve bubliny dobra a snazit se ho nenasilne sirit (napr. pomahat potrebnym).

   o tom, ze establishment je nenasytna hydra, neni pochyb. pravdepodobne je taky ve slepe ulicce stejne jako nase spolecnost jako celek. doporucuji video http://video.aktualne.cz/dvtv/lide-jsou-evolucne-zamrzli-tvrdi-profesor-biologie/r~4c0f7b4e4e4211e494e8002590604f2e/

   smutne je, ze idea dobra je utopisticka, nemuze to fungovat. bez deleni spolecnosti na chude/bohate, chloupe/chytre by se cely system zhroutil. hloupych je vetsina. hloupi nejsou schopni stat se strujci zmeny, uchopeni zivotu do vlastnich rukou, protoze tohle obnasi prijeti velke zodpovednosti a rizika. naopak hloupi jsou radi, kdyz nad nimi nekdo drzi ruku a jsou ochotni akceptovat napr. korupci.

   korupce je neprijatlena, ale bez ni by system nemohl fungovat (muze system fungovat jinak? neni uz dnes tahle predstava silne utopisticka?). doporucuji opet video https://youtu.be/Prs0bzyMR_A

   take je potreba brat v potaz, ze korupcnici jsou neci deti, na ktere pusobila vychova rodicu. myslite si, ze jejich vychova byla dobra? osobne s vychovou mych rodicu si nedokazu predstavit, ze bych byl korupcnik. paradoxne dnes dokonce ja v mnohem vychovavam svoje rodice.

   co mi ale vadi vic, nez ulite miliardy na statnich zakazkach, je to vsudypritomne sireni nazoru „kdyz oni, tak my taky“. tohle je uplne odporna myslenka a verim, ze je dilem totality a moci (vidite ten zacarovany kruh? vetsinova hloupa spolecnost totalita). denne se krade a korumpuje na elementarni urovni, timto zpusobem utika mnohem vice miliard. vsechno se uctuje bez papiru, porad se smeli, hledaji se okliky jak vyjebat s tim hnusnym systemem (probuh, ale system tvorime my!). napr. tyhle elementarni danove uniky okradaji kasu o mnohem vic, nez nekolik statnich zakazek. a mame tady pricinu—nasledek, vsudypritomne pachani zla.

   a pak za vetsi zlo povazuji napr. odhazovani odpadku. kazdodenne vidim, jak se povaluji po celem meste, v prirode. co absolutne nedokazu pochopit je to, kdyz se nedopalek nebo odpadek povaluje metr od odpadkoveho kose.

   spolecnost je takova, jaka si zaslouzi byt. a momentalne si nezaslouzi byt jina, dokud se nezmeni kazdy z nas k lepsimu. bohuzel na to doplaci ti, kteri kontinualne siri dobro a jsou dobri uz ted.

   a pamatujte, jen pres bolest je mozne dosahnout katarze.

 6. Ondrej Kempny 19.8.2013 v 13.01 - Odpovědět

  jen doplnim moje cerstve zkusenosti:
  volali mi z FU, ze pro posouzeni me zadosti o registraci IO potrebuji dolozit smlouvu, podle ktere rozhodnou o spravnem datu registrace.

  jenze zadna smlouva s razitkem neexistuje (vyuzivam affiliate firmy zanox a datem me registrace by melo byt datum prvniho nasazeni reklamy). navic ne v ceskem jazyce, coz FU vyzaduje.

  uvidim jak se to posune dal.

  pokud jste narazili na podobny problem, prosim, podelte se :). diky.

  • Jenda 9.10.2013 v 15.47 - Odpovědět

   Tak jsem si to byl dnes zařídit a mám to stejně jak ty, Ondro.

   Na úřadě po mě chtěli fakturu, aby se tím ověřilo, kdy jsem poskytl službu. Začal jsem vysvětlovat, jak to s tím AdSense je, a tak mi paní řekla, že si to zatím založí a až budu mít fakturu (kde bude uvedeno i to datum poskytnutí služby), tak ji to mám přinést.

   Vypadalo to, že jsem u nás ve městě (20 tis. obyvatel) jeden z prvních, protože se paní musela koukat do zákonu a konzultovat to s kolegyní a pořádně taky nevěděla. Např. jsem se ptal, jestli musím uvést účet, na to mi váhavě odpověděla, že asi ano, že je to tak i u plátců.

   Bohužel jsem se zapomněl zeptat na to daňové přiznání a souhrné hlášení, jestli tedy opravdu při poskytování služeb musím přiznání sepsat. Nicméně, řekl bych, že by paní nevěděla o moc víc :) – Tím ji samozřejmě nechci nijak hanit, spíš chci poukázat, jak je ta česká administrativa šíleně nepřehledná.

   Jinak, mockrát díky za oba články, Pepo, moc pomohly a snížily mou nejistotu :)

   • Ondrej Kempny 10.10.2013 v 22.28 - Odpovědět

    Jendo, nakonec mě zaregistrovali bez doložení smlouvy. V tom tel. hovoru jsem jim totiž vysvětlil, že jsem měl provize od inzerenta, které bych měl už v následujícím měsíci respektive v tom měsíci, kdy mi volali, uvést v souhrnném hlášení IO. Kdyby mi situaci komplikovali, nemohl bych dodržet termíny :). (ve skutečnosti jsem pak SH a přiznání k DPH nepodával, protože provize jsem neměl schválené)

    Celá ta mašinérie je úplně komická. Nastudujete si zákon, víte, kdy, co a jak musíte udělat a FÚ Vám hodí klacek pod nohy a situaci komplikuje.

    Ad souhrnné hlášení a podání přiznání k DPH:
    Teď si to pro jistotu procházím zde: http://portal.pohoda.cz/dane-ucetnictvi-mzdy/dph/identifikovana-osoba-podle-zakona-o-dph/ nicméně toto mě zase rozhodilo a proto si ještě jednou projdu pořádně zákon a příslušné formuláře (často dost napoví políčka k vyplnění :D), protože do 25. musím podat moje historicky první souhrnné hlášení a daňové přiznání.

    EDIT: co jsem teď asi popadesáté vysledoval:
    – Pokud pouze poskytujete službu s místem plnění v jiném členském státě EU osobě povinné dani, pak musíte podat souhrnné hlášení a zároveň i přiznání k DPH (vyplnit formulář k DPH), kde vyplníte v řádku 21 hodnotu plnění (tzn. stejnou jako v souhrnném hlášení). O vyplnění tohoto jediného řádku se málokdo zmiňuje.
    – Pokud v daném měsíci neposkytnete službu s místem plnění v jiném členském státě EU osobě povinné dani, pak nemusíte podávat souhrnné hlášení a tím pádem ani přiznání k DPH (jednoduše, není co vyplňovat a stát po nás tuto byrokratickou hloupost nevyžaduje :)) )
    – Pokud nejen poskytujete služby, ale třeba i přijímáte, pak musíte v přiznání vyplňovat další řádky.

    A aby toho nebylo málo, hledám, zda jako IO při poskytnutí služby s plněním v jiném členském státě EU musím vystavit daňový doklad (mám vystavenou pouze fakturu, pokud zjistím, že se musí jednat o daňový doklad, vyřeší to asi slovíčka „Faktura/Daňový doklad“) a jestli na něm musí být uvedena nulová daň. Zmínka o zaplacení daně zákazníkem je mi jasná.

    Zatím.

 7. Lukas 4.1.2014 v 11.11 - Odpovědět

  Jen se chci zeptat abych měl jasno. Plánuji se taky přihlásit jako IO na adsense. Stačí tedy když budu poté jen podávat daňové přiznání k DPH a souhrnné hlášení k DPH ok? Žádné dph nic platiti tedy nemusím co již dělá Google. Chápu to správně?

  Díky za odpověď.

  • josem 4.1.2014 v 14.46 - Odpovědět

   Ano,stačí podávat pouze tyto dva dokumenty. O zbytek se stará Google.

   • Lukas 3.2.2014 v 9.57 - Odpovědět

    Ještě se chci zeptat, než přejdu z Skliku na Adsense. Jak je to s fakturama. Generuje Google nějaké faktury nebo je mám vystavovat sám? Díky za info.

    • josem 3.2.2014 v 10.00 - Odpovědět

     Ahoj Lukáši, dle níže uvedeného vlákna na Webthu, musíš faktury vystavovat sám a slouží pouze jako podklad pro Tvé učetnictví. Do Googlu se neposílají.
     Viz: Webtrh

 8. Jiří Krepl 19.2.2014 v 18.05 - Odpovědět

  Ahoj,
  dnes jsem byl na FÚ a tam mě nechtěli registrovat. Neměl jsem žádnou fakturu vykazující plnění. Jinde jsem četl také, že stačí jen číslo účtu a prokázat se (rodné číslo). Stejně tak je to podle zákona o dani z přidané hodnoty $96.

  Žádnou platbu jsem z adSense ještě nedostal. Jak to teď udělat? Jít tam zítra znovu bez faktury s vytisknutým zákonem, nebo počkat na začátek března kdy mi přijde první platba – jít tam s fakturou? (Momentálně jsem už prošvhnul těch 14 dní, tak mi přijde rozumnější ta druhá možnost )

  p.s. žádné příjmy za poslední 3 roky po mě zatím nechtěli

  • josem 19.2.2014 v 18.47 - Odpovědět

   Ahoj Jirko,
   jí jim nikdy žádné faktury neukazoval a zaregistrovali mě :-) Být Tebou, tak počkám na první platbu a pak se jdu registrovat.

   A tomu, že po Tobě nechtěli dokazovat příjmy za poslední tři roky, se vůbec nedivím. Ty ženský, který u mé registrace byly, měly dost velké problémy mě vůbec zaregistrovat :-D

   • Jiří Krepl 19.2.2014 v 19.43 - Odpovědět

    Super, tak díky:)

  • Ondra 19.2.2014 v 21.15 - Odpovědět

   Jirko, já bych se nenechal. Postupuješ správně a to jejich vyžadování faktur/smluv jenom dokazuje, jak jsou zákony nedomyšlené, bez vhledu do problematiky.

   Sebral bych se a šel bych jim sebevědomě a znalý zákona :D vysvětlit, že nasazením reklamního systému od společnosti Google jsi splnil podmínku registrace podle § 6i a začal poskytovat službu s místem plnění v jiném členském státě podle § 9 odst. 1. A na registraci na úřadě máš 15 dní, a protože tě odmítli zaregistrovat, došlo k porušení zákonných lhůt, „jestli si to vezmou na triko?“.

   Ještě bys mohl vytáhnout §24 na obranu:

   § 24a
   Uskutečnění plnění a povinnost přiznat poskytnutí služby s místem plnění mimo tuzemsko
   (1) Při poskytnutí služby s místem plnění mimo tuzemsko vzniká ke dni uskutečnění plnění nebo ke dni přijetí úplaty, a to k tomu dni, který nastane dříve,

   b) identifikované osobě povinnost přiznat uskutečnění tohoto plnění při poskytnutí služby s místem plnění v jiném členském státě podle § 9 odst. 1, s výjimkou poskytnutí služby, které je osvobozené od daně.

   Uživatel honzajs má dobré připomínky https://webtrh.cz/215013-identifikovana-osoba-adsense

   A kdyby po tobě chtěli smlouvu, tak žádná smlouva neexistuje a prostě ji nedodáš. Spolupráci navazuješ souhlasem s podmínkami těchto společností a čau.

   Pak doporučuji říct, že na jiných FÚ je registrace bezproblémová i bez faktur a jiných blbostí.

   Tak hodně zdaru.

 9. ba 27.2.2014 v 10.12 - Odpovědět

  Dobrý den,

  Mám živnost jako vedlejšák a k tomu vedu jednoduché účetnictví s tabulkou příjmů a tabulkou nákladů. V nejbližších dnech se chci stát identifikovanou osobou.

  1) Abych se mohl stát IO, musím dle fin.úřadu přijít s fakturou. Předpokládám, že to bude stejná faktura, jako jsem doposud vystavoval, jen uvedu jako odběratele společnost google a uvedu fakturovanou částku, kterou mi google zaslal. Částka zaslaná googlem je částka s DPH?

  2) Jak mám vést účetnictví jako IO? Mám příjmy od googlu psát do své tabulky příjmů nebo mám vést daňovou evidenci pro faktury mimo ČR?

  Děkuji za odpověď

  • josem 27.2.2014 v 10.53 - Odpovědět

   Dobrý den,
   ano, na finanční úřad běžte s fakturou, kterou jste vystavil pro Google (nikam ji ale neposíláte). Jelikož nejste plátcem DPH (jinak byste se nestával identifikovanou osobou), DPH vůbec neřešíte…

   Účetnictví jako identifikovaná osoba povedete stále stejným způsobem, jen s tím rozdílem, že v měsících, kdy budete Googlu fakturovat podáte souhrnné hlášení a daňové přiznání.

 10. pavel 10.12.2014 v 6.21 - Odpovědět

  Zdravím. Mohu se identifikovanou osobou stát kdekoliv? Např. jsem si živnost zakládal v olomouci a jako „domovsky“ je mi přidělen i tamni finanční úřad. Nyni bydlím v Praze. Mohu jít v Praze na financak a stát se zde identifikovanou osobou? Dekuji.

  • josem 29.1.2015 v 12.39 - Odpovědět

   Logika věci mi radí, že se můžete registrovat v jakém městě chcete. V praxi si však myslím, že budete nucet zavítat na úřad, kam patříte vzhledem ke svému trvalému bydlišti.

 11. Tom 19.2.2015 v 18.09 - Odpovědět

  Ahoj Pepo, díky za přínosný článek k IO. Registrace, souhrny a přiznání mi jsou v případě, že jsem poskytovatel služby celkem (alespoň teoreticky:) jasné, ale jak je to v situaci, že nějakou službu ze zahraničí přijímám? Např. reklama AdWords nebo na propagace na FB. To musím taky vypisovat do těch souhrnů?? Díky moc za tvůj čas!

  • josem 19.2.2015 v 19.40 - Odpovědět

   Ahoj Tome,
   sám s tím praktické zkušenosti nemám, ale tady je hezký článek, kde to mají přehledně vysvětlené :-) AdWords a daně – tak sem koukni.
   Už ale vidím, jak kdejaká firmička, která spustí reklamu v síti AdWords, hned podává daňové přiznání :-).

   • Tom 19.2.2015 v 21.19 - Odpovědět

    Díky za odkaz, koukal jsem na to. Nechci tam zatím utrácet moc, spíš se postupně začít učit vyladit kampaně, tak ty stokoruny měsíčně snad nikdo nebude řešit ;)

    • ondrej 23.2.2015 v 11.22 - Odpovědět

     to se nezlobte, ale s takovym pristupem se nedivim, ze tady mame tak, jak se mame. korunka ke korunce a je z toho miliarda.

     to je opravdu takovy problem vyplnit par policek na konci mesice v 25denni lhute, kdy doslo k dobiti kreditu na adwords? konkretne jde o radek 5 zakladem dane (tj. dobijena castka) a dani (tj. dobijena castka * 0,21), kterou pak v dane lhute poslete na prislusny ucet.

     sice nevim, jak je VIVES sofistikovany a propojuje jednotlive subjekty, ale Google do nej zapisuje, ze jste prijal sluzbu a mel odvest dan v tuzemsku. mne osobne by strach a moralka nedovolily neco neodvest.

 12. Marek 28.3.2015 v 18.19 - Odpovědět

  Dobrý den,
  chtěl bych se jen zeptat kdybych se chtěl stát identifikovanou osobou k DPH a založit si google adsense musel bych platit i DPH státu 21% + 15% dan ze zisku?

  • Josef Kroupa 30.3.2015 v 8.24 - Odpovědět

   Dobrý den, pokud se stanete identifikovanou osobou, DPH v ČR neplatíte, to je výhoda statutu identifikované osoby.

   Co se týče příjmů, příjmy ze zahraničí přidáte ve svém daňovém přiznání k příjmům z podnikatelských činností v ČR a z výsledné částky odvedete daň z příjmu.

 13. Lukas 13.1.2016 v 12.02 - Odpovědět

  Dobrý den, Pepo. Měl bych na Vás dotaz. Adsense používám cca od dubna 2015. Nicméně asi jsem podcenil situaci a víc jsem nestudoval, jak to funguje. Zisk (za celý rok asi 40 CZK) jsem chtěl v daňovém přiznání za 2015 napsat do ostatních příjmů. Nicméně teď čtu, že je potřeba živnostenský list a příhlásit se jako identifikovaná osoba k DPH. Tzn. pro živnosťák běžet na úřad, vyřídit volnou živnost. Jen mi ale není pořád jasná ta identifikovaná osoba, a pak činnosti s tím související. Dejme tomu, že si teda vyřídím tu identifikovanou osobu, tak pak musím každý měsíc (snad elektronicky?) podávat někam nějaké hlašení, kolik jsem na adsense vydělal? Ale co když ty peníze nechávám „na Googlu“ a nevybírám je? Nemusím vyplňovat a posílat žádné papíry? Podobný dotaz je na začátku fóra. Čtu tady, že jsou dva. Jak přesně se tyto papíry jmenují? To je nějak normalizované? Moc díky za odpověď

  • Josef Kroupa 19.1.2016 v 9.03 - Odpovědět

   Lukáši,
   ano, je to přesně tak, jak píšete. Každý měsíc musíte vyplňovat daňové přiznání. A to i v měsících, kdy Vám žádné peníze ze zahraničí nepřijdou – do přiznání vyplníte nulu. Shodou okolností jsem tuto situaci zažil minulý měsíc, kdy jsem nedosáhl na výplatu z AdSense a přiznání jsem neposlal. Minulý týden mi pak volalo neznámé číslo – pracovnice finančního úřadu – že od mě v systému nemají přiznání za listopad :-). Omluvil jsem se tedy a přiznání odeslal až nyní s nulovou částkou.

   A v měsících, kdy mi peníze ze zahraničí přijdou se vyplňuje ještě Souhrnné hlášení VIES.

   Oba formuláře pak naleznete na výše uvedené URL adrese. Jde u nich v posledním kroku uložit *.XML soubor, který následně používám jako šablonu pro další měsíce. Nemusím tak sáhodlouze vypisovat všechna pole, ale pouze přepíšu měsíc a částku, kterou jsem v daném měsíci obdržel.

   Rovněž doporučuji zřízení elektronického podpisu, odpadne tak nutnosti fyzické návštěvy finančáku ;-)

 14. Jan 30.5.2016 v 9.12 - Odpovědět

  Dobrý den,
  asi před 2 lety jsem zkušebně založil individuální účet AdSense a nechal ho žít vlastním životem. V tomto roce jsem založil s.r.o. a zjistil jsem že na Adsense mám z dřívějška cca 5 tis. Kč. Lze tyto peníze přes nově založené s.r.o. nějak legálně vybrat? AdSense se chystám zrušit a jako FO si živnost jenom kvůli tomu zakládat nechci.

  Děkuji za odpověď.

  Jan

  • Josef Kroupa 28.6.2016 v 13.33 - Odpovědět

   Dobrý den, Honzo,
   myslím si, že legálně peníze vybrat nelze. Leda zkusit účet nastavit na někoho jiného, kdo si nechává od Google peníze vyplacet…
   P.

 15. User 21.3.2017 v 13.09 - Odpovědět

  Jak by to bylo v případě, že bych si zpeněžil videa a IO řešil až s prvním výběrem peněz na bankovní účet? Jde dohledat kdy jsem poprvé zpeněžil videa?

  • Josef Kroupa 21.3.2017 v 21.19 - Odpovědět

   Bere se datum, kdy jste skutečně přijal první platbu. Do té doby IO nemusíte být.

 16. Rudolf 5.6.2017 v 17.20 - Odpovědět

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, chtěl bych si založit Adsense a vydělat si nějakou tu kačku k výdělku. Budu taky muset projít tou samou cestou jako vy když jsem zaměstnanec v podniku. Taky si zažádat o IO a posílat měsíčně daňové přiznání ?
  Nebo jak postupovat
  Děkuji

  • Josef Kroupa 9.6.2017 v 12.28 - Odpovědět

   Rudolfe,
   je to tak, jak píšete. Statut zaměstnance nemá na provozování AdSense žádný vliv – sám jsem si vše zřizoval ještě v době, kdy jsem nebyl OSVČ.

 17. Rudolf 26.6.2017 v 13.33 - Odpovědět

  Ještě by mně zajímalo jak to bude s daněmi v práci, musím říct že mám i jiný příjem z AdSense .

 18. Daniel Řezníček 21.9.2017 v 13.48 - Odpovědět

  Dobrý den,

  půjdu se také zaregistrovat a tak bych se chtěl zeptat, zda po vás úřednice chtěly také „Předpokládanou částku ročního obratu při dobrovolné registraci plátce“? (Ve formuláři je to položka 09a). Nebo toto nechtěly, protože vaše registrace nebyla dobrovolná, ale povinná? Nechápu příliš tento rozdíl. Já se budu registrovat, protože musím, a to vyjádřím v bodu 06: „Důvod registrace podle konkrétního ustanovení zákona o DPH“, kde uvedu daný paragraf. Dobrovolnou registraci níže pak tedy nevyplňuji? A tím pádem bych nevyplňoval ani ten předpokládaný roční obrat? Díky…

Napsat komentář