»»Jak vyplnit souhrnné hlášení + vzor ke stažení

Jak vyplnit souhrnné hlášení + vzor ke stažení

Budou to čtyři roky co jsem se stal identifikovanou osobou a jelikož pravidelně inkasuji peníze zahraničí, podávám každý měsíc souhrnné hlášení.

Jelikož se mě na tento proces někteří z vás opakovaně ptají, rozhodl jsem se v tomto článku ukázat, že to není nikterak náročný úkon a zvládne jej snadno každý.

Na konci článku navíc přikládám vzorový soubor ke stažení.

Jak vyplnit souhrnné hlášení od 1.1.2016?

Souhrnné hlášení se podává pouze elektronicky a to prostřednictvím aplikace EPO, přejděte proto na stránky daňového portálu, konkrétně do sekce Elektronické formuláře, kde vyberte volbu Souhrnné hlášení VIES (EPO2) a klikněte na tlačítko Průvodce.

Průvodce vyplněním: krok 1 ze 3

Údaje o finančním úřadu

Údaje o finančním úřadu

Na této stránce vyplňte informace o finanční úřadu, pod který spadáte, vyplňte své daňové identifikační číslo (DIČ) a hlavně vyplňte měsíc a rok, za které souhrnné hlášení k DPH podáváte.

VIES (VAT Information Exchange System ) je elektronický systém, který umožňuje přenos informací týkajících se registrace k DPH v rámci Evropské unie (tzv. ověřování platnosti DIČ k DPH).

Pole Forma SH nechte zatržené na volbě souhrnné hlášení. Pokud jste hlášení již odeslali, avšak jste sami nebo přes pracovníka z finančního úřadu zjistili, že v něm máte chybu, potřebujete odeslat následné souhrnné hlášení – vyberte tuto volbu.

Přejděte na další stránku výběrem volby Další krok, která se nachází vpravo nahoře.

Průvodce vyplněním: krok 2 ze 3

Identifikace daňového subjektu

Identifikace daňového subjektu

Na této stránce typ daňového subjektu (zda jste fyzická či právnická osoba), vyplňte údaje o své osobě, jméno, příjmení, adresu, stát.

A opět přejděte na další stránku…

Průvodce vyplněním: krok 3 ze 3

Údaje o příchozích platbách

Údaje o příchozích platbách

Na této stránce vyplňujete informace o platbách, které vám v daném období přišly.

Na modelovém příkladu je vidět, že v daném měsíci mi přišly dvě platby, první z nich je od Googlu, ta druhá z provizní sítě Cj.com (Commission Junction).

Číselník zemí - souhrnné hlášení

Kódy zemí

Údaje pro Google
Kód země: IE – Irsko
DIČ pořizovatele: 6388047V (DIČ Googlu)
Kód plnění: 3 (poskytování služeb)
Počet plnění: 1 (pokud máte plateb více, toto číslo náležitě navyšte)
Celková hodnota plnění: částka, kterou jste v daném měsíci od Googlu přijali

Údaje pro Cj
Jelikož tento partner také sídlí v Irsku a v daném měsíci jsem obdržel pouze jednu platbu, liší se na druhém řádku pouze daňové číslo a ostatní položky zůstávají stejné.

DIČ pořizovatele: 9690375D (DIČ CJ.com)

Kódy plnění pro souhrnné hlášení

kód plnění 0
– dodání zboží do jiného státu EU,

kód plnění 1
– přemístění obchodního majetku plátcem do jiné členské země,

kód plnění 2
– dodání zboží prostřední osobou při třístranných obchodech,

kód plnění 3
– poskytnutí služby s místem plnění v jiném členském státě podle § 9 odst. 1 zákona o DPH, pokud je povinen přiznat a zaplatit daň příjemce služby.

Závěrečná stránka vyplnění formuláře

Závěrečná stránka formuláře VIES

Závěrečná stránka formuláře VIES

Na poslední stránce máte hned několik možností, jak dále pokračovat.

1. Kontrola chyb v písemnosti: pokud tam zde nějaké chyby uvedeny, objeví se vám tlačítko Protokol chyb: po jeho rozkliknutí vidíte chyby přehledně vypsány – na danou chybu lze kliknout, čímž se dostanete na stránku, kde se daná chyba vyskytuje.

2. Uložení pracovního souboru – tento krok doporučuji určitě provést a to hlavně v případě, kdy souhrnné hlášení vyplňujete poprvé a budete jej podávat i v dalším měsících. Po prokliku tlačítka Uložení pracovního souboru budete přesměrováni na stránku, kde můžete vzorové hlášení uložit k sobě na počítač a to ve formátu XML.

Kontrola a odeslání písemnosti

Kontrola a odeslání písemnosti

Při podávání souhrnného hlášení v dalším měsíci tak můžete tento soubor použít pro import dat, kdy pouze přepíšete změněné hodnoty a daný proces vám tak zabere pouhé minimum času.

3. Úplný opis k tisku – formulář s daty si můžete vygenerovat ve formátu PDF a následně jej vytisknout.

4. Odeslání písemnosti (podání) – proklikem tohoto tlačítka přejdete na závěrečnou fázi odesílání dat na finanční úřad.

Odeslání písemnosti

V posledním kroku procesu podání hlášení máte tři možnosti:

 1. Nepodepisovat podání – podání odešlete elektronicky na finanční úřad, vytisknete formulář, který se objeví po odeslání. Podepsaný formulář fyzicky doručíte na příslušný FÚ.
 2. Ověření identity přihlášením do datové schránky – pokud máte datovou schránku, ověřte svoji identitu s její pomocí.
 3. Podepsat pomocí vybraného kvalifikovaného certifikátu – pokud vlastníte kvalifikovaný certifikát, ověříte podání s ním.
Odeslání písemnosti

Odeslání písemnosti

Sám jsem dva a půl roku podání tiskl a fyzicky nosil na finanční úřad. Jelikož mě celý proces zdržoval a často mi trvalo, než jsem podání fyzicky na úřad doručil, zřídil jsem si certifikát od České pošty a odesílám certifikát s jeho využitím.

Pokud vám prohlížeč při podepisování certifikátem hází chybu s podepisovacím appletem, doporučuji přečíst tento článek.

Do kdy podat souhrnné hlášení?

Souhrnné hlášení byste měli podat nejpozději do 25 dnů od skončení kalendářního měsíce.

Opravné hlášení – následné souhrnné hlášení

Pokud jste zjistili, že jste podali souhrnné hlášení s chybnými údaji, jste povinni do 15 dnů od zjištění chyby zjednat nápravu a podat následné souhrnné hlášení.

Nulové souhrnné hlášení

Mnoho lidí se ptá, zda mají podávat nulové souhrnné hlášení, tedy hlášení v měsíci, kdy ze zahraničí nepřijali žádnou platbu.

V zákoně o DPH č. 235/2004 Sb., § 102 je uvedeno toto:

Plátce je povinen podat souhrnné hlášení, pokud uskutečnil dodání zboží, poskytnutí služby, …

Z této věty vyplývá, že v případě, kdy jste v daném měsíci nepřijali žádnou platbu, souhrnné hlášení neodesíláte! Pokud například používáte účetní software Pohoda a v daném měsíci jste neobdrželi platbu, tento program vám možnost odeslání hlášení také nenabídne…

Stažení vzorového souhrnného hlášení

Návod, jak vzor použít:
Stáhněte *.XML soubor, který si uložte na PC. Přejděte na stránky daňového portálu, kde vyberte Souhrnné hlášení VIES – v dalším kroku klikněte na tlačítko Načtení souboru – Vybrat soubor, na PC najděte daný soubor, vyberte jej a otevřete. V načtením formuláři následně pokračujte výběrem volby Načíst, kterou najdete v pravé horní části.

Jelikož chcete hodnoty změnit, pokračujte výběrem volby Úprava ve formuláři – Průvodce a postupně změňte všechny pole podle svých údajů. V posledním kroku, na stránce Závěrečná stránka vyplnění formuláře, doporučuji využít volby Uložení prac. souboru. Tím si uložíte vzor s vlastními údaji na PC a v dalším měsíci vám bude stačit změnit pouze datum, odběratele a částky :).

2017-01-25T14:38:35+00:00Leden 17th, 2017|Jen tak|16 komentářů

16 komentářů

 1. Filip Slonek 18.1.2017 v 14.15 - Odpovědět

  Strašně pomohlo. Moc děkuji !

  • Josef Kroupa 18.1.2017 v 17.21 - Odpovědět

   Filipe,
   jsem rád, že článek pomohl :).

 2. Oto Chmelár 1.2.2017 v 8.51 - Odpovědět

  Dobrý den, ve Vašem zajímavém článku je toto tvrzení
  „Nulové souhrnné hlášení
  Mnoho lidí se ptá, zda mají podávat nulové souhrnné hlášení, tedy hlášení v měsíci, kdy ze zahraničí nepřijali žádnou platbu.
  V zákoně o DPH č. 235/2004 Sb., § 102 je uvedeno toto:
  Plátce je povinen podat souhrnné hlášení, pokud uskutečnil dodání zboží, poskytnutí služby, …“

  Já se domnívám, že z citace zákona právě vyplývá nutnost podání souhrnného hlášení i v případě žádné nepřijaté platby. Prostě, poskytnul jsem službu, vystavil fakturu, peníze nedošly, ale já (plátce dph) jsem (bohužel) povinen podat souhrnné hlášení.. kde je chyba? Děkuji za odpověď.

  • Josef Kroupa 1.2.2017 v 9.12 - Odpovědět

   Hezký den, Oto,

   již v minulosti jsem se na podávání nulového informoval u nás na finančním úřadě a i podle jejich tvrzení není nutné nulové hlášení podávat.

   Pro klid vaší duše bych ale doporučoval poradit se s příslušným pracovníkem na finančním úřadě, kam spadáte Vy.

   Jak jsem sám za těch pár let (co jsem identifikovanou osobou) poznal, názory na vyplňování souhrnných hlášení se liší i podle pracovníků, se kterými zrovna na finančním úřadě jednám :D.

 3. Stanislava 14.3.2017 v 22.34 - Odpovědět

  Dobrý den, děkuji za super článek, jen mám pár dotazů, když jsem vystavila fa v Lednu 2017, ale uhrazena byla až v unoru, mam tuto platbu zapsat na souhrnne hlaseni do Ledna nebo uz do Unora? Dalsi je kdyz prijimam platby v Eurech jakym kurzem se prepocitavaji na ceske koruny? A posledni otazka je, co s fakturama, ktere jsou vystavene treba v Lednu 2017 ale porad nejsou uhrazene, davaji se i tyto neuhrazene fa do hlaseni za Leden, nebo az v mesici kdy prijde platba na ucet? Dekuji moc za pomoc

  • Josef Kroupa 16.3.2017 v 9.45 - Odpovědět

   Stanislavo,
   souhrnné hlášení se podává až podle toho, v jakém měsíci Vám platba přišla na účet. I když se jedná za peníze v ledu, pokud přijdou v únoru, dáte tuto částku do únorového souhrnného hlášení.

   Pokud peníze neobdržíte, do souhrnného hlášení je tedy nedáváte.

   • Stanislava 16.3.2017 v 19.15 - Odpovědět

    Děkuji moc, ještě mám dotaz, podává se souhrnný hlášení i když jsem prodala zboží (baleríny) fyzické osobě (nepodnikající) třeba na Slovensko? A taky když jsem prodala zboží (baleríny) osobě OSVČ podnikající na území Slovenska? A otázka z druhé strany – co pro tyto osoby plyne za povinnost, když takhle ode mě nakoupili zboží? Děkuji moc za pomoc

 4. David 30.3.2017 v 10.53 - Odpovědět

  Dobrý den,

  díky za článek. Mám dotaz – chci zrušit celý řádek u souhrnného hlášení z minulého roku. Vyplním následné souhrnné hlášení úplně stejně (včetně datumu podání a zdaňovacího období, tedy 2016 atd.) nebo datum bude aktuální a stejný bude jen řádek, který chci zrušit?

  Předem děkuji za odpověď.

  • Josef Kroupa 7.4.2017 v 7.05 - Odpovědět

   Davide,
   jen stačí vyplnit souhrnné hlášení znovu a zvolit volbu, že se jedná o opravné souhrnné hlášení.

 5. Ondra 17.7.2017 v 20.28 - Odpovědět

  Ahoj,

  díky za článek. Já měl tedy za to, že souhrnné hlášení podávám za měsíc ve kterým jsem fakturoval. Protože to je měsíc zdanitelného plnění, ne? Přeci to, že mi nepřijdou peníze na účet už nikoho nezajímá. Důležité je, co člověk fakturuje, ne? Nějak mi to celé nesedí. Protože, jak pak já dokážu, že mi peníze přišly nebo nepřišly? To takhle můžu dělat přeci pořád. Vyfakturuji částku, pak řeknu, že mi ten klient vlastně nezaplatil a mám tedy částku 0. Souhrnné hlášení nepodám…

  Nebo ne?

  • Květa 6.11.2017 v 22.44 - Odpovědět

   I já prosím o vysvětlení, není možné, že až při platbě se podává souhrnné to se podává vždy, kdy došlo ke zdanitelnému plnění – bez ohledu na platbu, to už by nikdo nikdy nedal do hromady, nehledě na to, že mi to třeba kontroluje i celnice, takže opravdu co prodám, vystavím fa a podám souhrnné přiznání, prosím sdělte odkud čerpáte informace. Děkuji

 6. David 5.10.2017 v 12.47 - Odpovědět

  Dobrý den,

  díky za super článek, konečně se v tom začínám trochu orientovat.

  Pokud dostanu za svoje služby výplatu na Paypal účet v dolarech, uvádím do hlášení také a přepočtené na Kč?

  Díky moc za radu

 7. Mirek 27.5.2018 v 20.53 - Odpovědět

  Platí stále (jak píšete v článku z r. 2013):
  „musím každý měsíc, kdy přijmu platbu ze zahraniční podávat dva dokumenty: Přiznání k dani z přidané hodnoty“
  nebo stačí jen Souhrnné hlášení? Díky za upřesnění.

  • Josef Kroupa 2.9.2018 v 10.42 - Odpovědět

   Mirku,
   z zákoně stojí: „Plátce je povinen podat souhrnné hlášení, pokud uskutečnil dodání zboží, poskytnutí služby, …“.

   Z této věty vyplývá, že v případě, kdy jste v daném měsíci platbu nepřijal, souhrnné hlášení neposíláš.

 8. Michal 24.8.2018 v 20.47 - Odpovědět

  Díky za článek! Hloupý dotaz, fakturuju jenom google reklamy a nejsem si jist zda teda po přijetí peněz z adsence, tak mám pak finančáku platit zvlášť daň z tohoto plnění nebo je to starost googlu? Že to akorát zahrnu do svých celkových příjmů.

  • Josef Kroupa 2.9.2018 v 10.20 - Odpovědět

   Michale,
   ano, u Googlu se jedná o přenesenou působnost daně, ty tedy z přijatých peněz daň neplatíš.

Napsat komentář