V lednu tohoto roku jsem se stal osobou identifikovanou evropské unie. Samotný proces byl docela opruz. Bohužel registrací na Finančním úřadě celý proces nekončí. Co ale musíte dále dokládat, abyste dostáli všem českým zákonům?

Dnes jsem se vrátil z finančního úřadu, kam si mě zavolali kvůli nejasnostem s mými podanými přiznáními. Ano, čtete dobře, trvalo to 4 a půl měsíce, než se úřednice dostaly k mým dokumentům podaným k této záležitosti. Po dnešní konzultaci tak můžu směle říct, že jsem na danou oblast „odborníkem“ :-)

Co musím jako identifikovaná osoba poskytující služby do zahraničí vyplňovat?

Stejnou otázku jsem si pokládal i já v lednu a po opakovaném pátrání na Internetu jsem zavítal i na Finanční úřad. Pracovnice, které jsem administrativně přidělen nevěděla, co vlastně mám dokládat, stejně tak našlapané informacemi byly i její dvě kolegyně z kanceláře.

Šli jsme tedy pro radu za zkušenějšími :-) Tam mi sice rozpačitě, přesto správně, poradili, že musím každý měsíc, kdy přijmu platbu ze zahraniční podávat dva dokumenty: Přiznání k dani z přidané hodnoty a Souhrnné hlášení podle § 102 zákona c. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty.
Pokud tedy, stejně jako já dostáváte od Googlu měsíční platby, musíte měsíčně podávat dva níže uvedené dokumenty.

Souhrnné hlášení najdete – zde (Sekce Elektronické formuláře – Souhrnné hlášení VIES),

Přiznání k dani z přidané hodnoty pak – zde (Sekce Elektronické formuláře – Přiznání k dani z přidané hodnoty platné od 1.1.2011).

Oba dokumenty lze pomocí výše uvedených odkazů podat elektronicky. Pokud však nemáte datovou schránku (k tomuto tématu doporučuji článek o zřízení schránky) nebo elektronický podpis, stejně budete muset měsíčně docházet na finančák a vytištěné přehledy předávat v podatelně.

Souhrnné hlášení

Souhrnné hlášení musíme podat on-line, naštěstí nepotřebujeme ani elektronický podpis, ani datovou schránku. Postupujeme pak ve dvou krocích:

1) Souhrnné hlášení vyplníme a pošleme na finanční úřad pomocí on-line aplikace EPO (odkaz výše uvedený).

2) V posledním kroku nám aplikace nabídne vytištění potvrzení o odeslání hlášení, které musíme do pěti dnů doručit na finanční úřad. Samotné souhrnné hlášení vytiskneme pouze pro svou archivaci, na finanční úřad už jej v listinné podobě nepodáváme (když to uděláme, už se z toho zmatku nikdy nedostanou :-)).

Samotné vyplnění souhrnného hlášení není obtížné, co by Vás ale mohlo překvapit je část, kde musíte vyplnit údaje o firmě, která Vám platbu ze zahraničí poukázala.

Pokud stejně jako já, poskytujete služby pro Google, vyplňte položky následovně:

Kód země: IE – Irsko
DIČ pořizovatele: 6388047V (DIČ Googlu)
Kód plnění: 3 (poskytování služeb)
Počet plnění: 1 (pokud máte plateb více, toto číslo náležitě navyšte)
Celková hodnota plnění: částka, kterou jste v daném měsíci od Googlu přijali (stejná částka přijde i do řádku 21 v daňovém přiznání)

Souhrnné hlášení Google

Souhrnné hlášení Google

Přiznání k dani

Jednoduchý formulář, který zvládne vyplnit snad úplně každý. Vyplníte pouze své iniciále, adresu sídla podnikání, IČO, … a to nejdůležitější, řádek č. 21, kam napíšete částku, kterou jste v daném měsíci přijali od Google (stejná, jako v řádku Celková hodnota plnění v Souhrnném hlášení).

Vzorová faktura k souhrnnému hlášení

Jakmile v daném měsíci obdržíte peníze ze zahraničí, je nutné vystavit k této platbě fakturu. Fakturu nikam neposíláte, jen si ji založíte v účetnictví.

Částka na faktuře se musí shodovat s částkou, kterou jste ze zahraničí obdrželi.

Na faktuře se musí objevit věta: Faktura je v režimu přenesené daňové povinnosti. Daň odvede zákazník. Tato věta značí, že nemusíte daň odvádět vy!

Vzorová faktura navázaná na platbu ze zahraničí identifikované osoby

Vzorová faktura navázaná na platbu ze zahraničí identifikované osoby, vzor faktury za platbu od Googlu

Bonusová rada pro pobavení na závěr

Pokud máte někdo chuť a hlavně nervy, zajděte na svůj finančák a zkuste si tyto mé informace ověřit. Třeba budete mít více štěstí. Já jsem byl v našem téměř stotisícovém městě první vlaštovkou a tak si chudáci holky nevěděly příliš rady :-)