Již v počátcích spouštění magazínu o svatbách jsem zvolil cestu použití obrázků dostupných přes vyhledávání v Google a Bing Images. Vždy jsem pod obrázkem uváděl zdroj obrázku (odkaz) a myslel jsem si, že je to z hlediska licencování v pořádku.

Pak jsem byl ale z několika stran upozorněn, že to z hlediska legálnosti není úplně správně a mohla by mi hrozit docela vysoká pokuta. Než toto podstupovat, rozhodl jsem, že celý proces vkládání obrázků přehodnotím a obrázky budu získávat jinou cestou.

Na doporučení svých zkušenějších kamarádů a kolegů jsem vyzkoušel hned několik služeb a fotobank pro získávání fotografií, které poskytují obrázky zdarma. Postupem času jsem si některé z nich oblíbil a jiné v podstatě nepoužívám. Jelikož tento mini seriál píši na téma svateb, rozhodl jsem se, že všechny mnou vyzkoušené fotobanky fotogalerií podrobím testování právě na svatební tématiku a ke každé z nich alespoň připíši své osobní zkušenosti.

Ve všech fotobankách jsem tedy vyhledával klíčové slovo: „wedding“ a ke každé z nich uvádím počet obrázků, který mi vyhledávání našlo.

Flickr

(www.flickr.com)
Mým s přehledem nejoblíbenějším nástrojem pro hledání obrázků se stal Flickr. Jedná se o velmi rozsáhlou databázi s kvalitními obrázky ve vysokých rozlišeních, které lze rovněž využít pro komerční účely.

Pokud ale chcete prohledávat obrázky, které jsou k dispozici zdarma, je nutné v sekci Advanced Search zaškrtnout tyto možnosti:

Flickr

Úprava režimu hledání – Flickr

Na některých počítačích mi vyhledávání obrázků na Flickru zlobí, proto jsem hledal cestu, jak se k obrázkům i tak dostat. Našel jsem, a sice ve vyhledávači Yahoo, v sekci Images, kde se v pravém navigačním menu nachází volba Labeled for Reuse. Vyhledávač v tomto módu prohledává právě obrázky z Flickru a k nim se tak mohu dostat i na počítačích, kde mi Flickr nejede.

Počet obrázků se svatební tématikou: 718 907

SXC

(www.sxc.hu)
Dalším zajímavým zdrojem pro obrázky je maďarský web SXC, kde se opět nachází dostatek obrázků. Některé obrázky zde jsou ale značně nekvalitní a některé z nich nejsou dostupné ve vyšších rozlišeních.

Počet obrázků se svatební tématikou: 1 000

Google obrázky

(www.google.cz)
Filtrování podle licence umožňuje i Google, je ale nutné v možnostech Rozšířené vyhledávání v sekci Práva k využití zvolit volbu lze volně užívat, povoleno opětovné použití. Google s tímto nastavením prohledává nespočet fotogalerií, mezi nimiž je i zmiňovaný Flickr. Výběr nabízených obrázků je zde opravdu bohatý a z obrázků si vybere opravdu každý. Jelikož ale Google prohledává všemožné databáze obrázků, někdy může výběr obrázku, který je dostupný ve vyšším rozlišení zabrat hodně času.

Google obrázky

Google obrázky

Počet obrázků se svatební tématikou: tisíce

Pixmac

(www.pixmac.cz)
Občas zalovím i ve vodách fotobanky Pixmac. V mé oblasti svateb je však výběr obrázků docela omezený. Je to škoda, jelikož obrázky zde jsou zpravidla kvalitní, s vysokými rozlišeními.

Počet obrázků se svatební tématikou: 349

Wikipedia

(http://commons.wikimedia.org)
I přes známou Wikipedii lze hledat volně dostupné obrázky, těch však není mnoho, některé z nich navíc nejsou vůbec kvalitní a smysluplně využitelné. Osobně jsem zde obrázek ještě nevybral a myslím si, že ani nevyberu.

Počet obrázků se svatební tématikou: 176

Pixabay.com

(http://pixabay.com)
Německá databáze kvalitních, volně dostupných obrázků. Jedinou nevýhodou je malý počet obrázků.

Počet obrázků se svatební tématikou: 156

Freedigitalphotos.net

(http://www.freedigitalphotos.net)
Anglická databáze, která disponuje dostatečným počtem obrázků. Ty neplacené jsou ale k dispozici pouze v menších formátech a hodí se tak spíše pro náhledové obrázky (v případě zájmu však lze zakoupit větší formáty).

Počet obrázků se svatební tématikou: 669

Stockvault

(www.stockvault.net)
Vcelku pěkná fotobanka, která čítá dostatek kvalitních obrázků ve vysokých rozlišeních. Nevýhodou malý počet obrázků.

Počet obrázků se svatební tématikou: 110

Obrázky máme, jak je správně a legálně využít?

Na výše uvedených webech vždy najdete informační stránku, kde jsou uvedena pravidla, za kterých lze obrázky použít. Některým fotobankám stačí uvedení jména autora obrázku, jiné použití podmiňují umístěním odkazu buď na zdroj obrázku, případně na celou fotobanku. Při svém zkoumání po dalších fotobankách jsem narazil i na takové, které umístění podmiňovaly ručním schvalováním samotným autorem. Tato cesta mi ale přijde vysoce neefektivní a časově náročná, tyto fotogalerie jsem tedy do přehledu vůbec nezahrnul.

Toto je výčet všech databází obrázků, které pro své projekty využívám já. Pokud máte k dispozici kvalitní zdroj volně dostupných obrázků, který ve výše zmíněném přehledu chybí, rád jej sám vyzkouším.


Předchozí díly seriálu