»»Jak vybudovat úspěšný magazín – 1. část: téma, doména, technické zázemí

Jak vybudovat úspěšný magazín – 1. část: téma, doména, technické zázemí

Stejně jako bulvární magazíny jsem úmyslně zvolil zavádějící nadpis. Přeci jen s magazínem teprve začínám a tak je jeho případná ziskovost spíše jen mým zbožným přáním a jedním z mých hlavních cílů. Jak se mi bude dařit budete moci sledovat v reportech, které se budou objevovat v sekci Magazín.

Tento mini seriál má 7 části, jejich počet ale nemusí být konečný…

Začínáme – jaké zvolit téma?

Všeobecná poučka mluví o tom, že by každý měl psát a dělat co ho baví a zajímá ho. Já naopak jdu rád proti proudu a zvolil jsem tak téma, které mi není vůbec blízké, ba naopak. Jelikož je veřejným tajemstvím, že nejvíce na Internetu táhnou témata zaměřená na ženy, zabrouzdal jsem do těchto vod i já. Konkrétně jsem zvolil svatby a svatební tématiku.

Nám, mužům (omlouvám se případným čtenářkám, že oslovuji pouze muže), to může přijít podivné, ale většina holek a dívek 20+ velmi často shání informace o svatbách. Zajímavé je, že tyto dívky ani nemusí o svatbě přemýšlet, přesto si mnoho z nich minimálně párkrát ročně projede fotky svatební šatů (zeptejte se každý sám doma a uvidíte :-) ). Když se navíc blíží jejich Den D. shánějí informace o svatbách na netu jak divé.

Jakou zvolit doménu?

Po volbě tématu jsem musel vybrat vhodnou doménu. Jelikož před tvorbou jakéhokoli webu nejdříve projíždím seznam expirovaných domén, které již mají nějakou historii, učinil jsem tak i nyní a ze seznamu expirovaných domén od Honzy Kvasničky jsem vybral doménu svatebniasistentka.cz.

V názvu domény je obsaženo mnou požadované klíčové slovo související se svatební tématikou, slovo asistentka pak plus mínus vystihuje záměr webu. A sice „pomocnice a průvodkyně vaší vysněnou svatbou“.

Kromě této bezpomlčkové varianty jsem si ještě zaregistroval verzi s pomlčkou a tu přesměrovávám na doménu bezpomlčkovou.

A jak je to s technickým řešením?

Jelikož mě aktuálně nejvíce baví redakční systéme WordPress, volil jsem tuto platformu i nyní.

Důvod byl jednoduchý. WP má snadnou a přehlednou administraci, mám vyzkoušené vhodné pluginy, líbí se mi implementovaná podpora SEO, …

Pluginy pro WordPress, které u magazínu budu používat:
Display widgets – umožňuje zobrazování některých postranních panelů jen na určitých stránkách – vhodné například pro prodej reklamy jen na určitých stránkách (rozvedu v samostatném příspěvku)

Google XML Sitemaps – plugin, který generuje XML mapu webu, která pomáhá prohlížečům s orientací na webu a zároveň upozorní vybrané vyhledávače na nové příspěvky. Mám vyzkoušené, že díky tomuto pluginu mi Google začíná indexovat nové články během několika málo minut od jejich publikování.

ShareThis – pro automatické přidávání sociálních záložek ke všem příspěvkům

WordPress Database Backup – pro automatické zálohování databáze webu v předem přednastavených intervalech

WP-CopyProtect – plugin, který by měl znesnadnit kopírování textů z webu

WP Super Cache – chachovací plugin, který by měl urychlit načítání stránek provozovaných pod WordPressem

WordPress SEO by Yoast – asi nejlepší plugin pro SEO

Grafika

Záměrně jsem zatajil ještě jeden důvod, proč jsem volil právě WordPress, a sice dostupnost mnoha rozličných šablon. Nejdříve jsem hledal mezi šablonami placenými, kde se dají sehnat pěkné kousky s pořizovací cenou do 1.000,-. Žádná z nich mě ale neuchvátila natolik, abych jí zakoupil.

V hlavě jsem měl jasný koncept, jak by šablona měla vypadat a nakonec jsem si vybral free šablonu http://www.blissfulblog.com/. Tuto šablonu pak pro mě dle mého přání upravil můj kamarád Miloš Havrda, čímž mu touto cestou děkuji. Zda se mu to povedlo, nechám na Vás, já jsem s výsledkem nadmíru spokojen.

Díly seriálu

2016-10-18T07:17:17+00:00Leden 6th, 2013|Jen tak|12 komentářů

12 komentářů

 1. Jiří Rostecký 6.1.2013 v 19.52 - Odpovědět

  No, tak jsem na to zvědavý. Je docela zajímavé, že se pouštíš do něčeho, čemu nerozumíš. Sám často prosazuji opačný názor, nicméně je to spíše ekonomická otázka. Pokud budeš všechen svůj obsah zajišťovat prostřednictvím někoho jiného, budeš za něj platit a nedělá ti to problém, tak proč ne. To můžeš dělat magazín o čemkoliv. Pokud ale chceš ušetřit a ty sám budeš psát články, je lepší jít do v tomto ohledu ekonomicky úspornějšího magazínu na tobě blízké téma. Jsem zvědav, jak se to vyvine a těším se na reporty :)

 2. Kvasnička Jan 6.1.2013 v 21.34 - Odpovědět

  Moc pěkný web a super doména :) Už se také těším na reporty a zatím to vypadá velice dobře. Budou i reporty s návštěvností, náklady a vývojem magazínu? Držím pěsti!

 3. josem 6.1.2013 v 22.12 - Odpovědět

  Jirko, na texty mám specialisty – iParťáka :-)

  Honzo, díky za chválu :-D. Ano, plánuju i reporty s návštěvností, nákladovostí a ziskovostí magazínu. Chci všem ukázat, že když člověk chce, dá se to :-)

 4. alliquin 7.1.2013 v 9.50 - Odpovědět

  Zvolený název domény je dobře promyšlený a doména by měla být snadno zapamatovatelná. Web by možná potřeboval také nějakou tmavší barvu, působí to až příliš světle (stačí vytáhnout některé obrysy), jinak GJ.

  Téma zajímavé, jedná se o obor, kde se točí příjemné peníze. Budu držet palce! ;)

 5. josem 7.1.2013 v 11.23 - Odpovědět

  Alliguine, na tu barevnost mám stejný názor jako Ty, taky mi to na některých monitorech přijde příliš vybledlé. Něco s tím udělám. Díky za tip!

 6. stephan 7.1.2013 v 11.55 - Odpovědět

  Serialy jsou vzdy zajimave, tak doufam, ze i ten tvuj za to bude stat. Rozjeto mas dobre.

  Vis, kdy vydas dalsi clanek? Mas nejaky rozvrh?

  • josem 7.1.2013 v 12.14 - Odpovědět

   Stephane, já mám všechny články do miniseriálu již napsané jako koncept, tak je stačí „pouze“ učesat a trošku odladit. Další díl budu publikovat určitě ještě tento týden, odhadem ve středu, ve čtvrtek.

   • stephan 9.1.2013 v 13.19 - Odpovědět

    Ok, tak snad to bude co nejdrive :)

 7. Jiří Šubr 7.1.2013 v 13.53 - Odpovědět

  Držím palce. Jinak drobná poznámka, WordPress plugin SEO by Yoast má v sobě zabudovanou XML sitemapu, takže je plugin Google XML Sitemaps zbytečný.

  Design a doména jsou ok. V podstatě půjde o tom tam natahat traffic na nějaký long-taily a ten následně monetizovat. Obor je super, tam se točí slušné peníze. Navíc si nemyslím, že je nějaký problém rozjet magazín o tématu, kterému nerozumíš. Dle mého člověk časem dokáže proniknout do všeho a to i do ženské tematiky. Než dělat další z mnoha IT magazínů, takto specifické téma je mnohem efektivnější a bez větší konkurence.

  Vzhledem k tomu, že budou návštěvníci především ženy, doporučil bych vše kompletně počeštit a vyvarovat se anglickým názvům (share button nebo u přidání komentáře – required). Pak bych se taky snažil odstranit odkazy v pravém dolním rohu, pokud to lze nějak „vykoupit“ – některé free šablony to neumožňují, ale je to o domluvě.

  Jinak fajn počin, držím palce a blog dávám do čtečky, pač jsem nevěděl že píšeš :)

  • josem 7.1.2013 v 14.00 - Odpovědět

   Jirko, díky za poznámku k pluginu Yoast, určitě tam tu sitemapu vyzkouším. Stejně jsem se k tomu Yoastu vrátil až na základě Tvého doporučení :-)

   Přesně tak, jen tam dostanu traffic a pak už to bude dávačka :-)

   Díky za poznámky k prvkům na webu, určitě web doladím. O odstranění odkazu v patičce chci jednat s tvůrcem šablony.

   Píšu teprve chvíli ;-)

 8. Jirka 9.1.2013 v 20.10 - Odpovědět

  Konečně první díl seriálu, na který jsem se těšil. Sám jsem se s mým seriálem zasekl, tak potřebuji trochu inspirace :)
  Web vypadá dobře, slušně jsi to rozjel. Tak hodně štěstí, a budu se těšit na díly s nějakými čísly ;)

 9. Hataas 14.1.2013 v 18.14 - Odpovědět

  Dobra prace! Doufam ze vydrzis, mnoho serialu bylo leckde pocato a pak v tichosti umrtveno :D

Napsat komentář