Tento článek volně navazuje na tento článek, kde jsem popisoval koupi placeného členství ve fotobance Shutterstock.

Měsíční členství mi skončilo a můžu tak objektivně hodnotit službu jako celek. Za celý měsíc jsem prohlédl něco málo přes 150 000 fotek, ze kterých jsem si vybral 700, na které jsem měl nárok.

S výběrem, množstvím a kvalitou fotek ve fotobance jsem nadmíru spokojen. I já, vcelku náročný klient, jsem si vybral, co jsem potřeboval. Sice to zabralo spoustu času (cca 1-1,5 denně), ale beru to jako investici do budoucna.

V průběhu stahování a výběru fotek jsem narazil na několik problémů, které popíši níže.

Problém č.1 – zapomnětlivost

Za celý měsíc jsem hned dvakrát zapomněl na stažení fotek a ty tak propadly. Místo zakoupených 750 fotek jsem tak stáhl fotek jen 700. Cena za každou fotku se mi tím lehce prodražila.

Řešením je nastavení nějaké denní upomínky, případně delegování stahování fotek na někoho jiného, kdo denní limit pohlídá.

Dnes již není nutné stahovat určitý počet fotek denně. Pokud máte zakoupené členství, můžete stáhnout všechny fotky klidně v jeden jediný den.

Problém č. 2 – opětovné stažení některých fotek

Systém je sice dostatečně propracovaný a nenechá Vás již staženou fotku stáhnou 2x (umožní Vám to, ale nečerpáte z předplaceno kreditu), problémem ale je nafocení některých fotek z mnoha pohledů a není tak problém stáhnout v podstatě stejnou fotku třeba ze třech pohledů. Co jsem tak zpětně kontroloval stažené fotky, tato situace se mi stala cca 10x.
On je to docela problém si za celý měsíc pamatovat, které fotky jste již stáli a které ne.

Řešením je vizuální kontrola již stažených fotek a jejich porovnání s fotkami, které chcete stáhnout. Tento krok se mi ale zdá časově zbytečně zdlouhavý, proto bych to doporučoval neřešit.

Problém č. 3 – prodloužení členství

Po prvotním zaplacení členství v ShutterStocku Vás služba upozorní, že máte aktivováno automatické obnovení členství pro další měsíce. Tato možnost umožňuje ShutterStocku stržení předplatného pro další měsíc z Vaší karty. Děje se tak 3-4 dny před vypršením současného členství.

Přestože jsem skálopevně přesvědčen, že jsem automatické prodloužení členství vypnul, čekal mě toto úterý překvapivý email od ShutterStocku, který zněl v podobném duchu: „Děkujeme Vám za prodloužení členství“. Mé zděšení, že budu celý měsíční kolotoč ohledně stahování fotek absolvovat znovu, obzvlášť, když už jsem snad všechna témata vyčerpal, vystřídalo rozumné uvažování. Zavolal jsem do své banky, zda jde platbu stornovat. Bohužel mi bylo oznámeno, že platba již byla převedena na účet transferové banky, odkud bude do 4-5 dní převedena na účet ShutterStocku. Nezbývalo mi tedy, než komunikovat přímo s New Yorkem, kde ShutterStock sídlí.

Naštěstí je komunikace s nimi bezproblémová (za celou dobu vyzkoušeno 2x – odpověď maximálně do druhého dne). V emailové komunikaci jsem je informoval o nastalé situaci s prosbou o řešení. Odpověď, která mi přišla mě mile překvapila. Peníze mi vrátili v plné výši a ještě mi poslali omluvný email :-D

Mé doporučení na závěr

Pokud máte čas vybírat a stahovat fotky, případně to na někoho delegovat, určitě si členství předplaťte. Obrovský výběr kvalitních fotek, ve vysokých rozlišeních, přehledné a intuitivní rozhraní, to vše jsou jednoznačné klady, které členství v této fotobance nabízí.

Jako nadstandardní rovněž hodnotím emailovou komunikaci, kdy Vám vždy vyjdou vstříc, mile s Vámi jednají a člověk má opravdu pocit, že jim na každém zákazníkovi záleží.

Sám jsem byl se službou natolik spokojen, že si určitě ještě v průběhu tohoto roku měsíční členství opět zakoupím. Musím si ale dát menší pauzu od neustálého procházení fotek, protože to vážně není žádná legrace :-)