Napsal: Josef Kroupa 12. května 2013

Tento příspěvek volně navazuje na můj seriál o tvorbě magazínu a hlavně na můj článek o využívání volně dostupných obrázků, na který jsem dostal několik podnětných komentářů, které mě přiměly k hlubšímu zkoumání této problematiky.
Narazil jsem tak na podobně laděný článek od Pavla Ungra – obrázky pro web zdarma, který mnou vybraný seznam fotobank ještě rozšířil o mnohé další, o kterých jsem ani nevěděl.

Na základě článku od Pavla a u něj uvedených komentářů jsem začal pátrat po možnostech nákupu placených obrázků, jelikož se při přidávání obrázků k novým článkům vždy notně potrápím. Prohrabávat tuny dostupných obrázků a vybírat z nich ty, které mi padnou do oka (mám vcelku vysoké nároky), byl leckdy nadlidský úkol a tak se nezřídka kdy stávalo, že jsem obrázky pro článek vybíral i půl hodiny. Výsledná efektivita práce tedy nic moc, nutno navíc říci, že mě tento způsob práce vůbec neuspokojoval a vysloveně „štval“.

Placené fotobanky

Rozhodl jsem se tedy podívat na placené fotobanky a narazil jsem na toto vlákno na Webdealu, kde Turek odkazuje na můj seznam free fotobank (díky mu za to :-). Přispívatelé v tomto vlákně zmiňují tři placené fotobanky: Fotolii, ShutterStock a Deposit.

Nejdříve jsem si prohlédl finanční podmínky a licencování u těchto fotobank a zhruba všechny mi vycházely podobně. Když jsem si ale u všech třech prohlížel dostupné fotky, zjistil jsem, že u ShutterStocku mají k dispozici i některé obrázky ve vektorové grafice (*.eps) a také mnoho pěkných infografik a ilustrací. Co mě však přímo nadchlo, byl fakt, že fotky jsou dostupné v rozlišeních 3000 x 3000px, mnoho z nich pak i v rozlišeních vyšších jak 6000 x 6000px.

Kupuji členství v ShutterStocku

Moje volba tedy byla jasná, zvolil jsem ShutterStock. Zvolil jsem si standardní tarif, který stojí 199E. V posledním kroku objednávky lze zadat slevový kód, který se dá najít na Internetu a výsledná cena pak činí 139E. Při možnosti stáhnout 750 fotografií za měsíc (25 denně) tak cena za fotku vyjde okolo 4,6Kč. Když si pak vezmu, kolik práce by mi dalo prohledávání fotografií na free fotobankách a porovnám to s cenou, kterou platím za napsání jednoho článku, volba placených fotek je tedy jasná.

Platbu jsem zaplatil přes Internet a ihned jsem mohl začít stahovat. Rychlost a přehlednost celého postupu objednávky hodnotím jako nadstandardní.

Jelikož mám měsíční členství předplacené již několik dní a mám prohlédnutých už více jak 40 000 fotek, mohu rovněž přinést poznatky, které by se leckomu mohly hodit.

Výhody:
– obrovské množství kvalitních fotografií, ilustrací, infografik (dle zveřejněných statistik: 26 miliónů)
– vše dostupné ve vysokých rozlišeních
– obrázek je možné stáhnout vícekrát
– obrázky můžete stahovat po celou dobu trvání členství

Poslední odrážka je míněna tak, že pokud byste si stáhli fotografii a následně zapomněli na to, že už ji staženou máte, fotobanka Vás upozorní, že obrázek jste již stáhli a umožní Vám jej stáhnout bez toho, aniž byste odčerpávali ze svého kreditu.

Stejně tak i v případě, kdy o stažené fotografie přijdete (omylem si ji smažete, ztratíte, zničíte disk), fotobanka Vám umožní zobrazení všech dosud stažených fotek a jejich opětovné stažení – samozřejmě, bez čerpání kreditu.

Níže zmíněné nevýhody prosím berte s rezervou, chtěl jsem prostě nějaká negativa napsat :-)

Nevýhody:
– nutnost každý den stahovat 25 obrázků, jinak propadnou
– obrázky na webu lze použít jen v rozlišení maximálně 800 x 600px

První nevýhodu lze částečně eliminovat ukládáním vybraných fotografií do alb. Stačí tak výběru zajímavých obrázků věnovat několik večerů a vhodné obrázky ukládat do vlastních alb, které lze v dalších dnech jednoduše stahovat.

Musím ale říct, že procházet všechny obrázky a vybírat z nich ty vhodné je docela porod. Pokud v daný den kredit 25 obrázků nevyčerpáte (nestáhnete tento počet obrázků), kredit propadne a nepřevádí se do dalšího dne. Výsledná cena za každý obrázek se tak prodraží.

Vybírat z dostupných obrázků je rovněž trošku problém, když nevíte, jakým tématům se chcete přesně věnovat a na jaká témata budete články v budoucnu publikovat. Rozhodně tedy před zaplacením členství doporučuji si celou strategii výběru obrázků promyslet, aby Vám denní kredit zbytečně nepropadával.

Přínosy pro můj magazín a obecně mé podnikání na Internetu

Věřím, že mi zakoupení členství v placené fotobance ulehčí moji práci, zkvalitní můj magazín (díky kvalitnějším fotografiím) a to vše za obětování velmi malé částky… Když navíc vezmu v potaz i fakt, že i u free fotobank je možné narazit na fotografie, které úplně free nejsou a že by mi v budoucnu mohly hrozit vysoké finanční postihy, volba placených fotek je tedy jasná.

Svého kroku v podobě koupě placeného členství tak rozhodně nelituji a všem tento krok rozhodně doporučuji.