Další rok utekl jako voda a tak se pojďme společně podívat, co se mi v roce 2016 povedlo a kde jsem naopak měl velké mezery.

Pokud si chcete připomenout i reporty předchozích let, tady přikládám odkazy:

Vývoj mých příjmů

Mé příjmy z online podnikání v první polovině roku 2016 různě kolísaly, aby se v druhé polovině začala vracet investice v podobě času prosezeného u počítače a já se začal limitně blížit k hranici 100.000 Kč za měsíc. A postupně jsem tak dosáhl mety, kterou jsem si předsevzal jako „uspokojivou“ :).

Affiliate manažerství

Ve druhé polovině roku 2016 jsem se rozhodl věnovat více správě affiliate programů a na podzim jsem nabral několik nových a zajímavých programů, kde působím v pozici affiliate manažera.

V letošním roce mám za cíl nabrat ještě další programy, které bych chtěl správcovat.

Klíčový milník: ukončil jsem spolupráci s offline firmou

Možná to někteří z vás vědí, ale od února roku 2006 jsem byl zaměstnán v jedné pardubické IT firmě. Před třemi lety jsem se v této firmě domluvil na částečném úvazku (4 dny v týdnu), ale už jako OSVČ, abych měl více času na své online aktivity.

Nápor práce na podzim letošního roku mě přesvědčil o tom, že je třeba něco podstatného změnit a tak jsem se v prosinci v této firmě domluvil, že naší spolupráci definitivně ukončíme.

Od tohoto kroku si slibuji výrazné uvolnění rukou, jelikož se budu na 100% věnovat jen a pouze online aktivitám.

Má to sice velkou výhodu v podobě „volného času“, druhou nevýhodou je samozřejmě „jistý příjem“, který mi tato dlouhodobá spolupráce generovala a nyní jsem o něj přišel.

Pevně doufám v to, že jsem učinil krok správným směrem a že toto rozhodnutí mé online podnikání posune o řádný krok kupředu.

Brutální pracovní doba

Zhruba od října se mi nakupilo hned několik zajímavé práce (mimo jiné i zmíněné affiliate manažerství), které jsem prostě nemohl odmítnout. A vzhledem k mému vytížení v offline podnikání, jsem u kompu seděl každý den od 8 do 24 hodin a to i o víkendech. Pouze s pauzami na jídlo, záchod a cvičení. No, co si budeme nalhávat, přítelkyně z toho nebyla nadšená :D.

I toto byl jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl sáhnout do offline podnikání, jelikož online mě uživí a chci se mu věnovat na 1000% tak, abych mohl dále růst.

Dlouhodobě se toto pracovní nasazení nedá udržet. Nebo dá, ale kvůli tomu, abychom jenom pracovali, tu přece jenom nejsme :).

Cestování

V loňském reportu jsem vyslovil přání, že bych chtěl v následujícím roce absolvovat několik eurovíkendů. To se mi naštěstí podařilo, jelikož jsme s ještě jedním párem vyrazili na pár dní do Barcelony a v září pro změnu do Benátek.

Společná fotka z Benátek

Naše společná fotka z Benátek

Pobyt v obou městech jsem si náramně užil a vůbec jsem nelitoval toho, že jsem se v létě nedostal k moři :).

V letošním roce mám podobné plány jako loni a ty se mi snad podaří splnit. Ježíšek mi totiž daroval pobyt v Budapešti, ke kterému bych rád přidal minimálně ještě návštěvu Amsterdamu.

Podíval jsem se i na stadion svého nejoblíbenějšího klubu, FC Barcelona

Navštívil jsem se i stadion svého nejoblíbenějšího fotbalového klubu, FC Barcelona

Blog JosefKroupa.cz

Jedna z online aktivit, která mě baví ze všeho nejvíce, a tou je psaní tohoto mého blogu. U některých článků jsem strávil obrovské množství času a udělal v nich několik desítek revizí. Extrémem byl můj článek o HTTPS, kde jsem vyprodukoval 113 různých verzí. Škoda jen, že to není na článku vidět :D.

Po svém příjezdu z Benátek jsem se rozhodl, že budu každý týden blogovat o affilu, o WordPressu a online podnikání. A ač je to k nevíře, tento cíl se mi podařilo splnit, vyjma posledních 14 dní v prosinci, kdy by články stejně nikdo nečetl.

Z čeho mám obrovskou radost, je počet komentářů, které mám zde na blogu. Ve druhé polovině letošního roku se mi podařilo pokořit hranici 1000 komentářů. Sice je asi 990 komentářů mých (fór :D), ale i tak to považuji za velký úspěch :).

Již od počátku svého blogu se totiž snažím na všechny komentáře, kteří mi zde čtenáři nechají, odpovídat. Vážím si každého komentáře, s nímž si čtenáři dají tu práci a nechají jej tady. Sám nemám rád, když pisatel publikuje článek, pod ním jsou kvanta dotazů a všechny nezodpovězené. To se u mě nestane :).

Návštěvnost blogu na začátku roku padala (přestal jsem psát o svým online příjmech) a začala růst až zhruba od října, kdy jsem opět začal pravidelně publikovat. Průměrná denní návštěvnost se teď pohybuje okolo 100 čtenářů denně s výraznými špičkami v době, kdy publikuji článek.

Rok 2013: 12 231 návštěv
Rok 2014: 27 687 návštěv
Rok 2015: 24 495 návštěv
Rok 2016: 20 111 návštěv
Pokles o 18 %

Návštěvnost blogu JosefKroupa - rok 2016

Návštěvnost blogu JosefKroupa – rok 2016

TOP 5 článků v roce 2016 (podle návštěvnosti z Google Analytics)
Recenze Collabimu
Jak úspěšně nastavit HTTPS na WordPressu
Převod na HTTPS: jaký měl vliv na návštěvnost a pozici klíčových slov
Recenze Apple iMac 21,5″
Jak jsem vydělal 250.000 Kč na affilu Trikátoru

Twitter @josef_kroupa

V loňském reportu jsem se těšil z 500 followerů, kteří mě sledují na Twitteru. Toto číslo se v roce 2016 lehce zvýšilo, a to zhruba o dalších 100 folowerů.

Pokud jste udělali tu chybu, že mě ještě nesledujete, určitě svou chybu napravte. Mám na Twitteru hodně libový kousky :).

Na podzim jsem převedl několik svých webů na HTTPS, a po delší době jsem přinesl i vyhodnocení, jaký dopad tento převod měl.

Z tohoto článku vzešel i jeden z mých nejúspěšnějších tweetů, který sdílel i Dušan Janovský, což mi udělalo obrovskou radost a na blogu jsem měl rázem 500 lidí za den :)

Akce, vzdělávání

V roce 2016 jsem se účastnil dvou affiliate čtvrtků, jarní affiliate konference, letního Affilo kempu na Mácháči, podzimního affiliate kafe.

Opět, stejně jako loni, byl Mácháč nejlepší akce roku. Byla to vynikající akce, kde se bohužel až tolik neřešil networking, ale ostatní oblasti našich životů :D. S klukama se prostě známe už tak dobře, že nás více zajímal spíš osobní, než pracovní život :).

Investice do online podnikání

V letošním roce jsem do svého podnikání investoval nejvíce financí za poslední roky. Dlouhodobě mám předplacený Collabim, koupil jsem si několik šablon, mimo jiné i pro tento svůj blog, další balíček fotek ze Shutterstocku, nechal si naprogramovat vlastní plugin, ale nakoupil i další komerční WordPress pluginy a investoval vyšší desítky tisíc do článků.

O svém vkladu v podobě investovaného času snad ani psát nemusím…

E-mail marketing

Na některých svých webech jsem konečně začal sbírat e-maily. Účinnost sběru je zatím vcelku tristní a moc nevím, jak s danými kontakty pracovat, ale učím se a věřím, že se to zlepší :).

Sběr e-mailů jsem spustil i ke konci tohoto roku na tomto blogu, kdy jsem nasbíral několik desítek e-mailů a k mému překvapení, skoro od samých žen. Jsem ani nevěděl, že mám tolik ctitelek :D :D.

Pokud nejste v mém mailingu přihlášeni, svoji chybu musíte ihned napravit. A pozor, beru i kluky ;)

Cíle – splnil jsem je?

Žádné velké cíle jsem si pro rok 2016 nestanovil a tak je nebylo příliš těžké je splnit :-P.

Ale přece jen jsem jeden cíl měl a ten jsem měl stanovený dlouhodobě (už asi 5 let) a zmínil jsem jej již v několika předešlých ročních reportech: a to opustit offline podnikání.

Tento, pro mě velmi zásadní krok, se mi podařilo splnit, proto rok 2016 hodnotím jako velmi úspěšný.

Nyní se tedy musím plně spolehnout na online podnikání, které mi doufám umožní alespoň nějaký čas nomádit :).

Dalším dlouhodobějším cílem bylo pokoření „magické“ hranice 100.000 Kč příjmu. I tento milník se mi podařilo pokořit a doufám, že se mi příjem podaří minimálně na této hranici udržet.

Cíle pro rok 2017

  • Nabrat další affiliate programy do správy,
  • najít si kancelář – vím, že je dlouhodobě neudržitelné, abych pracoval z domova,
  • zacelit finanční „díru“, která mi vznikla ukončením spolupráce s offline firmou,
  • stabilizovat příjmy kolem „kila“,
  • překročit hranici 1000 followerů na Twitteru,
  • nezanevřít na blogovaní, které mě ze všech online aktivit baví nejvíce :),
  • mít zde na blogu přes 2000 komentářů,
  • mít zde na blogu minimálně 200 návštěv denně,
  • založit s.r.o.,
  • alespoň nějakou dobu žít a pracovat v zahraničí.

A co dodat závěrem? Všem přeji, aby se jim v roce 2017 dařilo na všech frontách a pokud někdo z vás sepíše zajímavý report svého online působení v roce 2016, pošlete mi odkaz, rád se podělím s ostatními.

Doporučuji tyto reporty

Franta Szabó
Ondra Martinek
Miloš Lácha
Milan Pichlík
Pan Zero
Diginomad
Roland Vojkovský
David Nogol
Pavel Drábek
Kamil Staš
Jan Šimenčík