Off-line podnikání jsme měli půl roku zavřené, svatby byly po většinu roku omezené, takže ač jsem ve svém posledním reportu predikoval, že rok 2020 bude po stránce podnikání skvělý, mýlil jsem se.

Jak tomu ale zpravidla bývá, když se zavřou (či v mém případě přivřou) jedny dveře, otevřou se dveře další. Co jsem tedy celý rok dělal a jak se mi v uplynulé roce dařilo?

Publikační činnost, rozhovory, přednášky

Začátkem roku mě oslovili z affiliate sítě Affial.com, zda bych jim neposkytl rozhovor o mém podnikání. Bavili jsme se o affilu a SEO – celý rozhovor můžete přečíst zde.

V květnu jsem pak absolvoval rozhovor s Vaškem Gregorem. Bavili jsme se o mém svatebním magazínu, ale i o kryptoměnách.

 

V dubnu mě oslovil Ondra Martinek, který oslovil dalších 16 affiláků a tázal se jich na názor o vlivu pandemie na affiliate podnikání. Mé odpovědi najdete zde.

Affiliate manažerství

Již třetím rokem si držím správcovství jednoho jediného affiliate programu a tím je affiliate program Eshopu-rychle.cz.

Vzhledem k tomu, že v uplynulém roce celý segment e-commerce rostl raketovým tempem, dařilo se také našemu e-shopovému řešení.

Průměrný konverzní poměr za rok 2020 činil 16,64 %, provize za jednu návštěvu pak 24,92 Kč.

Pokud naše řešení nepropagujete a máte zájem o doživotní provize za vámi přivedené klienty, doporučuji se do našeho programu zapojit zde.

Blog JosefKroupa.cz

Svůj osobní blog jsem v loňském roce řádně zanedbával – za celý rok jsem sepsal pouze jeden jediný článek, a tím bylo hodnocení roku 2019 :D.

Prostě jsem se rozhodl, že když už budu sedět u PC, budu se věnovat projektům, které mi budou přímo vydělávat. Pro psaní blogu tak již bohužel čas nevystačil.

Pro tento rok mám však přichystaných hned několik blogpostů, tak věřím, že se mi je podaří publikovat :).

Rok 2013: 12.231 návštěv
Rok 2014: 27.687 návštěv
Rok 2015: 24.495 návštěv
Rok 2016: 20.111 návštěv
Rok 2017: 47.771 návštěv
Rok 2018: 26.206 návštěv
Rok 2019: 23.847 návštěv
Rok 2020: 16.925 návštěv

Meziroční pokles návštěvnosti činil 30 %. Jak se ukázalo již v předchozích letech, pro vyšší návštěvnost budu muset zvýšit četnost publikovaných článků.

Akce, vzdělávání, konference

Za celý rok jsem nenavštívil žádnou konferenci ani vzdělávací akci. Kromě on-line vzdělávání jsem tak absolvoval pouze naši každoroční akci s klukama z affilu, kdy jsme navštívili opět Mácháč. Letošní tlupa se rozrostla o další affiláky a nakonec se nás sešlo 20!

Díky tomu jsme mohli řádně probrat naše on-line aktivity, podělit se o naše zkušenosti a bylo fajn, že jsme se za celý rok alespoň jednou jedinkrát sešli.

Affiláci na Mácháči

Affiláci na Mácháči, na fotce chybí: Milan Pichlík a Karel Fillner

Off-line podnikání

Kvůli nařízení Vlády jsme museli mít Lumpárium půl roku (s různě dlouhými přestávkami) zavřené, přičemž další měsíce po rozvolnění vždy stály za pendrek, jelikož se lidé báli a moc se svými ratolestmi nechodili. Uplynulý rok tak hodnotím jako náš dosavadně nejhorší.

Ani tato skutečnost mě a mojí přítelkyni neodradila od toho, abychom začali přemýšlet o tom, že otevřeme nové off-line podnikání (opět zaměřené na děti) – sehnali jsme prostor, založili novou firmu, nechali si zpracovat projekt a podali jej na příslušné úřady. V plánu bylo mít otevřeno před zimní sezónou. Vzhledem k pokračující neutěšené situaci jsme se rozhodli, že tento projekt odložíme a začneme s přípravami, až se bude zdát, že se situace zlepší. Nyní bych to odhadoval spíše na přelom jara a léta.

On-line podnikání

Návštěvnost mého svatebního webu zpočátku roku vyrostla o 27 %, aby se v březnu (ve srovnání s loňským rokem) propadla o 46 %. Souhrnná návštěvnost tak meziročně poklesla o 17 %. O pravidelné stotisícové měsíční návštěvnosti jsem si tak mohl nechat jen zdát.

Návštěvnost svatební asistentky 2020

Srovnání návštěvnosti Svatební asistentky: 2019 vs. 2020

Přes první lock-down jsem se zavřel doma u počítače a neustále jsem vylepšoval jak Svatební asistentku, tak i své další weby.

Na konci prázdnin jsem se pak rozhodl, že dám magazínům přece jen šanci a zkusím zkušenosti z asistentky replikovat i na dalším webu.

Začal jsem tak postupně rozvíjet magazín, který již mám pár let, ale příliš jsem se mu nevěnoval. Počáteční návštěvnost oscilující okolo 70 uživatelů denně se mi podařilo za 3 měsíce navýšit na 300.

Můj cíl pro rok 2021 jsem si stanovil mnohem výše, na tomto magazínu bych chtěl mít pravidelnou návštěvnost 10.000 návštěvníků denně. Jelikož jediným monetizačním nástrojem na tomto magazínu bude AdSense, pro zajímavé příjmy budu vysokou návštěvnost potřebovat.

Návštěvnost nového magazínu

Týdenní návštěvnost nového magazínu

V minulém reportu jsem avizoval spuštění svého prvního zahraničního magazínu. Ten se mi skutečně podařilo spustit, avšak mé úsilí skončilo publikováním jednoho jediného článku. Na konci roku jsem nakonec hosting pro tento web neprodloužil…

Nové spolupráce v rámci on-line podnikání

V průběhu roku se mi podařilo navázat spolupráci s dalšími affiláky s cílem budovat společné projekty, kde budeme využívat synergií našich znalostí a dovedností. Díky tomu se nám tak snad podaří růst mnohem rychleji, než kdybychom dané projekty vyvíjeli sami.

V průběhu roku se mi navíc podařilo nabrat jednoho nového copywritera a řady mých brigádníků rozšířila i má sestra, která mi pomáhá s činnostmi, ke kterým se snažím celé roky dokopat. I díky tomu se mi podařilo aktualizovat a rozšířit obsah na několika mých webech, což se velmi pozitivně projevilo na nárůstu příjmů z AdSense.

Zde se dostáváme k příjmům. V první polovině roku byly mé příjmy z on-line podnikání značně utlumeny, jelikož epidemie velmi výrazně zahýbala s množstvím inzerentů v AdSense i s konverzemi v několika mnou propagovaných segmentech.

Jsem rád, že přes to všechno jsem to nevzdal a v uplynulém roce jsem u počítače proseděl násobně více času, než v letech předchozích, což se začalo velmi příznivě projevovat zhruba od poloviny října.

Zejména druhá polovina listopadu s první polovinou prosince ve mně vzbudily vlnu optimismu, jelikož konverze padaly jak divé, a to i z projektů, kterým jsem se v posledních letech téměř nevěnoval.

Jelikož se mi díky souhrnnému zvyšování návštěvnosti podařilo navýšit výdělky z Google Adsense, do roku 2021 si od této sítě slibuji vybudování stabilního „pasivního příjmu„.

Vývoj příjmu z Google AdSense

Vývoj příjmu z Google AdSense v letech 2018 – 2020

Kryptoměny

I v předchozím roce jsem dál investoval do kryptoměn, kdy jsem se snažil investovat na měsíční bázi, a to nezávisle na aktuální ceně (metoda DCA).

Většinu loňských investic se mi sice podařilo znásobit, jelikož jsem ale Bitcoin minimalista a razím vysoce rizikovou strategii v podobě držení méně známých kryptoměn, v globálu jsem stále pod vstupní investicí.

V průběhu roku se mi navíc stalo několik nepříjemných situací: držel jsem několik coinů, které úplně zanikly, pár coinů jsem držel na hacknuté burze Kucoin, jedna menší burza, kde jsem držel Electru dokonce zanikla úplně a vzala s sebou všechny uložené prostředky. Tyto nemilé zkušenosti mě stály bezmála 140.000 Kč.

I přes tyto negativní zkušenosti si nezoufám a v tomto roce mám v plánu pokračovat s navyšováním svého vkladu do kryptoměn :).

Cestování

V prvním týdnu v lednu jsem vyrazil za přítelkyní do Budapešti. Toto město jsem navštívil již podruhé a opět jsem si návštěvu hodně užil.

O měsíc později jsem pak vyrazil za přítelkyní do Berlína, kde jsem byl poprvé. Berlín mě mile překvapil a minimálně na večeři v berlínském vysílači se jednou vrátím :). Berlín jsem měl ve svém travel/bucket listu, takže jsem byl rád, že jsem si mohl odškrtnout další místo ze seznamu.

Jako dopravního prostředku jsem do obou míst využil vlakovou dopravu a musím říct, že jsem byl mile překvapen. Nikdy jsem takto dlouhé trasy vlakem neabsolvoval, ale když si člověk sedne do jídelního vozu, než se rozkouká, je na místě :).

Po několika předchozích zahraničních cestách se nám podařilo zorganizovat další společnou cestu do Asie, konkrétně na Filipíny. V plánu bylo procestovat několik filipínských ostrovů, užít si místní přírodu a společně pracovat v příjemném mořském prostředí. Složení naší party bylo následující: Petra Větrovská, Milan Pichlík, Honza Pokorný a moje maličkost.

Chocolate Hills Filipíny

Chocolate Hills – jedno z mála z míst, které jsme stihli na Filipínách navštívit

Na Filipíny jsme odjížděli v době, kdy se pomalu rozjížděla epidemie Covidu. Takže místo procestování několika ostrovů se nám podařilo přesunout pouze na ostrov Bohol, ze kterého jsme museli překotně „utíkat“, jelikož se postupně uzavírala jak letecká, tak i vodní, doprava mezi ostrovy a v jednu chvíli to vypadalo, že na Boholu zůstaneme několik dalších měsíců.

Přesunuli jsme se tedy zpět na ostrov Cebu, kde jsme se v několikahodinové frontě marně snažili přebookovat letenky zpět do ČR. Letenky mizely před očima, takže se nám nepodařilo sehnat zpáteční letenky ve stejný den – Péťa odletěla ještě tentýž den, Milan sehnal letenku dva dny po ní, my s Honzou až za dva další dny.

Na Filipínách jsme nakonec strávili 9 dní, ale posledních pár dní byl omezen pohyb osob mimo ubytování, takže jsme s Honzou jen pracovali a koupali se v moři.

Letošní cestu tak nehodnotím příliš vysoko a jak píše Péťa ve svém reportu. I pro mě se jednalo o nejdražší výlet v mém životě :P.

Když se situace v letních měsících zlepšila, přemýšleli jsme s přítelkyní, zda někam nevycestujeme. Stalo se tak, že jsme při cyklotoulkách Moravou koupili letenky, druhý den se otočili doma a třetí den už jsme byli na půli cesty na řecký Zakynthos.

Tento zdánlivě skvělý nápad se ukázal jako moje další cestovatelská chyba letošního roku. Při nástupu do letadla po nás totiž letecký personál vyžadoval QR kód, který vyžadovala řecká strana. Jelikož jsme se o nutnosti mít QR kód dozvěděli až při nástupu do letadla a QRko jsme neměli, do letadla nás nepustili a my zůstali v pět ráno na letišti v pražské Ruzyni.

Zkusili jsme (marně) na pobočce letecké společnosti požádat o vrácení peněz, abychom nakonec koupili letenky nové a odletěli na Zakynthos za 5 dní. Tentokrát již s platným QR kódem, který samozřejmě v Řecku nikdo nekontroloval.

Zakynthos pláž Navagio

Na Zakynthosu jsme nemohli opomenout návštěvu proslulé pláže Navagio

Na Zakynthosu jsme neměli nic naplánovaného, po příletu jsme tak šli do nejbližší půjčovny, půjčili jsme si auto a začali putovat ostrovem po západní straně směrem na sever. Sice jsme měli vytipovaných pár lokalit, které jsme chtěli navštívit, ale jinak jsme vše nechali na tom, jak se nám bude kde líbit, nikam jsme nespěchali a když se nám někde líbilo, zůstali jsme tam déle, případně jsme si na místě sehnali ubytování. Nakonec jsme celý Zakynthos objeli kolem dokola.

Na přelomu srpna a září jsme s přítelkyní vyrazili na můj historicky první road trip. Přes kamaráda Vaška (pokud toto čteš, tak ještě jednou moc děkujeme!!!) jsme si půjčili automobil Toyota RAV4, naložili spacáky a vyrazili jsme do Slovinska. Počasí nám chvílemi příliš nepřálo a několik dní nám propršelo, ale i přesto jsme road trip užili skvěle.

Road trip Slovinsko

Road trip ve Slovinsku jsem si náramně užil

Stejně jako na Zakynthosu, i ve Slovinsku jsme neměli předem určený plán cesty. Takže když se nám někde líbilo, zůstali jsme tam několik dní, případně jsme některá původně plánovaná místa nenavštívili vůbec.

Místo, které jsme měli v plánu a které jsem prostě musel vidět, bylo Jezero Bled s kostelíkem postaveným na jinak opuštěném ostrůvku. Toto místo již mám delší dobu na svém travel listu, takže se jednalo o další položku, kterou jsem si mohl ze svého seznamu smazat :).

Jezero Bled Slovinsko

Návštěvu Jezera Bled jsem si prostě nemohl nechat ujít

Až na místy horší počasí a nepříliš pohodlné spaní v autě (které jsme kombinovali se spaním v hotelu) jsem si celý trip náramně užil a jistě se nejedná o moji poslední návštěvu Slovinska.

Když to všechno shrnu, v zahraničí jsem v roce 2020 strávil celkem 29 dní a navštívil jsem 7 zemí.

Jelikož bylo po většinu roku cestování značně omezené, užili jsme si s přítelkyní také krásy Čech – přespali jsme na Ještědu, dvakrát jsme vyrazili na kolech Moravu (já se konečně dostal na burčák „live“ :)) a celkově jsme pobývali relativně hodně v přírodě.

Sport a zdraví

Letošní rok byl pro mě zajímavý i v oblasti sportu. Mé pravidelné návštěvy posilovny jsem musel kvůli vládním nařízením několikrát přerušit. V první vlně jsem cvičil doma a na street workoutových hřištích, po rozvolnění jsem pár měsíců chodil do posilovny.

Když přišel druhý lock, začal jsem pravidelně cvičit na street-workoutových hřištích – nejdříve v Pardubicích a nyní dojíždím do nedalekého Hradce Králové. Jednak je tam super venkovní posilovna a za druhé tam mám sparing partnera v podobě dlouholetého kamaráda Honzy Pokorného.

Mám tak parťáka na cvičení, navíc parťáka který také podniká v on-linu a můžeme tak společně probírat naši práci.

Ohlédnutí za rokem 2020

Přání, aby byl z hlediska podnikání rok 2020 tím nejlepším, se mi bohužel nesplnilo, přesto při ohlédnutí zpět tento rok hodnotím kladně. Začal jsem více makat na on-linu, což se postupně začíná pozitivně projevovat na růstu návštěvnosti i mých příjmů.

V uplynulém roce jsem navíc navázal spolupráci s dalšímu affiláky a sehnal si nové brigádníky, což by mi mělo umožnit růst mnohem rychleji, než kdybych si na všem dělal sám.

V oblasti cestování i kryptoměn se mohlo dařit mnohem více. O to více tak vzhlížím a těším se na nový rok.

Pokud jste dočetli až sem, přeji vám úspěšný nový rok 2021. Rok, který si doufám všichni ve zdraví užijeme a v hodnocení dalšího roku na něj budeme vzpomínat jako na přelomový :).

Cíle pro rok 2021

  • Vybudovat magazín se stabilní návštěvností 10.000 uživatelů/denně,
  • se svatebním webem docílit stotisícové návštěvnosti v minimálně třech měsících,
  • rozvíjet společné projekty s dalšími affiláky a spustit s nimi zahraniční projekty,
  • více cestovat a navštívit minimálně jedno další místo ze svého travel listu,
  • výrazně zvýšit hodnotu portfolia držených kryptoměn.

Přečtěte si reporty z předchozích let