Po Novém roce se roztrhl pytel s reporty za rok 2013. Já přináším svůj report až s téměř 2 měsíčním zpožděním. Píšu si jej spíše pro sebe, abych se za rok měl k čemu vracet a zjistil tak jednoduše, jakou cestu jsem za uplynulý rok urazil. Svůj report nakonec vezmu trošku obšírněji a naznačím zde i vývoj svých příjmů před začátkem psaní tohoto blogu.

Jak rostly mé zisky od července 2011

Souhrn zisku mých webových projektů si vedu již od července 2011, kdy můj pasivní příjem činil 760Kč měsíčně. Postupem času můj příjem rostl, ale mnohem pomaleji, než bych si býval přál.

V listopadu 2012, kdy jsem začal oficiálně blogovat činil můj pasivní příjem 4.129Kč.

Konec jedné éry, začátek éry nové

Na konci ledna 2013 jsem po 7 letech ukončil trvalý pracovní poměr a stal se OSVČ na plný úvazek.

Ještě v březnu 2013 mi mé internetové aktivity vydělaly pouhých 3.775Kč. V tomto období jsem svým projektům věnoval většinu svého pracovního času a vážně jsem začal pochybovat o tom, zda mé počínání má smysl a zda celou tuto frašku neukončit.

Když jsem pak v dubnu 2013 vydělal již téměř 3x více, než v měsíci předchozím, řekl jsem si, že asi něco dělám dobře a práce na svých webech jsem ještě zintenzivnil.

Růst opět pozvolna pokračoval, až přišly letní měsíce, kdy jsem téměř olízl hranici 30.000Kč zisku. Již v této době jsem měl radost, že mé počínání nebylo úplně marné a mělo smysl. Obzvláště, když byl tento fakt vyjádřen i finančně.

Vše završily dva poslední zimní měsíce v roce 2013, kdy jsem se přehoupl přes bájnou hranici 50.000Kč příjmu.

Z výše uvedeného souhrnu je pěkně vidět, že bylo nejprve nutné investovat obrovské množství vlastní práce, abych docílil růstu v obdobích příštích. Toto je odpověď pro všechny hnidopichy. Ano, skutečně se nejedná o pasivní příjem v pravém slova smyslu. Celé soukolí jsem musel nastartovat s velkým množstvím úsilí, s minimálním okamžitým finančním efektem.

Vývoj příjmů v období červenec 2011 – prosinec 2013

Vývoj celkového příjmu

Vývoj celkového příjmu

Obětování části zisku = růst zisku celkového

Hodně mému podnikání v loňském roce pomohlo rozhodnutí nechat si všechny texty psát externě. Značně se mi tak uvolnily ruce a já se tak mohl věnovat rozvíjení projektů, komunikaci s partnery a inzerenty.
Ještě v této době jsem si nechával texty sice externě psát, ale na weby jsem je přidával ručně. Pro některé magazíny jsem navíc musel vymýšlet témata, hledat obrázky… Několikrát se tak stalo, že weby ležely ladem i několik týdnů, než jsem se k jejich naplnění dostal. Nutně muselo přijít rozhodnutí, které celou věc změní. A tak se i stalo.

Rozhodl jsem se pro kompletní přenechání práce na copywriterech, kteří sami vymýšlí témata v dané oblasti, píší články, publikují je a přidávají k nim obrázky. Vše je tak plně nezávislé na mých časových možnostech, nic se nebrzdí a weby se dále rozvíjejí.

Magazíny díky tomuto faktu začaly mít pravidelně přidávaný obsah, což se začalo líbit vyhledávačům, které začaly posílat stále více a více návštěvníků. Vyšší návštěvnost = růst zisku z AdSense + růst zisku z prodeje PR článků + růst zisku z prodeje odkazů = spokojenější Josef Kroupa :-)

Rok 2013 a vzdělávání

Ještě zhruba do jara 2013 roku jsem většinu dne trávil pročítáním různých diskuzních fór, blogů, Twitteru a informací z RSS čteček. Nezřídka se tak stalo, že jsem za celý den vůbec nic neudělal… Byl jsem si této situace vědom, a proto jsem se rozhodl pro rázný krok. A ten přišel.

Začal jsem ctít „komunikační embargo„, kdy jsem odřízl veškeré zpravodajské služby, diskuzní fóra a RSS… a začal jsem místo toho makat. Jak sám podle výsledků vidím, byl tento krok velmi šťastnou volbou.

V průběhu roku jsem navštívil několik NET srazů, kde jsem poznal spoustu zajímavých lidí, rozšířil si obzory ve světě Internetu a získal několik zajímavých kontaktů pro další spolupráci.

Tyto a podobné srazy (IM sraz, affiliate čtvrtky) mají dle mého soudu pro podnikavce z oblasti Internetu mnohem větší smysl, než bohapusté pročítání nepřeberného množství diskuzních fór. Přece jen se člověk osobně pobaví s různými guru z daných oblastí a dokáže tak během relativně krátké chvíle vyřešit mnoho dlouho se vlekoucích problémů.

Na jaře jsem navíc navštívil Affiliate konferenci od VivNetworks, která mi otevřela oči v oblasti affiliate, kde se mi začalo neskutečně dařit, a mé příjmy vzrostly k zajímavým číslům.

Druhou velkou, neméně kvalitní akci, kterou jsem neplánovaně navštívil, byl Marketing festival, který ve mně ještě více posílil touhu cokoli dělat. Přece jen osobní setkání s nejlepšími z oboru na každém musí zanechat stopy :-)

Rozhovor pro web Mladypodnitkatel.cz a další kontakty

Mnoho lidí se mě ptá, proč vůbec zveřejňuji výsledky a zda si tímto způsobem nebuduji konkurenci. Ano, tito lidé mají pravdu, buduji si konkurenci, ale jen díky tomu musím víc pracovat, případně pracovat efektivněji, aby mě ostatní nepokořili. Celá situace mi tak ve výsledku může jen pomoci.

Díky tomuto blogu jsem navázal několik zajímavých kontaktů na psaní článků, prodej odkazů i PR článků, nabídek na spolupráci ve větších projektech. Často mi navíc někdo napíše o pomoc či o radu…

Na začátku prosince přišla další injekce pro posílení mého, už tak vysokého, ega. A sice rozhovoru s mojí osobou. K přečtení zde.

Blog JosefKroupa.cz

Tento blog začal mít slušnou návštěvnost, i díky mému seriálu o tvorbě magazínu. Již mám připravené další díly seriálu, tak se můžete těšit na pokračování.

Samozřejmě největším tahákem návštěvnosti je mé pravidelné zveřejňování výsledků mého počínání.

Zde se můžete přesvědčit, jak se v čase měnila návštěvnost tohoto blogu. Špičky jsou samozřejmě na začátcích každého měsíce, kdy zveřejňuji reporty svých příjmů.

Návštěvnost blogu Josef Kroupa

Návštěvnost blogu Josef Kroupa

Blog JosefKroupa.cz a shrnutí za rok 2013

Když bych to měl shrnout, rok 2013 pro mě byl zlomový hned v několika ohledech. Na začátku roku jsem po 7 letech skončil jako zaměstnanec a plně se stal OSVČ. Následovalo několik měsíců, kdy jsem pracoval na svých projektech s vidinou zisku, který nakonec přišel.

Poznal jsem za celý rok mnoho skvělých lidí a celkově jsem se za ten rok online působení posunul o víc, než za celých 7 let svého působení v offline podnikaní.

Přišlo dokonce i na několik zlomových momentů v osobním životě, ale ty na tento blog nepatří ;-)

Plány pro rok 2014

Jak se sluší a patří, je nutné report za souhrnný rok 2013 završit plány pro celý další rok. Shrnu je do jednoduchých bodů.

  • Dosáhnout hranice 100.000Kč příjmu
  • Zautomatizovat některé další činnosti, aby projekty byly méně závislé na mé osobě
  • Dostat magazín o svatbách do kladných čísel
  • Upevnit své postavení v offline podnikání

Bod č. 1, tedy dosažení příjmu 100.000Kč mám v plánu pokořit již v polovině tohoto roku, tedy v červenci 2014. Takže pojďme do toho…

Všem přeji, aby ten jejich rok byl minimálně stejně úspěšným jako můj rok 2013, který byl dle mého soudu jedním z mých nejlepších :-).