»»Jak hodnotím své podnikání na Internetu v roce 2013?

Jak hodnotím své podnikání na Internetu v roce 2013?

Po Novém roce se roztrhl pytel s reporty za rok 2013. Já přináším svůj report až s téměř 2 měsíčním zpožděním. Píšu si jej spíše pro sebe, abych se za rok měl k čemu vracet a zjistil tak jednoduše, jakou cestu jsem za uplynulý rok urazil. Svůj report nakonec vezmu trošku obšírněji a naznačím zde i vývoj svých příjmů před začátkem psaní tohoto blogu.

Jak rostly mé zisky od července 2011

Souhrn zisku mých webových projektů si vedu již od července 2011, kdy můj pasivní příjem činil 760Kč měsíčně. Postupem času můj příjem rostl, ale mnohem pomaleji, než bych si býval přál.

V listopadu 2012, kdy jsem začal oficiálně blogovat činil můj pasivní příjem 4.129Kč.

Konec jedné éry, začátek éry nové

Na konci ledna 2013 jsem po 7 letech ukončil trvalý pracovní poměr a stal se OSVČ na plný úvazek.

Ještě v březnu 2013 mi mé internetové aktivity vydělaly pouhých 3.7755Kč. V tomto období jsem svým projektům věnoval většinu svého pracovního času a vážně jsem začal pochybovat o tom, zda mé počínání má smysl a zda celou tuto frašku neukončit.

Když jsem pak v dubnu 2013 vydělal již téměř 3x více, než v měsíci předchozím, řekl jsem si, že asi něco dělám dobře a práce na svých webech jsem ještě zintenzivnil.

Růst opět pozvolna pokračoval, až přišly letní měsíce, kdy jsem téměř olízl hranici 30.000Kč zisku. Již v této době jsem měl radost, že mé počínání nebylo úplně marné a mělo smysl. Obzvláště, když byl tento fakt vyjádřen i finančně.

Vše završily dva poslední zimní měsíce v roce 2013, kdy jsem se přehoupl přes bájnou hranici 50.000Kč příjmu.

Z výše uvedeného souhrnu je pěkně vidět, že bylo nejprve nutné investovat obrovské množství vlastní práce, abych docílil růstu v obdobích příštích. Toto je odpověď pro všechny hnidopichy. Ano, skutečně se nejedná o pasivní příjem v pravém slova smyslu. Celé soukolí jsem musel nastartovat s velkým množstvím úsilí, s minimálním okamžitým finančním efektem.

Vývoj příjmů v období červenec 2011 – prosinec 2013

Vývoj celkového příjmu

Vývoj celkového příjmu

Obětování části zisku = růst zisku celkového

Hodně mému podnikání v loňském roce pomohlo rozhodnutí nechat si všechny texty psát externě. Značně se mi tak uvolnily ruce a já se tak mohl věnovat rozvíjení projektů, komunikaci s partnery a inzerenty.
Ještě v této době jsem si nechával texty sice externě psát, ale na weby jsem je přidával ručně. Pro některé magazíny jsem navíc musel vymýšlet témata, hledat obrázky… Několikrát se tak stalo, že weby ležely ladem i několik týdnů, než jsem se k jejich naplnění dostal. Nutně muselo přijít rozhodnutí, které celou věc změní. A tak se i stalo.

Rozhodl jsem se pro kompletní přenechání práce na copywriterech, kteří sami vymýšlí témata v dané oblasti, píší články, publikují je a přidávají k nim obrázky. Vše je tak plně nezávislé na mých časových možnostech, nic se nebrzdí a weby se dále rozvíjejí.

Magazíny díky tomuto faktu začaly mít pravidelně přidávaný obsah, což se začalo líbit vyhledávačům, které začaly posílat stále více a více návštěvníků. Vyšší návštěvnost = růst zisku z AdSense + růst zisku z prodeje PR článků + růst zisku z prodeje odkazů = spokojenější Josef Kroupa :-)

Rok 2013 a vzdělávání

Ještě zhruba do jara 2013 roku jsem většinu dne trávil pročítáním různých diskuzních fór, blogů, Twitteru a informací z RSS čteček. Nezřídka se tak stalo, že jsem za celý den vůbec nic neudělal… Byl jsem si této situace vědom, a proto jsem se rozhodl pro rázný krok. A ten přišel.

Začal jsem ctít „komunikační embargo„, kdy jsem odřízl veškeré zpravodajské služby, diskuzní fóra a RSS… a začal jsem místo toho makat. Jak sám podle výsledků vidím, byl tento krok velmi šťastnou volbou.

V průběhu roku jsem navštívil několik NET srazů, kde jsem poznal spoustu zajímavých lidí, rozšířil si obzory ve světě Internetu a získal několik zajímavých kontaktů pro další spolupráci.

Tyto a podobné srazy (IM sraz, affiliate čtvrtky) mají dle mého soudu pro podnikavce z oblasti Internetu mnohem větší smysl, než bohapusté pročítání nepřeberného množství diskuzních fór. Přece jen se člověk osobně pobaví s různými guru z daných oblastí a dokáže tak během relativně krátké chvíle vyřešit mnoho dlouho se vlekoucích problémů.

Na jaře jsem navíc navštívil Affiliate konferenci od VivNetworks, která mi otevřela oči v oblasti affiliate, kde se mi začalo neskutečně dařit, a mé příjmy vzrostly k zajímavým číslům.

Druhou velkou, neméně kvalitní akci, kterou jsem neplánovaně navštívil, byl Marketing festival, který ve mně ještě více posílil touhu cokoli dělat. Přece jen osobní setkání s nejlepšími z oboru na každém musí zanechat stopy :-)

Rozhovor pro web Mladypodnitkatel.cz a další kontakty

Mnoho lidí se mě ptá, proč vůbec zveřejňuji výsledky a zda si tímto způsobem nebuduji konkurenci. Ano, tito lidé mají pravdu, buduji si konkurenci, ale jen díky tomu musím víc pracovat, případně pracovat efektivněji, aby mě ostatní nepokořili. Celá situace mi tak ve výsledku může jen pomoci.

Díky tomuto blogu jsem navázal několik zajímavých kontaktů na psaní článků, prodej odkazů i PR článků, nabídek na spolupráci ve větších projektech. Často mi navíc někdo napíše o pomoc či o radu…

Na začátku prosince přišla další injekce pro posílení mého, už tak vysokého, ega. A sice rozhovoru s mojí osobou. K přečtení zde.

Blog JosefKroupa.cz

Tento blog začal mít slušnou návštěvnost, i díky mému seriálu o tvorbě magazínu. Již mám připravené další díly seriálu, tak se můžete těšit na pokračování.

Samozřejmě největším tahákem návštěvnosti je mé pravidelné zveřejňování výsledků mého počínání.

Zde se můžete přesvědčit, jak se v čase měnila návštěvnost tohoto blogu. Špičky jsou samozřejmě na začátcích každého měsíce, kdy zveřejňuji reporty svých příjmů.

Návštěvnost blogu Josef Kroupa

Návštěvnost blogu Josef Kroupa

Blog JosefKroupa.cz a shrnutí za rok 2013

Když bych to měl shrnout, rok 2013 pro mě byl zlomový hned v několika ohledech. Na začátku roku jsem po 7 letech skončil jako zaměstnanec a plně se stal OSVČ. Následovalo několik měsíců, kdy jsem pracoval na svých projektech s vidinou zisku, který nakonec přišel.

Poznal jsem za celý rok mnoho skvělých lidí a celkově jsem se za ten rok online působení posunul o víc, než za celých 7 let svého působení v offline podnikaní.

Přišlo dokonce i na několik zlomových momentů v osobním životě, ale ty na tento blog nepatří ;-)

Plány pro rok 2014

Jak se sluší a patří, je nutné report za souhrnný rok 2013 završit plány pro celý další rok. Shrnu je do jednoduchých bodů.

 • Dosáhnout hranice 100.000Kč příjmu
 • Zautomatizovat některé další činnosti, aby projekty byly méně závislé na mé osobě
 • Dostat magazín o svatbách do kladných čísel
 • Upevnit své postavení v offline podnikání

Bod č. 1, tedy dosažení příjmu 100.000Kč mám v plánu pokořit již v polovině tohoto roku, tedy v červenci 2014. Takže pojďme do toho…

Všem přeji, aby ten jejich rok byl minimálně stejně úspěšným jako můj rok 2013, který byl dle mého soudu jedním z mých nejlepších :-)

2016-10-13T19:17:15+00:00Únor 27th, 2014|Výsledky|17 komentářů

17 komentářů

 1. LukasP 27.2.2014 v 13.14 - Odpovědět

  Josefe parádní křivka, pokud budeš takhle růst i dál, máš se na co těšit.

  Zajímalo by mě, kde jsi našel tak spolehlivé lidi, kteří ti článek vymyslí, napíšou a ještě publikují? S tím s čím jsem měl já doposud zkušenosti, bych se bál vůbec někomu vymyšlení i publikování článků svěřit. Jsou tu ale i světlé výjimky.

  Dále bych se chtěl zeptat, jaký typ webů patří mezi tvé nejvýdělečnější? Vzhledem k tomu, že máš v plánu dostat svatební magazín do plusových hodnot, tak magazíny to asi nebudou. Jedná se o klasické authority site, menší tématicky zaměřené stránky nebo magazínové affily?

  • josem 27.2.2014 v 13.17 - Odpovědět

   Lukáši, stejný nebo alespoň podobný růst bych si přál i já :-)

   Redaktory jsem našel našel různě, přes Webtrh (ano, čteš správně), jeden mě dokonce kontaktoval s nabídkou spolupráce, když si četl tento můj blog :-D

   Nejvýdělečnější skutečně jsou magazíny (SvatebníAsistentka je výjimkou) a menší tématicky zaměřené stránky, na kterých jsem začal makat před cca 2 lety. Dnes již dané weby mají ranky a daří se mi na nich prodávat odkazy a PR články.

 2. LukasP 27.2.2014 v 13.24 - Odpovědět

  PS: Hoď sem please plugin na upozornění na nové komentáře ;-)

  • josem 27.2.2014 v 13.26 - Odpovědět

   Hotovo. Původně jsem ho zde měl, ale přechodem na novou šablonu a nový WordPress se mrzák deaktivoval :-) Díky za upozornění (za odměnu jsem se přes Tebe zeregistroval do Joxcash) ;-)

 3. Hobík 27.2.2014 v 14.02 - Odpovědět

  To je opravdu povzbuzující report. Sám mám podobnou zkušenost už z dávnějších dob. Poctivě makat a cílevědomě a po pár měsících to vše začne nést dobré ovoce ;) A stejně, jako ty, jsem přenechal psaní části textů na jiných. Mám více času na své weby.

 4. Josef P. 27.2.2014 v 14.51 - Odpovědět

  Hezký report Pepo, taky se chystám na svůj až s odstupem, ono je proto hned několik důvodů, jedním z nich jsou finance, které prostě dobíhají až do poloviny února ze zakázek z roku 2013, takže dělat propočty zisků 28.12. mi prostě nejde :-)

  Hrozně se mi líbí obrázek vývoje zisků, je tam krásně vidět jak dlouho trvá budování výdělečného portfolia a že na začátku kdy nemáš nic, je ta nechutná dlouhá doba práce a investování která nepřináší prakticky žádný zisk, no ale pak se to urve a už to frčí :-D

  Já ačkoli své zisky nezveřejňuji, tak vidím že ten průběh a vývoj je podobný, u mně byl trochu více pozvolný, ty tam máš takovou dedline a pak hurá nahoru :-) O to lepší to musel být pocit, takové to „jóóóó konečně se to urvalo a peníze přímo chčijou“ (obrazně řečeno) :-)

  No a počkej až přijde ten moment, kdy na svém přiznání k dani uvidíš první překročení melounu, úsměv že ti popraskaj koutky :-D Mě se to konečně letos povedlo a mám s toho tak dobrej pocit, jako už dlouho ne.

  Takže ať se daří :-)

 5. Kamil Staš 28.2.2014 v 10.56 - Odpovědět

  Moc pěkný report a samozřejmě i růst. Mě by zajímalo ty čísla jsou očistěny o výdaje? Nebo to jsou příjmy? Větu o komunikačním embargu by jsi měl hodit do H1 tagu :) I když coby blogeři si tím škodíme. Přeji další úspěšné roky.

  • josem 28.2.2014 v 11.11 - Odpovědět

   Kamile, ano, jedná se o čistý zisk. Tedy před zdaněním a bez odvodů na zdravotní a sociální pojištění. Tu větu jsem nakonec hodil tučně ;-). Úspěšné další roky přeji i já Tobě :-)

 6. panZero 3.3.2014 v 6.59 - Odpovědět

  Máš představu jak by těch 100 tis. mělo být rozloženo? Připravuješ nějaký vlastní produkt, nebo se budeš soustředit hlavně na affiliate?

  • josem 3.3.2014 v 7.21 - Odpovědět

   Zero,
   to bych taky rád věděl :-)
   Hlavním příjmem by ale skutečně měl být affil, chci také razantně navýšit své přimy z AdSense a to na mimimálně na částku převyšující průměrnou mzdu v ČR.
   Když k tomu měsíčně prodám PR články za pár desítek tisíc, dalo by se těch 100.000Kč měsíčně dosáhnout.
   Bude to boj, vím to, ale dlé mého soudu se to dá.
   Sám to víš přece nejlíp ;-)

 7. Tomáš 3.3.2014 v 12.22 - Odpovědět

  Paráda, motivační jako vždy. Jak se dívám, tak ti roste i čtenářská základna tady, což je jenom dobře. Já se taky snažím, ale zatím jsem s příjmy řádově v nižších tisících měsíčně. Nejvíc se mi líbí věta „Celé soukolí jsem musel nastartovat s velkým množstvím úsilí, s minimálním okamžitým finančním efektem.“ protože vždy jak přijdu z práce (8h) a makám na webech, tak přítelkyně strašně nadává, že se ji nevěnuji a věnuji dle ní blbostem, co mi vydělávají jen několik desítek euro :D a fakt se ji to blbě vysvětluje, ale já stále věřím, že to vyjde, chce to prostě makat a budovat traffic.

  Docela by mě zajímalo, jak probíhá ten prodej PR článků. Ty kontaktuješ partnery, nebo oni si tě najdou sami? Potom jim nabídneš cenu a nasadíš u sebe na webu? Poté nějak reportuješ? Možná se ptám blbě, k PR jsem se ještě nedostal, takže o tom moc nevím no.

  Každopádně díky za inspiraci a motivaci makat na věcech, kterým věříš. Měj se.

  • josem 3.3.2014 v 18.07 - Odpovědět

   Tome, za růst návštěvníků tady blogu jsem taky moc rád. V době publikace nového postu je tu za den okolo 200 návštěvníků a to už ujde :-)

   Přítelkyně bude muset vydržet, sám jsem si tím také prošel… Já se navíc kvůli špatné optimalizaci PPC kampaní dostával i do mínusu :-). Uvidíš, že se to brzy zlomí. Je to hlavně o zkušenostech. Věřím, že kdybych tenkrát věděl a uměl to, co dnes, vyrostl bych během pár měsíců.

   Co se týče prodejů PR článků. Zprvu jsem prodával přes Webtrh, Linkmonitor, Kupčlánek,… po jednom článku. Pak jsem si ale vytvořil soubor, kde mám sepsány všechny své weby, kde prodávám odkazy a články. A pokud někomu něco chci prodat a už komunikujeme přes mail, připojím tento soubor. Nezřídka kdy se mi tak stane, že se mi podaří najednou prodat i několik článků.
   Má to nespornou výhodu – fakturuješ pouze jednomu subjektu a pokud se jedná o nějakou „SEO agenturu“, můžeš s nimi navázat bližší spolupráci, kdy si budou měsíčně objednávat publikaci článků dalších.
   Když mi copywriter dané články sepíše, hodím do mailu nebo do Wordu seznam URL, kde jsou články publikovány a pošlu to zadavateli. Po odsouhlasení už můžu fakturovat :-)

 8. Jenda 9.3.2014 v 18.00 - Odpovědět

  Ahoj Pepo,
  takže ty jsi skončil v práci a začal dělat naplno na webech, když ti vydělávaly jen pár tisíc měsíčně? Nežralo tě sociálko a zdravotko?
  Proč se ptám – Mám podobný příjmy, jako ty na začátku ledna, možná o nějakou tisícovku větší, ale pořád v týhle hranici.
  Přitom studuju, ale rád bych s tím seknul a začal se věnovat naplno webům. Trochu se ale bojím (jestli mě nesežerou daně, jestli se opravdu někam posunu, atd.), tak se ptám :)
  Díky

  • josem 10.3.2014 v 22.31 - Odpovědět

   Jendo,
   já měl od počátku výhodu, že toto mé online podnikání bylo vždy doplňkovou aktivitou k mým offline podnikatelským aktivitám. Proto, když jsem skončil jako zaměstnanec, mohl jsem platit zdravotní a sociální pojištění z příjmů získávaných mimo svět onlinu :-)

   • Jenda 16.3.2014 v 19.22 - Odpovědět

    Aha, tak to jo. To dává smysl :)
    Díky za odpověď!

 9. ripcurl 13.3.2014 v 10.03 - Odpovědět

  Opět moc pěkně napsané. Nechceš si založit živnost – poradenství jak efektivně monetizovat své projekty? Věřím že hodně lidí, kteří mají zajímavé weby, ale trošku se perou s efektivností a nasazením a kombinací reklamních kampaní, affilů… Já bych jeden z těch kdo by tuto využil. :-)

 10. […] jsem za uplynulý rok urazil. Svůj report nakonec vezmu trošku obšírněji a naznačím zde … Přečíst celý článek » Zobrazit […]

Napsat komentář